Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ај некој што се разбора, дали е паметно да се инвестира сега кога сите светски берзи се во хаос?
Паметно е, само нож додека не падне и не се забоди во земја не се фаќа со рака :)
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
еве едно инфо за сите што сакаат да тргуваат во странство


за капитална мислам дека нема данок ни во странство ни во МК, нека ме исправи некој ако грешам.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
еве едно инфо за сите што сакаат да тргуваат во странство


за капитална мислам дека нема данок ни во странство ни во МК, нека ме исправи некој ако грешам.
Нема до крај на 2022. Арно ама не значи дека поради кризава, така и ќе остане. :toe:
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Нема до крај на 2022. Арно ама не значи дека поради кризава, така и ќе остане. :toe:
За МК знам, за надвор ми е. Дали странска држава ке ти оданочи капитална кога ке продадеш? од кај знаеш, извор?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
За МК знам, за надвор ми е. Дали странска држава ке ти оданочи капитална кога ке продадеш? од кај знаеш, извор?
Ако имаме потпишано договор со таа држава за избегнување на двојно оданочување, нема да те оданочи.
Бидејќи се работи хартии од вредност, тоа треба брокерите да ги прашаш, а тие ќе ги прашаат странците т.е. фондовите каде што ти се водат акциите, нели ти купуваш од тука, ама не директно.
 
Член од
27 март 2012
Мислења
18
Поени од реакции
2
Кои системи за трејдување на акции во странство користите? Кој систем е наисплатлив со најмали fees?
 
Член од
5 октомври 2018
Мислења
25
Поени од реакции
9
Бидејќи мислам дека “Македонска берза“ има поголема публика и повеќе шанси за дискусија ги поставив прашањата таму, сепак ме препратија во овој подфорум. Еве и тука:

На македонска берза има мал избор, на европските берзи преголем избор.

Прашања до сите:
Со која стратегија одбирате компанија во која инвестирате(или би)? Или барем бирате кандидати за подетално проучување? На кој пазар: германски, француски, британски? И да не сте го направиле тоа досега, како би тргнале во тој поход? Мислам дека е интересно за дискусија и различни совети и гледишта.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
Немате систем како што имате за МСЕ. Треба да најдете брокер во МКД кој нуди опција за странски акции, или па во странство да си отидете кај некој брокер :D

Ако сте спремни за странство, тогаш само САД и УК, а ЕУ ни под точка разно.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Немате систем како што имате за МСЕ. Треба да најдете брокер во МКД кој нуди опција за странски акции, или па во странство да си отидете кај некој брокер :D

Ако сте спремни за странство, тогаш само САД и УК, а ЕУ ни под точка разно.
Зашто не Германија, Франција, Шпанија Италија? А и Холандија е привлечна.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Зошто? Може да ми пишеш или приватна порака или тука? Ми требаат искуства, а нема многу. Фала ти :)
Немам лично искуство, но кај и да прочитам други кои го користеле велат подалеку, скамери и сл....

Порано се користеше кога не смееше да се купуваат директно акции од странство, сега стварно не знам зашто некој би ги користел, има големи провизии.
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Некој искуство со Interactive Brokers?
Како се со провизиите? Поевтино е преку нив или преку наш брокер?
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2016
Мислења
3
Поени од реакции
4
Зошто? Може да ми пишеш или приватна порака или тука? Ми требаат искуства, а нема многу. Фала ти :)
Јас го користев еден период (пред 2-3 години), тргував со комодитис и валути, немав никаков проблем. Ама со оглед на фактот дека тогаш немаше закон за тргување со акции од странство, ми беше ризично да ги повлечам парите и потрошив се, на безвеза тргување. Сега не знам како е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom