Тргување со валути-FOREX

Член од
13 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво дечки, нов сум во форекс, некое време се едуцирам и трејдам демо.
Сакам да влезам со некоја минимална сума, па прашањето ми е кој брокер вие го користите, односно кој е најдобар за кај нас?
Фала. :)

OANDA[DOUBLEPOST=1547840631][/DOUBLEPOST]
Имав направено демо акаунт со нив додека беа сеуште FXLIDER. Секоја недела на телефон ми се јавуваше нивен репрезентативец и ме прашуваше кога ќе отворам вистинска сметка, на која банка имам картички. Стварно беше убаво што имаа супер support. Се решив да видам reviews за нив на интернет. Сите беа негативни. Имаше еден човек напишано дека била поранешна компанија од Турција и дека била само скам. Се решив да појдан на live chat и кога почнав да прашувам од кој се регулирани и сл почнаа да ги одбегнуваат прашајната и ме поврзаа со друг оператор. Решив да прашам и за тоа во врска со Турција операторот ми рече дека за тоа јас не треба да прашувам и се исклучи.
Во заклучок не би те советувала да отвораш сметка со нив. Вакво однесување не смее да има broker на кого му веруваш дека нема да ти ги одземе сите пари. Најубаво види разбарај reviews појди по форумите на babypips (од таму ги научив сите форекс стратегии) forexpeacearmy и сл. Барај по форуми затоа што ако се веб-страни може да бидат платени за review и да те излажат, затоа најубаво на форум од вистински луѓе и секогаш проверувај ги профилите на луѓето од форумот да бидат постари и да не спамираат секаде за еден брокер. И избери брокер што одговара на твојот стил на тргување има два вида Dealing Desk и No dealing desk.
https://www.babypips.com/learn/forex/different-types-of-brokers види овде за повеќе инфо.
https://www.babypips.com/learn/forex би ги советувала сите почетници овај бесплатен курс да го прочитаат прво затоа што има стратегии и се за вовед во форекс. И никогаш не почнувајте со вистинска сметка пред да имате барем 3 месеци профит на демо сметка со стратегијата.
Со среќа на сите :);)


Ќе прашував дали е илегално во МК да се работи со форекс? Не сакам да отворам сметки во странство ќе си ги подигам парите од девизна и во УЈП ќе си пријавувам

FORTRADE (fxlider) e reguliran.
za 3 meseci da naucis forex???? koj broker te izlazal taka??
mene za fakultet mi trebaa 5 godini i eve sega so 3 godini rab. iskustvo edvaj do 600eu plata stignuvam, a kamoli za 3 meseci da naucis finansii[DOUBLEPOST=1547841264][/DOUBLEPOST]
За тие што тргуваат форекс (демо или реална), идеја што сега ја разгледувам.

Ова е AUD/JPY нa H4, (на сликата) според графиконот, доколку треба да почне овој пар да расте, туку би требало да застане падот од последниве 3 дена.
Доколку тука е крајот (околу нивото 82.000), денес или евентуално рано утре би требало да добиеме формација дека цената ќе почне да расте, и тука да размислуваме да го купиме овој пар.

Причини за влез:
1. Имаме јасен растечки тренд на 4 часа (според една од стратегиите што ги тргувам)
2. Ова е веќе втор (можеби и трет) ценовен растечки бран во овој тренд, што ми дава до знаење дека трендот е веќе потврден.
3. Имаме точно одредено ниво околу кое цената е застаната, и исто така има повеќе елементи во одбрана на овој тренд.
- Повеќе растечки тренд линии
- Фибоначи ниво 61,8
- Психолошки значајно ценовно ниво, 82,000
- Највисоката точка на претходниот ценовен бран нагоре е исто така 82,000
4. Немаме контрадиткрони сигнали на долгорочно гледиште, тоест нема значајно ниво на отпор према горе.
5. Денес нема никакви значајни вести од Австралија и Јапонија што би можеле да го сменат целиот bias на овој пар (не знам bias како да го преведам)

Причини да не влеземе во позиција:
1. Главната тренд линија (светло сина) е скршена и ретестирана, и покрај тоа што може да нацртаме нова, не ми се допаѓа моменталата ценовна формација

Course of action:

Зумираме во помалиот временски интервал од 1H и бараме формација за прекин и раст во нагорна насока, на овој краткорчен опаѓачки тренд, и доколку добиеме валиден сигнал се влегува во buy позиција.

Прегледај го приврзокот 199428фино ти изгледа чартот

намали тоа индикаторите, намали го бројот на парови кои ги следиш..

трендот е нагорен, цената е во корекција. Како тоа трендот е нагорен врз основа на стратегијата што ја тргуваш?
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3
Поени од реакции
1
OANDA[DOUBLEPOST=1547840631][/DOUBLEPOST]


FORTRADE (fxlider) e reguliran.
za 3 meseci da naucis forex???? koj broker te izlazal taka??
mene za fakultet mi trebaa 5 godini i eve sega so 3 godini rab. iskustvo edvaj do 600eu plata stignuvam, a kamoli za 3 meseci da naucis finansii[DOUBLEPOST=1547841264][/DOUBLEPOST]
фино ти изгледа чартот

намали тоа индикаторите, намали го бројот на парови кои ги следиш..

трендот е нагорен, цената е во корекција. Како тоа трендот е нагорен врз основа на стратегијата што ја тргуваш?
Погрешно ме имате разберено. Никаде не спомнав дека во 3 месеци се учи. Реков одкако ќе научите и имате некоја стратегија, треба барем три месеци да ја тестирате на демо акаунт и притоа да бидете профитабилни па дури потоа да почнете со вистински пари.

Се извинувам ако можите да ми кажете дали е легално работењето со Форекс во Македонија? Сакам да почнам со forex.com
 
Член од
13 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Погрешно ме имате разберено. Никаде не спомнав дека во 3 месеци се учи. Реков одкако ќе научите и имате некоја стратегија, треба барем три месеци да ја тестирате на демо акаунт и притоа да бидете профитабилни па дури потоа да почнете со вистински пари.

Се извинувам ако можите да ми кажете дали е легално работењето со Форекс во Македонија? Сакам да почнам со forex.com

мислам дека не е, исто не е легално поседувањето на крипто-валути итн..[DOUBLEPOST=1547918892][/DOUBLEPOST]
мислам дека не е, исто не е легално поседувањето на крипто-валути итн..

поентата ми е дека можеш слободно да отвориш акаунт, и да не се секираш многу за легалноста, пошто нели, живееме во мкд
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2017
Мислења
19
Поени од реакции
1
Поздрав.
Почетник сум во трејдање.
Па имам неколку прашања.

Отворив демо акаунт на IQ Option и од 10.000$ ги напраив 38.000$ само со Day Trade ( Горе/Долу ) на EUR/USD и USD/JPY.
Ставив сума која сакам јас да ја инвестирам околу 100$ и за 15мин бев профит 7$.
Па би сакал да ве прашам тие 100$ да ги инвестирам и да тргувам самиот или да ги инвестирам во некој брокер и тој да работи со нив.
Друго прашање дали IQ Option и оваа работа е легална во Македонија или не?
Ако имате друг предлог сајт и друг начин на трејд предложете
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
10
Поени од реакции
10
OANDA[DOUBLEPOST=1547840631][/DOUBLEPOST]


FORTRADE (fxlider) e reguliran.
za 3 meseci da naucis forex???? koj broker te izlazal taka??
mene za fakultet mi trebaa 5 godini i eve sega so 3 godini rab. iskustvo edvaj do 600eu plata stignuvam, a kamoli za 3 meseci da naucis finansii[DOUBLEPOST=1547841264][/DOUBLEPOST]
фино ти изгледа чартот

намали тоа индикаторите, намали го бројот на парови кои ги следиш..

трендот е нагорен, цената е во корекција. Како тоа трендот е нагорен врз основа на стратегијата што ја тргуваш?Ne e losh chartot, ok e , ako trejder treba da trejda, definitivno treba da uci mnogu naked chart price analysis, a indikatorite se samo kako help tools ako ima potreba da koriste, posto site indikatori ne ja predviduvaat cenata kako ke se dvizi. To e samata cena najdobar indikator kako ( high probability) ke se dzivi vo bliska ili podalecna idnina. No chartot ne mu e losh, ima SMA nekolku , to e od deville kursot definitino stategija. Ima i sto da se nauci od toj kurs.
A za Oanda ne se soglasuvam , oni bea dobri do pred nekoklu godini, no smenija taktika od sekogas bea DD ili desk dealing ili market makers broker, no ne im pravea problemi na trejderite klienti. No poslednite godini stanna vistinski gadotii, taka da ne bi ti sovetuval da ides kaj niv. Podobro e mozebi hotforex ili pepperstone.


Odamna ne sum otvoril forumot. Dosta se ima postirano ovde, ne e losho[DOUBLEPOST=1548037559][/DOUBLEPOST]
Поздрав.
Почетник сум во трејдање.
Па имам неколку прашања.

Отворив демо акаунт на IQ Option и од 10.000$ ги напраив 38.000$ само со Day Trade ( Горе/Долу ) на EUR/USD и USD/JPY.
Ставив сума која сакам јас да ја инвестирам околу 100$ и за 15мин бев профит 7$.
Па би сакал да ве прашам тие 100$ да ги инвестирам и да тргувам самиот или да ги инвестирам во некој брокер и тој да работи со нив.
Друго прашање дали IQ Option и оваа работа е легална во Македонија или не?
Ако имате друг предлог сајт и друг начин на трејд предложете

Batali gi binaries i se drugo povrzano so toa. Recisi 99% od ovie komapnii se skamovi, ili pak ako praves profit nema da go dobies nikogas, a i poveketo im se web based platformi i ima da ti ukocat ili pravat problemi na samata platforma za da gubes. Ako sakas trejdanje uci forex, ili stock trejding, ili crypto trejding. Za forex da trejdas ti treba dobar broker samo i da uces da trejdas, a za options binaires ect. zaboravi deka ke si povleces nekoas depozitot sto si stavil. Bilo toa da e IQ options ili 24options.com za koi se tvrdi deka se edni od najgolemite options il ibinairees brokeri, a i samite firmi se teski ( legalni) skameri firmi.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
upload_2019-1-21_12-25-19.png
Знам дека ретко кој го интересира моделирање ама еве би еден релативно едноставен модел на УСДEUR. Според него УСД има упсајд потенцијал. Кој треда на долги рокови нека пише +6 месеци позиции.
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Прегледај го приврзокот 203429
Знам дека ретко кој го интересира моделирање ама еве би еден релативно едноставен модел на УСДEUR. Според него УСД има упсајд потенцијал. Кој треда на долги рокови нека пише +6 месеци позиции.

како бе предвидувате 6+ месеци, некоја циганка да не има у тоа моделите?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
како бе предвидувате 6+ месеци, некоја циганка да не има у тоа моделите?
Цела наука е тоа има книги и научни трудови, ако не и некоја Нобелова награда на темава. И покажи малку култура...Циганка:facepalm:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
201
Поени од реакции
166
Прегледај го приврзокот 203429
Знам дека ретко кој го интересира моделирање ама еве би еден релативно едноставен модел на УСДEUR. Според него УСД има упсајд потенцијал. Кој треда на долги рокови нека пише +6 месеци позиции.
Волку од Орце Николов, еве мене моделирање не само што ме интересира туку и ми е во алатницата така да кажам, ама не баш за валути и финансиски инструменти па затоа ќе си прашам. Некој сличен модел за CHFEUR, CHFUSD?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Волку од Орце Николов, еве мене моделирање не само што ме интересира туку и ми е во алатницата така да кажам, ама не баш за валути и финансиски инструменти па затоа ќе си прашам. Некој сличен модел за CHFEUR, CHFUSD?
Еурусд+сфгеур=сфгусд 90/100 корелација. Во превод како се движи схф во однос на УСД како се движи и еврото пар со најака корелација од сите главни парови. Финтата е да го откриеш односот схфеур а тоа има силен долгорочен нагорен тренд. Има многу модели за среднорочни и краткорочни флуктуации на схфеур едни од нив е разлика во БДП раст или разлика на монетарна маса.
Јас сум најмногу запознаен со еурусд, ама во пракса истото може да се примени и на схфеур.
П.С. по долгорочен мислам на години па и децении па и од 1971 најбитната година во последните може 100 години кога е во прашање трговијата со валути и курсевите на валутите.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3
Поени од реакции
1
Денес добив одговор од Комисијата за хартии од вредност во прилог ќе закачам две слики во кој е нивниот одговор. Јас сфатив дека е легално само не е регулирано. Ве молам корегирајте ме ако немам убаво разберено.
1.png 2.png

Еве линк од предупредувањето http://www.sec.gov.mk/pages/article.aspx?articleID=40
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.555
Поени од реакции
1.493
OANDA[DOUBLEPOST=1547840631][/DOUBLEPOST]


FORTRADE (fxlider) e reguliran.
za 3 meseci da naucis forex???? koj broker te izlazal taka??
mene za fakultet mi trebaa 5 godini i eve sega so 3 godini rab. iskustvo edvaj do 600eu plata stignuvam, a kamoli za 3 meseci da naucis finansii[DOUBLEPOST=1547841264][/DOUBLEPOST]
фино ти изгледа чартот

намали тоа индикаторите, намали го бројот на парови кои ги следиш..

трендот е нагорен, цената е во корекција. Како тоа трендот е нагорен врз основа на стратегијата што ја тргуваш?
Благодарам, чартот изгледа фино затоа што сум професионалец :)
Има само еден индикатор таму, другото се линии, поздрав.
 
Член од
13 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Цела наука е тоа има книги и научни трудови, ако не и некоја Нобелова награда на темава. И покажи малку култура...Циганка:facepalm:

Дај да видиме конкретно, од пред 6+ месеци што предвиделе моделите.

а после јас на стари чартови ќе ја прашам Фатиме од работа..[DOUBLEPOST=1548615875][/DOUBLEPOST]
Поздрав.
Почетник сум во трејдање.
Па имам неколку прашања.

Отворив демо акаунт на IQ Option и од 10.000$ ги напраив 38.000$ само со Day Trade ( Горе/Долу ) на EUR/USD и USD/JPY.
Ставив сума која сакам јас да ја инвестирам околу 100$ и за 15мин бев профит 7$.
Па би сакал да ве прашам тие 100$ да ги инвестирам и да тргувам самиот или да ги инвестирам во некој брокер и тој да работи со нив.
Друго прашање дали IQ Option и оваа работа е легална во Македонија или не?
Ако имате друг предлог сајт и друг начин на трејд предложете

мој совет е сам да тргуваш, и да размислуваш за тие пари како некој курс кој си го платил за да научиш нешто.
еве на пример јас за да стекнам искуство сум платил два акаунти од 100усд, на првиот максимум стигнав до 102.5 долари, а на вториот до 220 долари.
од мал акаунт може многу да се научи, но за жал неможе многу да се заработи.

би те советувал leverage да не е повеќе од x100.
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2017
Мислења
19
Поени од реакции
1
Некој што повеќе време тргува на Forex или MetaTrader да ме исконтактира пп да подискутираме околу тргување бидејќи сакам да навлезам околу ова па да ме насочи што како.
Поздрав
 
Член од
19 февруари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите!

Тргувам форекс веке 2 години па за првпат ми текна да погледнам на форум во МК дали има некој кој сака да сподели искуства?
Дали има некој кој подолго време се бави?
Надевам се има добро друштво за разменување стратегии?

:)
 
На врв Bottom