Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од StefusRefus, 11 февруари 2019.

 1. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.624
  Допаѓања:
  1.114
  По повод стапување во сила на втората фаза од договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ, се дозволува тргување со хартии од вредност и недвижности на физички лица од Македонија надвор од државата. Поради тоа отварам тема за ова.
  Дискусија за модуси за тргување, регулација, даноци итн. Нормално и пазари, стратегии и новости.
   
  Последно уредено: 11 февруари 2019
  На Xibalba, TENDO, tomsaso и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. tomsaso

  tomsaso Пемпере

  Член од:
  10 септември 2005
  Мислења:
  1.372
  Допаѓања:
  315
  Најмногу ме интересира кои се можностите во поглед на брокери, извршување, депонирање, подигање дивденда. Дали некоја од Македонските банки веќе почна да нуди вакви услуги ?

  На колкав минимален износ се исплаќа?
   
 3. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.624
  Допаѓања:
  1.114
  Колку што знам ниедна банка во Македонија не нуди. Нешто чув дека трансакциите треба да се пријавуваат во НБРМ. Инаку од брокерите што примаат пари од мк најпрофесионален ми изгледа Interactive Brokers, другите популарни "стари Форекс" брокери повеќе се наменети за деј Трејдинг и техничко чисто тргување. Инаку има генерално напредок во однос на порано на интернет брокерите нудат повеќе инструменти и можности од порано. Генерално нема долен лимит официјално за тргување ама тука има фиксни провизии и трошоци. Истотака има минимален лот сајз кај некои.
  Официјално нема долен лимит. Но, варираат условите доста од брокер до брокер.
  Детали како дали зошто итн се пријавува до НБРМ и УЈП незнам.
   
  На KyleXY му/ѝ се допаѓа ова.
 4. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.620
  Допаѓања:
  2.641
  Кај може да се најде повеќе информации за ова, закон или што и да е ?
   
 5. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  3.435
  Допаѓања:
  2.673
  Пази се од богатите :P. Најдоле во цитатов ти е од НБРМ линкот

   
  На teneke му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: