Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Од тоа јас што се информирав, парите ти стојат на сметка - денари евра долари, како сакаш и после кога сакаш да купиш даваш налог и брокерот све прави, конвертира ако треба...
Бафра, тоа беше правилник пред да се овозможи купување во странство од јануари 2019та година, сега не е проблем, можеш да купиш и веќе тргуваат.

ај ке ги видам сите овие и ке ви пишам, едно по едно :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Од тоа јас што се информирав, парите ти стојат на сметка - денари евра долари, како сакаш и после кога сакаш да купиш даваш налог и брокерот све прави, конвертира ако треба...
Бафра, тоа беше правилник пред да се овозможи купување во странство од јануари 2019та година, сега не е проблем, можеш да купиш и веќе тргуваат.

ај ке ги видам сите овие и ке ви пишам, едно по едно :)
Знам дека можеш, ама имаше правилник издаден од НБРМ под стриктни правила.
Ама штом од банката прифаќаат налогот од словенечкиот брокер, тогаш е по правилник/документ.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Is it the bottom?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Знам дека можеш, ама имаше правилник издаден од НБРМ под стриктни правила.
Ама штом од банката прифаќаат налогот од словенечкиот брокер, тогаш е по правилник/документ.
Абе ти немаш ништо, идеш у банка кај брокер или кај овие што се брокерски друштва и они све прават, е сега они ако не работат по правилник ке наебат они, не ти :) Ти ке бидеш изманипулирана странка и ке можеш да тужиш :)

Така да проверете си кај е најевтино и цепајте таму, ја уште собирам инфо од сите, па ке видам за што кого ке се одлучам. Сега за сега само анализи на фирми правам и чекам погоден момент, може нема да го дочекам во овој или следен месец, ама трпение спасение што викаат старите :)
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
CSIQ - Canadian Solar Inc се тргува по 17, пред почеток на кризата беше 21,47. Претходните заработки се солидни, над предвиденото. Не дава дивиденда. Во моментов инвестира 30М$ пари подигнати од Фонд за земји со Кинеско-Португалски јазик
Автоматски споено мислење:

GILD - Gilead Sciences, Inc се тргува по 74,69. Од почетокот на кризата до сега цената и е зголемена за 6-7% пошто е Blue Chip Company - поиздржлива на потреси. Дивиденда 0,68 за четврт, 2,72 годишно. 3,64 поврат на дивиденда. Има 4 години дивиденден раст. Дивидендата е зголемена оваа година за 7,9% Претходна заработка е солидна.
Автоматски споено мислење:

CGC - Canopy Growth Corporation се тргува по 14,98. Има континуиран пад повеќе од година дена. Заработката за минатиот период не е лоша, ама не дава дивиденда. Профитабилна е
Автоматски споено мислење:

LUMO - Lumos Pharma, Inc се тргува по 8,51. Од почетокот на кризата има изгубено 33% од вредноста. Не е многу транспарентна. Не се гледаат податоци за заработка или за дивиденда. Во тек е merger со NewLink Genetics. Ако се разбираш во такви зделки можеш да профитираш од спојот, ако не се разбираш, држи се настрана.
Автоматски споено мислење:

BNPQF - BNP Paribas SA се тргува по 29,42. Од почеток на кризата има изгубено 38% од вредноста. Нема податоци за последен квартал за 2019, но изгледа дека и расте добивката. Дивидендата се плаќа годишно 11,74% поврат на дивиденда. 3,45$ дивиденда. payout ratio 49.6%. Дивиденда се плаќа континуирано од 2009. Пресек на книга е на 22 Мај исплата на 27 Мај
Автоматски споено мислење:

BNPQF е регионална инвестициска банка од Франција
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
CSIQ - Canadian Solar Inc се тргува по 17, пред почеток на кризата беше 21,47. Претходните заработки се солидни, над предвиденото. Не дава дивиденда. Во моментов инвестира 30М$ пари подигнати од Фонд за земји со Кинеско-Португалски јазик
Автоматски споено мислење:

GILD - Gilead Sciences, Inc се тргува по 74,69. Од почетокот на кризата до сега цената и е зголемена за 6-7% пошто е Blue Chip Company - поиздржлива на потреси. Дивиденда 0,68 за четврт, 2,72 годишно. 3,64 поврат на дивиденда. Има 4 години дивиденден раст. Дивидендата е зголемена оваа година за 7,9% Претходна заработка е солидна.
Автоматски споено мислење:

CGC - Canopy Growth Corporation се тргува по 14,98. Има континуиран пад повеќе од година дена. Заработката за минатиот период не е лоша, ама не дава дивиденда. Профитабилна е
Автоматски споено мислење:

LUMO - Lumos Pharma, Inc се тргува по 8,51. Од почетокот на кризата има изгубено 33% од вредноста. Не е многу транспарентна. Не се гледаат податоци за заработка или за дивиденда. Во тек е merger со NewLink Genetics. Ако се разбираш во такви зделки можеш да профитираш од спојот, ако не се разбираш, држи се настрана.
Автоматски споено мислење:

BNPQF - BNP Paribas SA се тргува по 29,42. Од почеток на кризата има изгубено 38% од вредноста. Нема податоци за последен квартал за 2019, но изгледа дека и расте добивката. Дивидендата се плаќа годишно 11,74% поврат на дивиденда. 3,45$ дивиденда. payout ratio 49.6%. Дивиденда се плаќа континуирано од 2009. Пресек на книга е на 22 Мај исплата на 27 Мај
Автоматски споено мислење:

BNPQF е регионална инвестициска банка од Франција
Си се помачил али овие податоци се јавни ги имате на Yahoo Finance, Invesing, Wall Street Journal.
Очекувам Blizzard да им нурне троа подлабоко у тоа финансиските извештаи да каже да не има нешто скриено што не се гледа со наши очи :)
Како и да е те лајкнав за трудот пошто има луѓе и тоа им е тешко да отворат да видат бројки на нет а сакаат да инвестираат пари на берза (кафекуварките на Blizzard)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Си се помачил али овие податоци се јавни ги имате на Yahoo Finance, Invesing, Wall Street Journal.
Очекувам Blizzard да им нурне троа подлабоко у тоа финансиските извештаи да каже да не има нешто скриено што не се гледа со наши очи :)
Како и да е те лајкнав за трудот пошто има луѓе и тоа им е тешко да отворат да видат бројки на нет а сакаат да инвестираат пари на берза (кафекуварките на Blizzard)
BNP е солидна банка. Одлични фундаменти ( скоро и неверојатни, п/б, п/е...), што би кажале, зицерашки ако сакаш да одиграш, нема простор за утка. Солиден ЕПС на годишно ниво кој се движи околу 6 еур по акција секоја година, иако се предвидува дека ке има намалување во 2020 на околу 5 еур. Некои предвидуваат намалување и до 3 еур но тоа се оние најпесимистички варијанти. Како и да е, ако ти е за долгорочно стабилно инвестирање и некој поврат од 10% годишно како денда ( минус 28% данок во Франција ) и можност за некои х2 во капитална добивка и тоа све ти е доволно, е сосема ок. Иако мислам дека веќе одлучија да почекаат оваа година со денда по насоки на ЕЦБ. Проблем за некои инвеститори е што компанијата нема простор за голем раст во иднина ( околу 2% годишно ), за разлика од цел пазар во Франција која е на предвидени 12% раст. Така да, ако очекуваш х5 или х10 раст за 2-3 години, нема да ги добиеш од БНП сигурно :)
Голем долг има банката, debt to equity е над 500% ( 575 милијарди долг ), NLPот е на околу 3,5% што е прилично високо за ЕУ стандарди.
Добро е што скоро ист дел се паблик и институции во сопственост, по 44% па има многу простор за игра.
Проблем по мене се ниските РОА ( 0,4%, јас гледам банки со над 1% роа ), РОЕ од испод 8% а оптимално е над 10%, а и кај секоја банка од ЕУ зона, ниска профитна маргина, ниска оперативна маргина, практично иам банки со дупло поголема профитна и оперативна маргина...кои раснат по 20-30% годишно за разлика од 2те посто на БНП.
Оперативен кеш флоу е -50 миљарди што сугерира дека банката многу кредитира, но ова може да биде меч со две острици во ситууацијата со корона.
Една од компаниите што и јас планирам да инвестирам во нив, како дел од "зицерашко", неризично портфолио, да капе денда годишно како сигурица. Па, кога би бил сигурен дека дендата ке е над 10 па и 12% како што е случајов на оваа цена, би се натанкал и не би мислел више на берза :) Ама не е тоа интересно, сеуште сме млади за такви инвестиции со поголем дел од портфолио, нели?
пс. По мене ке има уште еден дип каде што ке може да се влезе пониско, но ке треба да сме трпеливи и да почекаме....ке излезат резултати од Q1, Q2...па тогаш ваљда. Иако најниско што беше е 24.5 еур, а сега е накај 27, штио значи дека само 10% има скокнато, за разлика од другите кои веке скокнаа за 25-30%. Ако има уште еден дип ова може да иде и под 20 еур :)
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Здраво на сите, последниве 3 години на МСЕ имав инвестирано и генерално позитивно ми е исуството и сум во фаза на учење паралелно. Последниов креш беше добра лекција која ми фалеше. За среќа немав големи загуби оти брзо излегов по првичниот пад. Сега поевтино купив пак нешто, но заинтересиран сум за дел во странство. Е сега она што ме интересира е постапката и начинот. Работам со НЛБ. Тие можат во странство да тргуваат акции и видов може и фондови. За сребро и злато пример не може, а може во фондови кои инвестираат во тоа. Конкретно пример злато, сребро и сл. ме интересира за на многу долг рок да купам о затворам одредена сума на пари, а потаму и странски акции. Видеов претходно неколку поста со препораки за Интерактив Боркерс. И ќе ги разгледам и нив сега. Но ми падна во раце сајтот fortrade.com.mk. Од она што можев да разгледам има можност за тргување со добра (нафта, злато, сребро...) Но ова е сосем друго поле? Се тргува во реално време со разлики во цени? Има некој искуство во ова?
 

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
72
Поени од реакции
67
Здраво на сите, последниве 3 години на МСЕ имав инвестирано и генерално позитивно ми е исуството и сум во фаза на учење паралелно. Последниов креш беше добра лекција која ми фалеше. За среќа немав големи загуби оти брзо излегов по првичниот пад. Сега поевтино купив пак нешто, но заинтересиран сум за дел во странство. Е сега она што ме интересира е постапката и начинот. Работам со НЛБ. Тие можат во странство да тргуваат акции и видов може и фондови. За сребро и злато пример не може, а може во фондови кои инвестираат во тоа. Конкретно пример злато, сребро и сл. ме интересира за на многу долг рок да купам о затворам одредена сума на пари, а потаму и странски акции. Видеов претходно неколку поста со препораки за Интерактив Боркерс. И ќе ги разгледам и нив сега. Но ми падна во раце сајтот fortrade.com.mk. Од она што можев да разгледам има можност за тргување со добра (нафта, злато, сребро...) Но ова е сосем друго поле? Се тргува во реално време со разлики во цени? Има некој искуство во ова?
фортраде е баш спротивно од тоа што бараш.

Штом ти е за многу долг рок можеби ETF е права работа за тебе.

Zkb Gold ETF (go ima i vo euro i usd i chf...)
Zkb silver ETF (isto)

Ishares oil & gas exploration & production ETF
VanEck Vectors Oil Services ETF

Ги има еден куп, овие погоре ти се од сериозни институции само ако не си гледал од некаде да почнеш.

Ради тоа што се ETF нема проблем преку НЛБ да им дадеш налог да ти купат.

Незнам дали би земал во обзир лично мислење ама еве ти, злато не би купувал ако не ми е износ мин 100.000еур. а и добра цена за влез беше на 1040 за сега да си ок. овие нафтениве ETF мин. 30.000еур по трансакција и моментално ако им видиш графици на 1 и 5 год. сите се бунари.

ти си знаеш со колку пари располагаш и дали активно ке следиш (ваљда не, прашањето твое повеќе личи на buy and forget) ама во моменталната ситуација мислам дека подобро е диверзифицирано портфолио по сектори отколку ETF или сл. во злато,нафта и сл.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
фортраде е баш спротивно од тоа што бараш.

Штом ти е за многу долг рок можеби ETF е права работа за тебе.

Zkb Gold ETF (go ima i vo euro i usd i chf...)
Zkb silver ETF (isto)

Ishares oil & gas exploration & production ETF
VanEck Vectors Oil Services ETF

Ги има еден куп, овие погоре ти се од сериозни институции само ако не си гледал од некаде да почнеш.

Ради тоа што се ETF нема проблем преку НЛБ да им дадеш налог да ти купат.

