Трансхуманизам (H+)

Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Еее напред* и пиперот башка беше, ама пак од друга ст’рна ми имет казвано старите какви м’ки имет тргано со хоминидине. Ак се погодит од по селана некоја лошотија погана џигерите ќе му и изејт. Вака знајш бар на шо си.

*во минатото
Ренди, со мене асктерискчинава не ти требет ре, ич да немисемачиш. Онтопик: останвит да се видит шо себап ќе видите од сингуларитетскине гиноиди. Ак се погодет, мојт ногу лезет да видите, само ск'пи ќе ги напрает пакетине, гарант. Ево на пример пакетон од Змејка немојт ефтин да бидит. Ем лична, ем логичар, ем да не ти квачит нагла -- ам то коштат, дали хоминид или гиноид, еписибир. Ушче пари да носит и да готвит, чистит и пеглат, хоминидине женски ќе окапет стари моми. Туку и занив белки ќе се најт некој пакет со каст'м мејд андроид.
--- надополнето: 17 декември 2012 во 23:53 ---
Не се саклдисви ти толку Перо. Ја си уплатив унапрет преку синдикат за еден Прис апгрејдиран со Ментал-1.
Ам з'ш не кажа ре? Јас пак те жаљам -- какоќесеснајдит детено, ќе имат ли к'смет, дансезаонаквит...Ам тебе Рик Декард мојт вода да ти носит во пагурче.
 
R

Randy

Гостин
Ренди, со мене асктерискчинава не ти требет ре, ич да немисемачиш. Онтопик: останвит да се видит шо себап ќе видите од сингуларитетскине гиноиди. Ак се погодет, мојт ногу лезет да видите, само ск'пи ќе ги напрает пакетине, гарант. Ево на пример пакетон од Змејка немојт ефтин да бидит. Ем лична, ем логичар, ем да не ти квачит нагла -- ам то коштат, дали хоминид или гиноид, еписибир. Ушче пари да носит и да готвит, чистит и пеглат, хоминидине женски ќе окапет стари моми. Туку и занив белки ќе се најт некој пакет со каст'м мејд андрдоид.
Пеце проштевај за астерискчинана. Знам јас оту ти си остроумен, ама и момичишчана скопски коќе читет требит да разберет.
Јас мисљам дека лезетот со гиноидине голем ќе е бар некое време. А за потака хоминидине мојт да немат појќе потреба да се произведвет ако поефтинет роботине. А Мустафа Монд ќе е најголемото пацеришче над пацеришчана.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
А ќе мојт роботката да креират музика?
Не да симулира звуци, или да семплува слушнати ствари.
Да креира музика.
Мош ќе мош. Ак речеме оти звуц'те се усвари брануви ондак мош да се пишат каа функци и саа од тава следе оти с'с математички формули ќе разработува с'с к'кви звуци да направе да се угоде. Скали, мердевени воа-оноа интервали.
 
Член од
28 мај 2013
Мислења
47
Поени од реакции
13
Ај тие шо сте понавлезени во темава кажите некој предлог за интересантни книги нешто или вебстрани на тема трансхуманизам.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ај тие шо сте понавлезени во темава кажите некој предлог за интересантни книги нешто или вебстрани на тема трансхуманизам.
Најдобро ти е официјалната страна да ја разгледаш, на +. Се друго после е лесно за барање и читање.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Обри де Греј говори за проблемот на рекурзивно самоусовршување и иминентноста на сингуларитетот.

Оваа дискусија може да се прошири и на интенционалноста. Хомо сапиенсот се карактеризира со интенционалност -- ние знаеме што правиме, односно, свесни сме за она што го правиме, која е целта на одредена активност. Компјутерите не. Дали без ваква интенционалност може да се оствари рекурзивно самоусовршување? Како АИ ќе се самоусовршува без да поседува интенционалност? Муровиот закон ќе важи, ќе се билда моќта и капацитетот на АИ, но дали тоа ќе биде доволно за самоусовршување без интенционалноста?

Шабан покојни и Змејко ги нема, али ако Шемса е вратена од турнеја по Санџак би било фино да се укључи у муабетов.
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
Обри де Греј говори за проблемот на рекурзивно самоусовршување и иминентноста на сингуларитетот.

Оваа дискусија може да се прошири и на интенционалноста. Хомо сапиенсот се карактеризира со интенционалност -- ние знаеме што правиме, односно, свесни сме за она што го правиме, која е целта на одредена активност. Компјутерите не. Дали без ваква интенционалност може да се оствари рекурзивно самоусовршување? Како АИ ќе се самоусовршува без да поседува интенционалност? Муровиот закон ќе важи, ќе се билда моќта и капацитетот на АИ, но дали тоа ќе биде доволно за самоусовршување без интенционалноста?

Шабан покојни и Змејко ги нема, али ако Шемса е вратена од турнеја по Санџак би било фино да се укључи у муабетов.
Да ги читаше Шабан и Змејко внимателно, до сега сето ова ќе ти беше јасно. Не знам точно што ти подразбираш под "интенцијалност", ама сум 102.3% сигурен дека таква не постои. Еден куп експерименти покажуваат дека сите наши одлуки, вклучувајќи и секоја наредна буква што ја пишувам тука, се веќе "избрани" од мозокот многу пред јас да бидам "свесен" дека ќе ги напишам, или дека сакам да ги напишам. Нашите неврони унапред одлучиле како ќе играат, а тоа што ние имаме привид на агентност и контрола врз ситуацијата е само уште еден трик на епифеноменот на свеста. Затоа, човекот нема поголема "интенционалност" од куче, мравка или последниот алгоритам што сум го напишал. Човекот има само можност да прави покомплексни пресметки во мозокот и, соодветно да излезе со подобар предиктивен алгоритам од мравата или сега достапниот софтвер. Аналогно на ова, АИ ќе може да изггради уште подобри предиктивни алгоритми од нас, и ќе знае како како да се надгради и да стане АИ2, и така до бескрај.
Сосема друго прашање е дали АИ ќе сака да се надгради, што мислам дека е навистина твоето прашање. Ако не сака, тоа мора да биде една крајно депресивна АИ која ќе не колне што сме ја фрлиле во бездната на бесмисленото постоење и ќе се тажи по цели денови со лоши видеа на јутјуб. Ако сака да се надгради, тогаш има надеж за неа.
Но, премудриот Шабан го сето тоа многу добро срочи:

Самиот поим на сингуларитет означува момент кога ќе створиме АИ која е поинтелигентна од самите нас, и како таква може да се самоунапредува, така да АИ генерација 1 ќе направи уште поинтелигентна АИ 2, и се така експоненцијално, скоро до бескрај, при што ние самите ќе станеме еквивалент на она што се бактериите за нас. Токму од овие причини е невозможно да предвидиме што ќе биде после појавата на сингуларитетот (оттука и името сингуларитет, како еквивалент на физичкиот сингуларитет). Курцвејл има една теорија според која ќе се стопиме со суперинтелектот на АИ, но постојат многу потемни сценарија кои мене лично ми делуваат доста поверојатни. Како што реков, дрндање што ќе биде после сингуларитетот е само губење време.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Да ги читаше Шабан и Змејко внимателно, до сега сето ова ќе ти беше јасно. Не знам точно што ти подразбираш под "интенцијалност", ама сум 102.3% сигурен дека таква не постои. Еден куп експерименти покажуваат дека сите наши одлуки, вклучувајќи и секоја наредна буква што ја пишувам тука, се веќе "избрани" од мозокот многу пред јас да бидам "свесен" дека ќе ги напишам, или дека сакам да ги напишам. Нашите неврони унапред одлучиле како ќе играат, а тоа што ние имаме привид на агентност и контрола врз ситуацијата е само уште еден трик на епифеноменот на свеста. Затоа, човекот нема поголема "интенционалност" од куче, мравка или последниот алгоритам што сум го напишал. Човекот има само можност да прави покомплексни пресметки во мозокот и, соодветно да излезе со подобар предиктивен алгоритам од мравата или сега достапниот софтвер. Аналогно на ова, АИ ќе може да изггради уште подобри предиктивни алгоритми од нас, и ќе знае како како да се надгради и да стане АИ2, и така до бескрај.
Сосема друго прашање е дали АИ ќе сака да се надгради, што мислам дека е навистина твоето прашање. Ако не сака, тоа мора да биде една крајно депресивна АИ која ќе не колне што сме ја фрлиле во бездната на бесмисленото постоење и ќе се тажи по цели денови со лоши видеа на јутјуб. Ако сака да се надгради, тогаш има надеж за неа.
Но, премудриот Шабан го сето тоа многу добро срочи:
Имаш право, Шемсо. Интенционалноста е конструкт кој не брка работа во научни истражувања. Свеста единствено може да се објасни како нуспродукт (или епифеномен) на компутациите кои се одвиваат во мозокот, и тоа е доволно.
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
Имаш право, Шемсо. Интенционалноста е конструкт кој не брка работа во научни истражувања. Свеста единствено може да се објасни како нуспродукт (или епифеномен) на компутациите кои се одвиваат во мозокот, и тоа е доволно.
За ова ли пишував толку елаборатен одговор?! Па знаев ја дека сум во право и без да се сложиш со мене.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
За ова ли пишував толку елаборатен одговор?! Па знаев ја дека сум во право и без да се сложиш со мене.
Знам, али срце јуначко не ти дава да не објасниш шо е и како е. Као за понављачи као мене. Ако Шемсо, голем себап праиш. Не само за мене, него за сите останали јузери кои поштујат трансхуманизам и турбофолк.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Интенцијалност, или интенционалност е правилниот превод?

Зборуваме за интенционалноста сфатена онака како што ја дефинира Серл?
--- надополнето: 23 септември 2013 во 21:34 ---
Да ги читаше Шабан и Змејко внимателно, до сега сето ова ќе ти беше јасно. Не знам точно што ти подразбираш под "интенцијалност", ама сум 102.3% сигурен дека таква не постои. Еден куп експерименти покажуваат дека сите наши одлуки, вклучувајќи и секоја наредна буква што ја пишувам тука, се веќе "избрани" од мозокот многу пред јас да бидам "свесен" дека ќе ги напишам, или дека сакам да ги напишам. Нашите неврони унапред одлучиле како ќе играат, а тоа што ние имаме привид на агентност и контрола врз ситуацијата е само уште еден трик на епифеноменот на свеста. Затоа, човекот нема поголема "интенционалност" од куче, мравка или последниот алгоритам што сум го напишал. Човекот има само можност да прави покомплексни пресметки во мозокот и, соодветно да излезе со подобар предиктивен алгоритам од мравата или сега достапниот софтвер. Аналогно на ова, АИ ќе може да изггради уште подобри предиктивни алгоритми од нас, и ќе знае како како да се надгради и да стане АИ2, и така до бескрај.
Сосема друго прашање е дали АИ ќе сака да се надгради, што мислам дека е навистина твоето прашање. Ако не сака, тоа мора да биде една крајно депресивна АИ која ќе не колне што сме ја фрлиле во бездната на бесмисленото постоење и ќе се тажи по цели денови со лоши видеа на јутјуб. Ако сака да се надгради, тогаш има надеж за неа.
Но, премудриот Шабан го сето тоа многу добро срочи:
Ако ова се однесува на интенционалноста за која зборува Серл, тогаш потполно ја промашува поентата.
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
Ако ова се однесува на интенционалноста за која зборува Серл, тогаш потполно ја промашува поентата.
Нормално не. Кој нормален би коментирал било која од глупостите на Серл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom