Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
523
само онлајн можеш ова да го направиш, сега за сега не дозволуваат на лице место, тоа се прави преку e-ppd страната, кликаш на стрелката горе за да ти даде мени, на аконтативна пресмета, на е-пдд, па на внес
Благодарам. Отворив разгледав и јеботе многу е контраинтуитивно
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Благодарам. Отворив разгледав и јеботе многу е контраинтуитивно
Стр 33
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Стр 33
А како ќе знаеш кога е платен данокот во странство (дали е на истиот ден кога ти е исплатена и дивидендата)? Пишува дека треба да обезбедиш и потврда за платениот данок во странство. Дали оваа потврда може да се изгенерира на ибкр? Исто така овој дел е малце нејасен:
Доколку службено лице од УЈП утврди дека е валиден доказот за данокот платен во странската држава, пресметаниот данок ќе се намали за износот на данокот платен во странската држава, но најмногу до износот што треба да се плати во Република Македонија по законската стапка (10%).
Дали ова значи дека ќе бидеш ослободен од плаќање затоа што веќе си платил данок од 30% (USA)?
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
од ибкр се вади realized summary за месецот за кој пријавуваш, таму ти пишува кај withholding tax на кој датум е платен данокот. Доколку имаш повеќе дивиденди од една дражава во еден месец можеш да ги внесеш како една ставка и го запишуваш последниот датум, применуваш заокружување на најблиска децимала, истиот документ го прикачуваш и како потврда за примен приход и за платен данок (значи го прикачуваш два пати), кога веќе имаш платено данок во друга држава (ако е над 10%) не ти бараат да платиш данок.

досега за ниту една УСА акција не ми имаат побарано дополнително плаќање, за GOGL (од Бермуда) каде нема данок на дивиденда од УЈП ми наплатија 10%
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Дали ова значи дека ќе бидеш ослободен од плаќање затоа што веќе си платил данок од 30% (USA)?
Не. Јас имам неколку дивиденди земено, на сите задржано 30% од САД и пак УЈП ми пресметува данок и плаќам. Првиот пат во поелто го внесов и 30% данокот и после грешки ми вадеше формата. Ги контактирав и ми рекоа така е дека не го признаваат тој.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Како иде дечки? Сите во минус? Јас нешто продадов ама остана уште доста. Мислам дека ќе има контра рали тогаш уште ќе продавам. Се надевам дека ќе биде контрата појака зошто не сум оптимиста за следната година 2 за да продадам уште.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Не. Јас имам неколку дивиденди земено, на сите задржано 30% од САД и пак УЈП ми пресметува данок и плаќам. Првиот пат во поелто го внесов и 30% данокот и после грешки ми вадеше формата. Ги контактирав и ми рекоа така е дека не го признаваат тој.
I ti trguvas preku ibkr?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ova veke mirisa na moznost za buy....poleka gradete si gi poziciite vo kompanii koi vi se dopagjaat....

del po del, po 20-30% od planirana pozicija...i kupuvajte na saport nivoa. Nema utka.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
So mislite dali e pametno da se izleze so del od pozicijata od sp500 fond:? Nekako mi deluva deka nema znaci na zapiranje :D
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Рано е за buy. Всушност, вишфул тинкинг. ФЕД тек сеа почнува со продавање на накалемените федерални обврзници и МБС. Бар како е шо е поставено наредни 3 митинга до крај на година ќе гледаме покачување на federal fund rate oд 3 x 0,75 поени со шо хаусингот прв ќе падне (ако не е и веќе на пола пат). Единсвен силвер лајнинг би ми било ако сеа у среда CPI репортот покаже Турн' надолу и во тие недела две да има некаков пулс на пазариве. (фор д рекорд , ветувачки беше прогресот во надолна линија на инфлацијата последните 2 месеци на се освен храна и оил). Хајп акциите шо ги вртевме тука најдобро е да ги немате веќе на неопределно. Мислам на PLTR, RBLX, MTTR, NFLX, AFRM, TWTR, TTCF, SOFI, ARKK, RIVN, UA . Ако веќе мора да сте присутни јас би одел на ( 90% сум): FB, AAPL, INTC, QCOM, AMD, ADBE, LOW, NVIDIA и секој кинез...
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Рано е за buy. Всушност, вишфул тинкинг. ФЕД тек сеа почнува со продавање на накалемените федерални обврзници и МБС. Бар како е шо е поставено наредни 3 митинга до крај на година ќе гледаме покачување на federal fund rate oд 3 x 0,75 поени со шо хаусингот прв ќе падне (ако не е и веќе на пола пат). Единсвен силвер лајнинг би ми било ако сеа у среда CPI репортот покаже Турн' надолу и во тие недела две да има некаков пулс на пазариве. (фор д рекорд , ветувачки беше прогресот во надолна линија на инфлацијата последните 2 месеци на се освен храна и оил). Хајп акциите шо ги вртевме тука најдобро е да ги немате веќе на неопределно. Мислам на PLTR, RBLX, MTTR, NFLX, AFRM, TWTR, TTCF, SOFI, ARKK, RIVN, UA . Ако веќе мора да сте присутни јас би одел на ( 90% сум): FB, AAPL, INTC, QCOM, AMD, ADBE, LOW, NVIDIA и секој кинез...
Bi dodal i Netflix. Premnogu ja utepaa za kompanija koja ima 220M pretplatnici. I mislam deka e im se skroz Ok nasokite sto gi najavuvaat, da nema share na akaunti i da ima nekoja pretplata so reklami ( 5$ so reklami ). Pa TV gledas i imas reklami, neka ima i na Netflix :)

ne deka ne moze da odi uste nadole :facepalm: :pos:

ps. nemam NFLX seuste.
Автоматски споено мислење:

Kupiv del BABA denes na 85$.
Автоматски споено мислење:

Bi dodal i Netflix. Premnogu ja utepaa za kompanija koja ima 220M pretplatnici. I mislam deka e im se skroz Ok nasokite sto gi najavuvaat, da nema share na akaunti i da ima nekoja pretplata so reklami ( 5$ so reklami ). Pa TV gledas i imas reklami, neka ima i na Netflix :)

ne deka ne moze da odi uste nadole :facepalm: :pos:

ps. nemam NFLX seuste.
Автоматски споено мислење:

Kupiv del BABA denes na 85$.
i ZIM kupeno :cool:
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
I ti trguvas preku ibkr?
Овие ми се од претходно купени преку нлб. При исплата ми издаваат детален преглед со инфо за данокот платен бо САД
Автоматски споено мислење:

Како иде дечки? Сите во минус? Јас нешто продадов ама остана уште доста. Мислам дека ќе има контра рали тогаш уште ќе продавам. Се надевам дека ќе биде контрата појака зошто не сум оптимиста за следната година 2 за да продадам уште.
На солидна позиција сребро и злато ме вади доларот купен на дупло дно. Не верував на ваква инфлација до толку тапа да бидат металите. Доларот ќе крепи уште малку.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom