Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
9 септември 2020
Мислења
131
Поени од реакции
95
од ибкр се вади realized summary за месецот за кој пријавуваш, таму ти пишува кај withholding tax на кој датум е платен данокот. Доколку имаш повеќе дивиденди од една дражава во еден месец можеш да ги внесеш како една ставка и го запишуваш последниот датум, применуваш заокружување на најблиска децимала, истиот документ го прикачуваш и како потврда за примен приход и за платен данок (значи го прикачуваш два пати), кога веќе имаш платено данок во друга држава (ако е над 10%) не ти бараат да платиш данок.

досега за ниту една УСА акција не ми имаат побарано дополнително плаќање, за GOGL (од Бермуда) каде нема данок на дивиденда од УЈП ми наплатија 10%
Овие ми се од претходно купени преку нлб. При исплата ми издаваат детален преглед со инфо за данокот платен бо САД
Не. Јас имам неколку дивиденди земено, на сите задржано 30% од САД и пак УЈП ми пресметува данок и плаќам. Првиот пат во поелто го внесов и 30% данокот и после грешки ми вадеше формата. Ги контактирав и ми рекоа така е дека не го признаваат тој.
Znaci spored ova, ako trguvas preku nekoja banka koja sto nudi trguvanje so stranski akcii ispagja deka treba da platis danok, a ako imas potvrda od ibkr ne treba da se plakja nisto (za dividendi od us akcii). Cudno malce....
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Овие ми се од претходно купени преку нлб. При исплата ми издаваат детален преглед со инфо за данокот платен бо САД
Автоматски споено мислење:


На солидна позиција сребро и злато ме вади доларот купен на дупло дно. Не верував на ваква инфлација до толку тапа да бидат металите. Доларот ќе крепи уште малку.
Јас сум повеќе булиш на усд од злато. Очекувам уште горе да оди усд а златните рудници да ги продавам на пикови. Ќе падне инфлацијата. Планирам ако има уште еден дип да купам ус бондс.
Автоматски споено мислење:

Инаку купив VIX како хеџ за беар маркет мала позиција преку VXX. Зошто сум лонг со поголема позиција на S&P.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Како се купуваат УС бондс надвор од УСА?
Јас ги користам
TLT - BlackRock ETF 20 годишни
VGLT - Vanguard ETF 20 годишни

Исто така користам и TIPS
TIP - BlackRock ETF краткорочни заштитени од инфлација
VTIP - Vanguard ETF краткорочни заштитени од инфлација

Ако сакаш ИБКР дозволува и директно тргување со обврзници, но затоа ти треба дополнителни дозволи за тргување и маркет дата.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
koj saka epten high risk high reward, kupete za dzabalk Desktop Metal ( DM ) na 1 koma faking 25 dolars :pos: ATH bese 35$.

i zabravete deka ste kupile min 5 god.
Автоматски споено мислење:

kupeno COIN na 72$...i ova e golem, rizik, za pola saat ke doznaeme dali sum bil u pravo koga ke izlezat earnings. Ako cuvaat BTC vo dobivka ke bide interesno. :cool::toe:
Автоматски споено мислење:

jas kupiv DM, da si prijavam uredno. :cool:

Автоматски споено мислење:

koj saka epten high risk high reward, kupete za dzabalk Desktop Metal ( DM ) na 1 koma faking 25 dolars :pos: ATH bese 35$.

i zabravete deka ste kupile min 5 god.
Автоматски споено мислење:

kupeno COIN na 72$...i ova e golem, rizik, za pola saat ke doznaeme dali sum bil u pravo koga ke izlezat earnings. Ako cuvaat BTC vo dobivka ke bide interesno. :cool::toe:
Автоматски споено мислење:

jas kupiv DM, da si prijavam uredno. :cool:
Istrese COIN Afterhours na 60$ :pos: Ova bese ocekuvano ...a dodeka go pisuvam komentarot 65$.....70$ LOL
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
koj saka epten high risk high reward, kupete za dzabalk Desktop Metal ( DM ) na 1 koma faking 25 dolars :pos: ATH bese 35$.

i zabravete deka ste kupile min 5 god.
Автоматски споено мислење:

kupeno COIN na 72$...i ova e golem, rizik, za pola saat ke doznaeme dali sum bil u pravo koga ke izlezat earnings. Ako cuvaat BTC vo dobivka ke bide interesno. :cool::toe:
Автоматски споено мислење:

jas kupiv DM, da si prijavam uredno. :cool:

Автоматски споено мислење:


Istrese COIN Afterhours na 60$ :pos: Ova bese ocekuvano ...a dodeka go pisuvam komentarot 65$.....70$ LOL
Секоја чест какви нерви имаш. Во ваква ситуација и минимални промашувања на резултатите значат минус 10 проценти корекција.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Секоја чест какви нерви имаш. Во ваква ситуација и минимални промашувања на резултатите значат минус 10 проценти корекција.
Da, znam.

Ete DM go pogodiv, COIN go utnav, a znaev deka govedata drzat BTC koj vo posledni 6 meseci ima pad od skoro 60%.

Ne mi e problem da sum bagholder tuka, ova e cist BTC play koj vo momentot e vo bear market ama ke dojde vreme, mozebi za 1-2 godini pak da otide na nov ATH i togas i COIN i BITF ke poletaat. Samo treba da imas nervi i trpenie i da gi cuvas. Kupi i zaboravi.

sekako poziciive tuka mi se mnogu mali, soglasno rizikot koj e prisuten.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Da, znam.

Ete DM go pogodiv, COIN go utnav, a znaev deka govedata drzat BTC koj vo posledni 6 meseci ima pad od skoro 60%.

Ne mi e problem da sum bagholder tuka, ova e cist BTC play koj vo momentot e vo bear market ama ke dojde vreme, mozebi za 1-2 godini pak da otide na nov ATH i togas i COIN i BITF ke poletaat. Samo treba da imas nervi i trpenie i da gi cuvas. Kupi i zaboravi.

sekako poziciive tuka mi se mnogu mali, soglasno rizikot koj e prisuten.
Се надевам дека нема некои членови "аматери" да се заглават на ваков пазар.

За тебе знам дека си Cathie Wood :)


Имаше неверојатно луди вреднувања за компании кои никогаш нема да можат да ги монетизираат корисниците. Типичен пример е Зум. Голем дел од ваквите компании никогаш повеќе нема да се приближат на вредностите од 2021ва.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
За тебе знам дека си Cathie Wood :)
Го посипа со ова Кејти Вуд :несвест: . Не зезај, бабава е најлошиот инвеститор родена на планетава. Иако сум фан на поинаков апроуч, ала vlade_co стајл сепак Blizz као ноторен деј трејдер има многу плаусибл поенти поставено на форумов (y)

#ЕдЕнЕбЛиЗ
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom