Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
У принцип, качувањето е корисно - overall, сигурно не може да биде зијан,.ама има ли врска со убрзување темпо, затоа што друга група мускули се активни?
Јас со трчање сум се спремал за планинарски тури, поточно сум одел као дополна, пошо има тури по 2-3 денови на планина и генерално мислам дека не сум се офајдил. Некако споредбата ми е како дизел vs. бензин. Планинско трчање веќе е скроз друга димензија. (Такви ефекти на дигестивен систем како у планинско трчање, на рамно не ми се случиле - скроз друга тема).
Добро место за трчање е патот меѓу Средно Водно и Пантелејмон. Има доволно рамни делови и успони со блага косина, плус шума е, почист е воздухот, имаш само бајкери и по некое говедо со ауто. Е сеа, треба да ти одговара локацијата или да идеш со ауто до средно....не знам. Мене ми доаѓа супер тренинг, ама ми е релативно блиску од дома.
Може да комбинираш и со трчање до детското или до врв. Врв од патека за трчање, што делимично се упропасти е од врв на Водно до Кота над Шишево - на делови во шумата е перфекција. Комбинираш качување и после продужуваш до каде ти одговара, бункери исл. Не можам да им опростам што се дрзнаа на ова....Паторот, Шилегов, Анѓушев :mad: и сите знајни и незнајни про-гасоводот - крв да ****** за ова!
На кеј, убава угорнина е кај Палас од долната на горната стаза, скаличките накај Карпош страната, не таа кај чешмата. Ама кратки се некако и оди фати ритам кога има многу луѓе...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Која нагорнина ја користиш? Вака во минутава што ми текна е онаа кај мостот Обединети Нации ама па тука со точаци влагаат, ќе те собере некој или па калдрмана кај Жабар :D
Не се проблемот точаците, се наоѓаат периоди кај шо нема точаци, проблемот е што таа угорница е многу кратка и не можеш асален uphill тренинг.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Која нагорнина ја користиш? Вака во минутава што ми текна е онаа кај мостот Обединети Нации ама па тука со точаци влагаат, ќе те собере некој или па калдрмана кај Жабар :D
Кога возам точак Пантеле-Средно за викенд има групи што трчаат по таа релација (мислам дека се NRC), мислам дека е одлична релација бидејки има благи угорници/удолници а сепак висински нема некој разлика меѓу средно и Пантеле.

Лично немам трчано таму ама ќе почнам, топ ми изгледа.

Јас се качував/трчав од Полициската станица преку Марково крувче до Крст и надоле по Олимписката (или Цветан Димов беше).
На кеј кога сум ја користам угорницата кај скејт паркот, малку е пократка ама врши работа.

Искачувањето на Водно е малце поинтензивно и повеќе време одзима, затоа и резултатот е позабележитлен.

Kaчи го водно најбрзо што можеш, одмори два-три дена, потоа отиди на ќеј и пиши "before and after" забелешки :)

Патеката:

GPX

За отварање GPX/TCX/FIT:
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
За првпат учевствував во ултра маратонот за Тоше Проески, кој се трчаше од Нова Градишка до Крушево. Едно многу убаво чувство, но и многу тажно во исто време, на крајот трчаш а душата ти плаче внатре.
Накратко се трча штафетно секој трча по 6-7км кој колку може, па одмара околу 4 саати, дур одмара трчаат останатите, па повторно трча тој. Се трчаше само во Хрватска и во Македонија, бидјеќи во Србија не ја добивме дозволата за полициско следење, на крај излегоа околу 400км за околу 38 саати . Има секако замор и ситни повреди, воспаленија, грчеви, ама целта и мислата за која трчаме беше многу поголема, а тоа беше да не се заборави ликот и делото на Тоше.

44104167_1930009347084071_8243281145815367680_o.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Која нагорнина ја користиш? Вака во минутава што ми текна е онаа кај мостот Обединети Нации ама па тука со точаци влагаат, ќе те собере некој или па калдрмана кај Жабар :D
Гази Баба ти е супер за ова, плус ќе смениш да не трчаш само по кеј, а и Коце коцкица ќе го сретнеш :D попладне кога трчав таму го начекував често да пешачи летово :) Инаку Гази Баба ви е ок за промена, јас бидејќи најчесто трчам спринтови ми е идеална, нема гужва, шума наоколу, само ме нервира што има често од брачата и тоа од племето, па знаат и да урлаат, али за среќа не ми направиле друг проблем освен да дофрлаат и да урлаат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Гази Баба ти е супер за ова, плус ќе смениш да не трчаш само по кеј, а и Коце коцкица ќе го сретнеш :D попладне кога трчав таму го начекував често да пешачи летово :) Инаку Гази Баба ви е ок за промена, јас бидејќи најчесто трчам спринтови ми е идеална, нема гужва, шума наоколу, само ме нервира што има често од брачата и тоа од племето, па знаат и да урлаат, али за среќа не ми направиле друг проблем освен да дофрлаат и да урлаат.
Нема шанси гол да се вратиш дома?
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
864
На толку тренирање ако се вратиш гол значи треба да смениш тренинг програма :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Имаше еден цртан филм Speedy Gonzalez порано и у него еден огромен спор стаорец, ама тој си имаше друга шема :D
Slowpoke Rodrigez uses gun
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.962
Гази Баба ти е супер за ова, плус ќе смениш да не трчаш само по кеј, а и Коце коцкица ќе го сретнеш :D попладне кога трчав таму го начекував често да пешачи летово :) Инаку Гази Баба ви е ок за промена, јас бидејќи најчесто трчам спринтови ми е идеална, нема гужва, шума наоколу, само ме нервира што има често од брачата и тоа од племето, па знаат и да урлаат, али за среќа не ми направиле друг проблем освен да дофрлаат и да урлаат.
У Куран пишуе дека трчање е харам, освен ако не е подготовка за џихад. Затоа они така, иначе не би.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Добро не е до толку ситуацијата со Гази Баба, да не претеруваме. Еве денес имаше таму трка, кога сум трчал сум гледал како баби и дедовци со внучиња се шетаат по патеките во паркот, потоа сум гледал албанци дечки си вежбаат на справите шипките најнормално нема никакво задевање. Општо сите албанци атлетичари се мошне коректни и си тренираат нивното независно дали на стадион, кеј или Гази Баба паркот. Тоа ако некој задева се некој неизживеани дивјаци, ама шансите на такви да налеташ преку ден поручек се доста мали :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Добро не е до толку ситуацијата со Гази Баба, да не претеруваме. Еве денес имаше таму трка, кога сум трчал сум гледал како баби и дедовци со внучиња се шетаат по патеките во паркот, потоа сум гледал албанци дечки си вежбаат на справите шипките најнормално нема никакво задевање. Општо сите албанци атлетичари се мошне коректни и си тренираат нивното независно дали на стадион, кеј или Гази Баба паркот. Тоа ако некој задева се некој неизживеани дивјаци, ама шансите на такви да налеташ преку ден поручек се доста мали :)
Не викам секојдневно де, не се од атлетичарите, од локалните шерифи знаат да се соберат особено касно попладне, јас трчав после работа накај 19 часот и имав налетувано на вакви.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Јас додека бев во Скопје често идев попладне со кучињата таму и никогаш проблем сум немал. Дури и со питбули шетале знам имаше еден што беше поагресивен го врзуваше дечкото да не прави проблем. Така што повеќето таму што идат се океј и минимални се испадите
А е мн убаво место за шетање (трчање) голема е стазата со угорнина и спуст супер е за спремаме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom