Тргување со валути-FOREX

Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
22
Здраво, немам никакво искуство со инвестиции во странство. Конкретно се интересирам за метали. Претпоставувам дека брокерите кои се за хартии од вредност не можат истите да се користат и во ова поле. Направив основно пребарување и го најдов овој веб сајт. https://www.fortrade.com/mk/ Има некој искуство или пак да се препорача нешто друга опција?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.053
Поени од реакции
8.470
Твоите прогнози се како ветарот. Те еур, те цхф, те долар, те злато, те сребро.
што мислите за штедење во шведски круни или јапонски јен ?? ...овој вториот има релативно помали курсни разлики од фунтата...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.063
Поени од реакции
974
што мислите за штедење во шведски круни или јапонски јен ?? ...овој вториот има релативно помали курсни разлики од фунтата...
Зашто би штедел во шведски круни или па јен... Која е логиката во ова, или статистички нешто сте гледале години наназад...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.053
Поени од реакции
8.470
Зашто би штедел во шведски круни или па јен... Која е логиката во ова, или статистички нешто сте гледале години наназад...
па ако отиде гЕУ у пичвајз и со еврото ќе биде исто... е сега друго е лошо, кај другите валути е 2,5-3% разлика куповен продажен, но сега гледам и кај еврото е скоро 1%...( 61,35/61,8).. нормално мора да се држи и некоја сума во евра, иако не е проблем, ако се оди во странство да понесеш и друга валута освен евра, ние сме само мал пазар и гола вода....
Имаше на ТВ пред 5-6 по повод гласините за можна девалвација, дена еден ѓоа стручњак јадеше трици дека денарот е стабилен во однос на еврото, ама пак не чини во евра да се чуваат парите дека губиш курсна разлика... а колку ќе биде еврото стабилно во однос на другите валути тоа не се ни дискутираше... а да се потсетиме, кај нас немаше, ама во Хрватска имаше многу луѓе кој пред 5+6 години мислам беше, земаа кредити со клаузула швицарски франак, се уште се по судови со банките....
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.063
Поени од реакции
974
па ако отиде гЕУ у пичвајз и со еврото ќе биде исто... е сега друго е лошо, кај другите валути е 2,5-3% разлика куповен продажен, но сега гледам и кај еврото е скоро 1%...( 61,35/61,8).. нормално мора да се држи и некоја сума во евра, иако не е проблем, ако се оди во странство да понесеш и друга валута освен евра, ние сме само мал пазар и гола вода....
Имаше на ТВ пред 5-6 по повод гласините за можна девалвација, дена еден ѓоа стручњак јадеше трици дека денарот е стабилен во однос на еврото, ама пак не чини во евра да се чуваат парите дека губиш курсна разлика... а колку ќе биде еврото стабилно во однос на другите валути тоа не се ни дискутираше... а да се потсетиме, кај нас немаше, ама во Хрватска имаше многу луѓе кој пред 5+6 години мислам беше, земаа кредити со клаузула швицарски франак, се уште се по судови со банките....
Епа убав одговор си напишал. Е сега ти фали само да направиш споредбата, ако еврото ќе иде пичвајз, која друга му парира .... Долар
Се друго ти е чист ризик, а не незнам кој би ти примил Шведска круна или па Јапанац :toe:
Кога има куршлус, се знае дека капиталот бара само сигурност, а не профит, а сигурност освен империјата кој друг ќе ти пружи.... Тука ете како некоја алтернатива спаѓа фунтата.
Ама доларот нека ти биде со поголемо % учество. Збориме за пари, кои си сигурен дека наредна година дена нема да ти требаат т.е. не си планирал нешто со нив да правиш. 2021 се очекува еврото сигурно да губи вредноста, а во 2022 веќе доларот да се вивне.
Јас сум за долари, некоја златна/сребрена паричка, значи ситни, а не цела прачка :D
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
48
Поени од реакции
57
Decki so fortrade mk go imam slednovo iskustvo

vloziv 163€
Na nekolku navrati izgubiv i stignav 93€

tie od fortrade pred da vlozam mi rekoa deka imam 100% bonus na sumata vo kapital...

Posleden moj vlog bea 4 otvoreni pozicii na nafta po cena od okolu 18.2
Navtata sega se iskaci na 25 dodeka jas poziciite gi zatvoriv na 24

e sega kapitalot namesto vo plus mi otide vo minus....pisuva iako imam dobivka poleto swap koe e za interes i zema pari dodeka imas otvoreni pozicii koga berzata e zatvoren i ti zema parite dosta kd vlozenoto (menemi zede povekje swap od dobivkata zamislete)
Znaic ako e taka nikoj ne moze da izleze od ovaa programa vo plus

ve sovetuvam nikako da ne si fakjate rabota so niv
Ve kontaktira sanja blazevska so telefon
+381 61 6097 736
Potoa nekoj stojan manevski

vnimavajte prevaranti se
 

Attachments

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
34
Поени од реакции
25
Decki so fortrade mk go imam slednovo iskustvo

vloziv 163€
Na nekolku navrati izgubiv i stignav 93€

tie od fortrade pred da vlozam mi rekoa deka imam 100% bonus na sumata vo kapital...

Posleden moj vlog bea 4 otvoreni pozicii na nafta po cena od okolu 18.2
Navtata sega se iskaci na 25 dodeka jas poziciite gi zatvoriv na 24

e sega kapitalot namesto vo plus mi otide vo minus....pisuva iako imam dobivka poleto swap koe e za interes i zema pari dodeka imas otvoreni pozicii koga berzata e zatvoren i ti zema parite dosta kd vlozenoto (menemi zede povekje swap od dobivkata zamislete)
Znaic ako e taka nikoj ne moze da izleze od ovaa programa vo plus

ve sovetuvam nikako da ne si fakjate rabota so niv
Ve kontaktira sanja blazevska so telefon
+381 61 6097 736
Potoa nekoj stojan manevski

vnimavajte prevaranti se
од ова што си пишал изгледа како ти правилата да не ги знаеш, сите наплаќаат за overnight(swap) ако не ја затвориш позицијата на крај на ден.Тоа 100% бонус претпоставувам мислиш на margin. или они ќе ти позајмат уште 100% од вредноста што си ја вложил кај нив.
Не се они преваранти такви им се правилата. Секаде е така...
 
Последно уредено:
Член од
24 декември 2008
Мислења
247
Поени од реакции
98
Кај можи да вложам во нафта , и да ја чувам за продажба по 6 месеци ?
 
Член од
7 август 2012
Мислења
172
Поени од реакции
11
Zdravo Etoro mi bara Bank/Credit card statement sto e ovoj dokument kade moze da se najde?
 
Член од
21 јуни 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo prijateli, dali nekoj znae dali e legalno da se koristi forex vo mk so nadvoresen broker na primer IC Markets ili Dukascopy, i ako da receme sum vo profit 100k ili 200k i sakam da gi podigam withdraw kaj nas vo nekoja makedonska banka (wire transfer ili debit card), moze li da izleze nekoj problem so narodna banka, drzavata, ujp ili bankata? A danok normalno ke platim ako e potrebno. Poentata mi e da ne e nesto ilegalno.
Fala mnogu.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.276
Поени од реакции
764
Kako FOREXOT so FX LIDER , iskustva nekoj ?
Pred nekolku godini imav nekoja probna sorabotka so niv ama se izgubi sekakov trag.
Vo nekoja pobliska idnina planiram da pocnam pak eventualno.
 
На врв Bottom