Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Јас порано овде користив
безбедно и може преку банка да испраќаш средства,праќаш скениран пасош и последна платена сметка мислам дека бараа
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
72
Поени од реакции
67
Колку што сум информиран јас, ова е само за македонски акции.
На Е-ППД има опција за странски капитални добивки и е 10%.
Капитална добивка се остварува од повеќе начини не само хартии од вредност.
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Dali ili kakva potvrda dobivate deka gi poseduvate akciite, i dali nekoj do sega dobil dividenda od nekoja stranska akcija, go prijavuvas li toa negde kako odi isplatata?
 

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
72
Поени од реакции
67
Dali ili kakva potvrda dobivate deka gi poseduvate akciite, i dali nekoj do sega dobil dividenda od nekoja stranska akcija, go prijavuvas li toa negde kako odi isplatata?
Твојот акаунт на панел традерот си имаш листа, е сега на трансакцијата на берза како евиденција сигурно се појавува некој фонд или сметка на традерот (saxo, interactive brokers...)
дивиденда да, цело време, исплатата автоматски легнува на сметката што ја користам за тргување или пак ако изберам опција за реинвестирање ми додава позија во акции зависност колку дивиденда и по која цена ги отвараат.

едит. Инаку имам искуство и со префрлање на цело портфолио од една во друга банка/трејдер и не е проблем и тоа воопшто...(од аспект на типичните прашања како знаеме дека сме купиле и сл...)
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Здраво дечки, стар член со ново обновено членство тука :) обновено поради оваа тематика...

Почнав да истражувам околу инвестиции и сеуште барам кој брокер е најдобар во Македонија за да инвестирам во акции на дол рок, не поради трејдинг...

Во меѓувреме решив да го искористам падот на нафтата и се приклучив кон фортрејд и само да знаете фортрејд не е брокер каде што вие а имате сопственоста на акциите тоа е ЦФД брокер каде што ние заработуваме или губиме пари на база на промените на цената на акциите и во однос со левериџот што го користиме... при што статистиката вели дека над 70% од луѓето губат пари на овој начин на тргување така да внимателно... јас ја фатив нафтата на цена од 14 долари и со 0.1 лот моментално сум во добивка (1 долар нагоре или надоле = 100 евра профит или загуба)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
1589869983481.png
Мислам дека е преценето но, технички изгледа прекрасно. Најверојатно најдобра опција за краткорочно шпекулирање.
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Прегледај го приврзокот 251881
Мислам дека е преценето но, технички изгледа прекрасно. Најверојатно најдобра опција за краткорочно шпекулирање.
Dosta dobri pickovi i vo dvata posledni postovi steta sto nema povekje razvivanje na muabet na ovoj del od forumot.
I ETFot na zlatoto e dobar no i posebnite minerski kompanii kako newmont i ostali se dosta dobra investicija.
QQQ go pratam dolgo vreme i sigurno bi go stavil vo portfolio samo podsobiram povekje paricki za da ne e za dzabe, sega mi se stranskite banki favoriti i tipuvam na niv.
P.S I long a i short investicija e QQQ nema utka.
Nesto slicno na nasevo MBI 10 :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Член од
7 август 2011
Мислења
207
Поени од реакции
62
Mislenje za blocktrade? Prevara ili dobar nacin za investicija?
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Mislenje za blocktrade? Prevara ili dobar nacin za investicija?
Nekako najmnogu doverba mi vpruzaat brokerskive kukji ili bankite. Ke si potpises dogovor, za sekoja transakcija ili kupena akcija ke si imas crno na belo i site sreknji veseli e sega ne bas srekjen koa ke ja plakjas provizijata ama mirna glava.
Site tie platformi i ostanati online nacini na trguvanje licno sum seuste skeptik iako dosta lugje imaat pozitivni iskustva
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
Најатрактивна акција во наредниот период ке бидит
Аирбус
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Моите Deutche Bank и Societe General растур систем вчера и денес, секоја чест и на тие што купија Renault +18.43% само денес.
Очекувам банките европски да продолжат да растат, едноставно премногу ги симнаа со Коронава, да не речам багатела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom