Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Се надевам дека нема некои членови "аматери" да се заглават на ваков пазар.

За тебе знам дека си Cathie Wood :)


Имаше неверојатно луди вреднувања за компании кои никогаш нема да можат да ги монетизираат корисниците. Типичен пример е Зум. Голем дел од ваквите компании никогаш повеќе нема да се приближат на вредностите од 2021ва.
Kazi si ubavo, kafekuvarki :pos:


Sekoj so svoj pamet, koj kako saka neka si gi investira ( trosi ) svoite pari.

Site sme Kejti, pomalku ili poveke.:shok2: Tie sto mislat deka ne se, seuste ne se razbudila vo niv :D Samo da ostaneme del Kejti, a ne da se pretvorime celosno vo nea.

Za mene si znam, kako poranesen strastven kladionicar, del od portfolioto mora da mi e vo ovie growth sektor akcii kade 10% swings se sekojdnevie i se odlicni za daytrade i kade sekako ima potencijal za ogromni dobivki so ogromen rizik. Pojako e od mene :toe: Da ne mi se tie, sve ova bi bilo dosadno. Ama pak koga ke go vidam portfolioto, dobar del MK Banki, del ostanati MK kompanii, del kesh, del stranski dividendni kompanii, del ostanati stranski nedividendni kompanii....sepak daleku sum od Kejti :ojeaa:
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
AAPL padna na $138
MSFT padna na $250

sostojbata stanuva pointeresna sekoj den
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Sto ubavo si prodadov TWTR na 49 koma nesto, roknalo na 40$. Hindenburg pred nekoj den objavi short pozicija za tamu i dilot sega e na hold za otkupd od Mask. Ke bide interesno tamu, ako ne pomine dilot otide akcijata na 25-30$.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Sto ubavo si prodadov TWTR na 49 koma nesto, roknalo na 40$. Hindenburg pred nekoj den objavi short pozicija za tamu i dilot sega e na hold za otkupd od Mask. Ke bide interesno tamu, ako ne pomine dilot otide akcijata na 25-30$.
uste -6% denes, 38$, kako pred da se objavi dilot so Mask....kaj i da e ke se objavi novata cena za prezemanje, ama koja ke bide, da vidime :tapp:
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Со TWTR на два пати направив добри пари. И во двата случаја беше со купување на путови во момент кога нагло се качуваше цената. И во двата случаја за една недела цената падна за една недела, цената на путовите порасна и ги продадов.

Единствени безбедни начини за тргување со TWTR според мене е да купиш out of the money call кога многу ќе падне цената и out of the money put кога многу ќе порасне цената. Лично не би ја купувал акцијата директно. И во овој случај постои ризик, но ризикот се сведува на цената на путот
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Michael Burry преку Scion Asset Management го шорта актуелно вториот најголемиот AAPL ( нели Saudi Aramco гази) и воедно купува FB акции.Тајмингот е маестрален пошо кај првиот уше прајсингот не е адекватно достигнат од сиромавиот гајданс' шо Тим Кук го најави за Q2 2022. Се радувам пошо мислам дека ќе дочекаме сеа и кој знае кога 120$ јаболко. Вториот потег со МЕТА ми дава само поткрепа дека почна Вол Стрит да верува во VR и AR прикаската на Закерберг. Таму сум лонг веројатно до 2030та (y)
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Денес гледам дека има готови Годишни даночни пријави за 2021
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Michael Burry преку Scion Asset Management го шорта актуелно вториот најголемиот AAPL ( нели Saudi Aramco гази) и воедно купува FB акции.Тајмингот е маестрален пошо кај првиот уше прајсингот не е адекватно достигнат од сиромавиот гајданс' шо Тим Кук го најави за Q2 2022. Се радувам пошо мислам дека ќе дочекаме сеа и кој знае кога 120$ јаболко. Вториот потег со МЕТА ми дава само поткрепа дека почна Вол Стрит да верува во VR и AR прикаската на Закерберг. Таму сум лонг веројатно до 2030та (y)
i didnt get the memo, od kaj info deka kupuva FB? Jabolkoto place za short, ama so keshot pravat buybacks i ja drzat cenata kolku moze. Ne 120, nego na 70-80$ bi ja targetiral ( dr doom ne mi e ramen :cool: )
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
i didnt get the memo, od kaj info deka kupuva FB? Jabolkoto place za short, ama so keshot pravat buybacks i ja drzat cenata kolku moze. Ne 120, nego na 70-80$ bi ja targetiral ( dr doom ne mi e ramen :cool: )
И јас ич го нејќам ми ја пушти чивијата со Scynexis (SCYX), ја верглаше пола година и избега AWOL и акцијата ручки. Инаку да еве ти линк од ДатаРома подолу. 80к комада у Q1 ФБ, добарр..

 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Шо е у превод ова 30.64% дивиденда кај ZIM ? WTF
Pa tolku e. Davaat 20% od dobivka u sekoj kvartal i potoa specijalna, rokaat jako na taa 50% od profit godisen....17$ isplatija vo mart...luda rabota.

Ke vozi uste 2-3 godini ovaa, so dividendi ke pokrieme cena, ke ni ostane gratis akcijata.

za 2 dena e ER, ocekuvam da otide nad 70$ po reportot bidejki ostanatite shiperi prikazaa odlicni dobivki. Den pred presecen prodavam za da ne placam tax withhold od Israel 25%. Posle si gi kupuvam pak.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Вчера WMT падна 12% поради лоши резултати, денес TGT падна 24% поради лоши резултати и се уште паѓа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom