Тргување со валути-FOREX

Член од
17 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво колеги трејдери )

Јас сум 20 години веќе во FX индустријата, моментално Маркетинг Менаџер за Tir1fx (Malta).
Тргувам за фондови со сопствени МТ4 Expert Advisors, Креатор на книга Вовед во Форекс на македонски јазик, креатор на глобален форекс форум, екс директор на Адмирал Маркетс, Риск Менаџер за други компании со ЕЦН и Маркет Мејкер модели и да не набројувам.
Би сакал да почнеме една комуникација на повисоко ниво во продолжение на темава.
Слободно прашајте се што ве интересира, од почетнички до напредни контексти за Форекс и "CFD".
Во "Tier1FX" имате тотална поддршка на македонски јазик и ќе ви помогнеме многу за да добиете најдобри услови, по македонска линија :).
Повелете не се устручавајте.

Валентин
 
Член од
12 септември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
75
Здраво на сите
Некој што повеќе време тргува на Forex ако може во пп да ме исконтактира околу тргување бидејќи сакам да навлезам во ова поле. Ако може да ми пренесе како се почнува,која платформа најдобро се користи, брокер, итн....
благодарам однапред
Поздрав
 
Член од
10 септември 2011
Мислења
33
Поени од реакции
36
Здраво, дали сега е легално да се тргува форекс од Македонија?

Пред една година банките ги бокираа трансакциите што се до форекс брокери, со објасување дека тоа е забрането.
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
10
Поени од реакции
10
Kkolku sto razbrav od eden glaven menadzer od edna banka ( toj mi kaza deka veke e legalno) Da.. Osiguraj se povtorno no moze da otides vo nekoja od voie golemite banki i pobaraj so nekoj menadzer sto e zapoznat so ovie zakoni.. ke ti dade odgovor. No mene mi e kazano deka pred mesec dena otprilika veke e legalno bez problemi mmoze da se trejda na forex i da se povlekuva profit.
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo sakam da prasam dali ste sigurni deka e 100% legalno da se trguva na forex.
i kako odi odanocuvanjeto ?
dali treba da se plati danok kolkav % i po koja osnova.
 
Член од
21 ноември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, до сите вас што имате искуство со бинарни опции. Би сакала да почнам да тргувам. Засега сум само на демо, но добро ми оди, имам добивка по околу 25 евра дневно, а тргувам по 3-4 часа.Значи сигурно би дошла до профит од околу 700 евра месечно.Ме интересира кои се условите околу повлекувањето, кај некои брокери стоеше дека треба да се испрати скенирана сметка од струја, што не би можела да обезбедам, бидејќи не ја плаќам јас струјата дома.И кој брокер е најсигурен односно ви ја исплатил добивката, а ме интересира и за пријавувањето на добивката во УЈП.Ќе ви бидам благодарна ако ми одговорите, поздрав и имајте убава вечер.
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
10
Поени од реакции
10
Dirketno ne ti sovetuvam da trejdas binary, options itn... 99% se scamm brokerite za ovie produkti. Nema da vidish nitu cent ili denar od profitot, ili ke ti blokiraat platformata ili namerno ke ja mestat cenata ( znaci koga ke vidat deka navistina praves dobar profit redovno ke pocnat so tie manipulacii) i ako uspees da napravish dobar profit togas nema da ti dadat withdrawal. Ovoj tip na brokeri se najscam, a veke ako sakas da probas bi te sovetual da probas so alpari. iqoptions 24options itn site se badasal... t.e. scam.. iako mn se reklamiraat. Za danok najdobro e da prasas vo UJP sega e veke odobreno trejdanjeto legalno od pred nekoj mesec ( barem za forex), taka da mislam deka e 10 ili 15% danok. A za smetka ne znam obicno ako im dades pasos i licna karta i bankov statement ( mislam deka nema da ti baraat da otvorish live acc, ke im naglasish odnapred deka nemas nisto na tove ime smetki, dali moze soovie 3 dokumenti. Moj sovet e ako mozes da trejdas ili uci barem na forex kako se trejda, tamu da profitot e ok i se prave withdrawal ima dosta dobri brokeri i isplakaat nema problem. Poz
 
Член од
21 ноември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dirketno ne ti sovetuvam da trejdas binary, options itn... 99% se scamm brokerite za ovie produkti. Nema da vidish nitu cent ili denar od profitot, ili ke ti blokiraat platformata ili namerno ke ja mestat cenata ( znaci koga ke vidat deka navistina praves dobar profit redovno ke pocnat so tie manipulacii) i ako uspees da napravish dobar profit togas nema da ti dadat withdrawal. Ovoj tip na brokeri se najscam, a veke ako sakas da probas bi te sovetual da probas so alpari. iqoptions 24options itn site se badasal... t.e. scam.. iako mn se reklamiraat. Za danok najdobro e da prasas vo UJP sega e veke odobreno trejdanjeto legalno od pred nekoj mesec ( barem za forex), taka da mislam deka e 10 ili 15% danok. A za smetka ne znam obicno ako im dades pasos i licna karta i bankov statement ( mislam deka nema da ti baraat da otvorish live acc, ke im naglasish odnapred deka nemas nisto na tove ime smetki, dali moze soovie 3 dokumenti. Moj sovet e ako mozes da trejdas ili uci barem na forex kako se trejda, tamu da profitot e ok i se prave withdrawal ima dosta dobri brokeri i isplakaat nema problem. Poz
Ti blagodaram za odgovorot,pozdrav.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
263
Поени од реакции
106
Здраво
Сакам да прашам до поискусните, дали https://www.fortrade.com е легитимен, и дали некој има искуство со нив ?
Благодарам
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
10
Поени од реакции
10
fortrade bese pred toa fxlider, t.e. fxlider mislam deka se pripoi kon fortrade, inaku ne bi te sovetual da ides kaj niv, kolku sto imam slusnato a i stom se so fxlider zaedno ako ne e i duri i ista firma samo smeneto ime, cisto sranje se...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.553
Поени од реакции
2.450
Јас прогнозирам дека цхф ќе стане најака валута на светот за помалку од 5 години. Чисто илустративно после падот на Бретон Вудс(1971) гбф се тргувал за 11.00 цхф сега е 1.22 цхф
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.164
Поени од реакции
1.084
Јас прогнозирам дека цхф ќе стане најака валута на светот за помалку од 5 години. Чисто илустративно после падот на Бретон Вудс(1971) гбф се тргувал за 11.00 цхф сега е 1.22 цхф
Твоите прогнози се како ветарот. Те еур, те цхф, те долар, те злато, те сребро.
 
На врв Bottom