Незнам дали би земал во обзир лично мислење ама еве ти, злато не би купувал ако не ми е износ мин 100.000еур. а и добра цена за влез беше на 1040 за сега да си ок. овие нафтениве ETF мин. 30.000еур по трансакција и моментално ако им видиш графици на 1 и 5 год. сите се бунари.

ти си знаеш со колку пари располагаш и дали активно ке следиш (ваљда не, прашањето твое повеќе личи на buy and forget) ама во моменталната ситуација мислам дека подобро е диверзифицирано портфолио по сектори отколку ETF или сл. во злато,нафта и сл.
Ти благодарам на одговорот. Размислувам за почеток за странство, но сега ги гледам опциите. Благородни метали е една прилично сигурна опција (постоеле пред да се родам и ќе постојат и ко ќе ме нема, а цената на долг рок им расте постојано), втора опција е ЕТФ знам што е и како е, но немам искуство, трето гледам дека ова со Фортрејд е сосем друго CFD за што ништо не знам а гледам има матеирјал по интернетов. И четврта опција е секако криптовалутите но тука немам воопшто истражено освен што слушам по некој муабет тек-тук. Засега она што почнав да капирам како работи се акциите и веројатно најдобро е чекор по чекор, прво да видам странство некои акции и да продолжам со учење на материјата оти ако се расплинам ќе ја оплескам :)
 

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
72
Поени од реакции
67
Ти благодарам на одговорот. Размислувам за почеток за странство, но сега ги гледам опциите. Благородни метали е една прилично сигурна опција (постоеле пред да се родам и ќе постојат и ко ќе ме нема, а цената на долг рок им расте постојано), втора опција е ЕТФ знам што е и како е, но немам искуство, трето гледам дека ова со Фортрејд е сосем друго CFD за што ништо не знам а гледам има матеирјал по интернетов. И четврта опција е секако криптовалутите но тука немам воопшто истражено освен што слушам по некој муабет тек-тук. Засега она што почнав да капирам како работи се акциите и веројатно најдобро е чекор по чекор, прво да видам странство некои акции и да продолжам со учење на материјата оти ако се расплинам ќе ја оплескам :)
битно е да го разбереш делот каде што ако купиш злато,нафта и сл. како futures имаш expiry date. значи пред тој датум или мораш да продадеш или да оставиш адреса каде да ти испорачаат неколку кг злато или барели crude...
Во ETF инвестирање тој проблем го елиминираш.

(CFD ти е уствари механизам за short, мислам дека не е за никој на овој форум тој инструмент...)
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Zdravo decki pocnav na etoro da trguvam mi go bara ovoj dokument napraviv povlekuvanje na pari vise 3 dena mi nema stignato dali e problemot za ovoj dokument? Dali ovoj dokukent treba da go zemam od banka ili od kade? Ve molam za pomos
 

Attachments

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
72
Поени од реакции
67
Zdravo decki pocnav na etoro da trguvam mi go bara ovoj dokument napraviv povlekuvanje na pari vise 3 dena mi nema stignato dali e problemot za ovoj dokument? Dali ovoj dokukent treba da go zemam od banka ili od kade? Ve molam za pomos
tax residence немаат установено за тебе.

bank statement = извод од сметка од банка.

utility bill = сметка од било што комунално (водовод,евн,телеком) нормално на твое име и адреса иста како што си користел кога си отворил еторо.најверојатно ке мора преведени на англиски и нотаризирани.
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2018
Мислења
7
Поени од реакции
2
Здраво, прашање до тие што повеќе се разбираат. Кај провизиите за чување на хартии од вредност до 3.000.000МКД, 0.5% е месечна провизија или годишна? Зашто ако е месечна тогаш големи се провизииве. Или нешто можеби грешам?
Untitled.png
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Здраво, прашање до тие што повеќе се разбираат. Кај провизиите за чување на хартии од вредност до 3.000.000МКД, 0.5% е месечна провизија или годишна? Зашто ако е месечна тогаш големи се провизииве. Или нешто можеби грешам?
Прегледај го приврзокот 244644
Годишна е...но ако имаш на пример 600.000 ден месечни ти е 500 за 12месеци 6000 или 1/100 не е баш занемарлива. Но сепак за помало портфолио Шпаркасе е добар извор.
Автоматски споено мислење:

40 години бул маркет usgg10yr_ind.jpeg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom