Тоше Проески

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
nikad ne sum go slusal niti sum kupil cd od nego, no ovaa so selanka kako bese sakam da se ozenam so selanka...poslednata mi se svigase, mada ni textot ni muzikata ne se negovi, samo glasot.on bese roker, i sakase da pee rock ama poradi muzickata industrija kaj nas morase da pee pop, a vo hrvatska ke doziveese uste pogolem uspeh i svetski da otidese vo Britanija, ama od sudbinata nema beganje.
 

knigh†mare

nereklamiraj.com
Член од
7 јануари 2008
Мислења
41
Поени од реакции
8
Преку пенис со темиве за Тоше! Кој дел од фразата ПОЧИВАЈ ВО МИР не ја СВАТИВТЕ! Отвори весник Тоше ќе снимал филм, пушти телевизија Тоше запрел куршум со подникнатата брада, стави се на форум Тоше убил Предатор со зуби. Ако вистински го почитувате жалете го тивко во себе со достоинство, а не да тепате празни муабети до апокалипса!
Ц ц ц, точно е дека луѓето користат не повеќе од 3-4 проценти од својот мозок, но сигурен сум дека ти не користиш ниту еден!

Од вакви луѓе, од вакви испади, од вакви ''Македонци'' ќе останеме под називот онака како што не викале грците пред повеќе од 2000 години - Варвари!

Тоше беше еден и единствен, после Александар го имавме Гоцета, после Гоцета, Тошка.

Тошката направи многу повеќе одколку било кој Македонец во 21 век...ама ок, секогаш ќе има вакви како тебе кој ќе плукаат на сето тоа.

Тошка беше единствениот Македонец кој ќе успееше за не подолго од 10 години да го освои целиот свет...но наместо со стратегија и армија, како Александар, тој тоа го направи со хуманост, верба и Божја дарба.

Тоше ја подели Македонија во ерата пред Тоше и ерата после Тоше!

Ц ц ц...наместо Македонците да ги буткаат своите браќа и сестри во своите успеси, тие ги влечат заедно со нив на дното.

Ех, да беа живи сега Александар и Гоце, ќе умреа од мака кога ќе видеа за какви креатури се бореа и загинаа...

Толку од мене, не сакам тема посветена на Тошка да ја валкам со вакви неартикулисани изјави од...ајде, нема врска, само напред, еве ви еден голем палец од мене.

Браво Македонци, вие сте прави патриоти, со вас, овој народ не треба да се плаши за својата иднина...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Чија си
Полско цвеќе
Чувај ја од зло
Тајно моја
Од последниве 3 секогаш морници ми поминуваат
 
П

Паган-др

Гостин
Ц ц ц, точно е дека луѓето користат не повеќе од 3-4 проценти од својот мозок, но сигурен сум дека ти не користиш ниту еден!

Од вакви луѓе, од вакви испади, од вакви ''Македонци'' ќе останеме под називот онака како што не викале грците пред повеќе од 2000 години - Варвари!

Тоше беше еден и единствен, после Александар го имавме Гоцета, после Гоцета, Тошка.

Тошката направи многу повеќе одколку било кој Македонец во 21 век...ама ок, секогаш ќе има вакви како тебе кој ќе плукаат на сето тоа.

Тошка беше единствениот Македонец кој ќе успееше за не подолго од 10 години да го освои целиот свет...но наместо со стратегија и армија, како Александар, тој тоа го направи со хуманост, верба и Божја дарба.

Тоше ја подели Македонија во ерата пред Тоше и ерата после Тоше!

Ц ц ц...наместо Македонците да ги буткаат своите браќа и сестри во своите успеси, тие ги влечат заедно со нив на дното.

Ех, да беа живи сега Александар и Гоце, ќе умреа од мака кога ќе видеа за какви креатури се бореа и загинаа...

Толку од мене, не сакам тема посветена на Тошка да ја валкам со вакви неартикулисани изјави од...ајде, нема врска, само напред, еве ви еден голем палец од мене.

Браво Македонци, вие сте прави патриоти, со вас, овој народ не треба да се плаши за својата иднина...
Колку добро кажано.
"Тоше ја подели Македонија во ерата пред Тоше и ерата после Тоше!"
Па така е. Сега неможеме да очекуваме нешто потполно исто на нашиот Тоше но нема ништо слично на него. Тоше беше и уште е еден и единствен. :(
 

TraLaLaLa

Eternal Pessimist
Член од
26 јануари 2008
Мислења
182
Поени од реакции
7
Цреша ... од постарите омилена ми е Има ли ден за нас
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Во ерата после Тоше на сите оние други таканаречени пејачи, си ги знаеме кои се, тек тогаш им текна да бидат хумани и да трубат низ сите весници и емисии на ТВ колку одвоиле од хонорарите за добротворни цели. Во ерата после Тоше на сите негови колеги, кои имаат одвај половина од неговиот талент, им текна да пишуваат песни за него, онака колку за публицитет, па да се лигават дека тоа се им дошло од душата бла бла бла...
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
Љубена ми е на прво место
После Месечина,Никој како тебе не бакнува и сите други...
Да се надополнам...

1. Љубена
2. Месечина
3. Никој како тебе не бакнува
4. The Hardest Thing
5. Рани на усните
6. Полско цвеќе
7. Боже чувај ја од зло
8. Тајно моја

Од Тоше скоро сите ми се супер, ама овие ми се најдобри
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
47
Поени од реакции
2
колку продадени души има на форумов не ми се верува. темава е уште откога Тоше беше жив. Видете постови оттогаш и откако почина. Сите зборувате што уште не за него, а сега сите се лигавите и се правите дека ви е жал. Се гледа кој и колку навистина го ЦЕНЕЛЕ.

никој не размислува за кого Тоше пееше... За македонците! Сите негови пари одеа во добротворини прилози во Македонија. и безброј животи спаси, а вие зборувате глупости за тоа што пеел на српски... НЕ МИ СЕ ВЕРУВА
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
кога ги читам постовиве неможам да поверувам:nesvest:
што пишувале пред да загине...:nesvest:
единствениот македонец кој вредеше од оваа земја, единствениот што гордо не преставуваше, единствениот што кај и да идеше во срцето му беше крушево..македонија, единствениот што кај и да гостуваше кажуваше колку си го сака својот народ..колку не сака нас македонците
а вие....:tapp:

затоа господ ни го зема тоше
не заслужува такво совршено суштество да живее на земјава покрај вакви лицимерни луѓе
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Aбе колку сакате може да пишувате сега:
"Леле какви сме македонците, не знаеме да си го цениме единственото кое вредеше највеќе. Како можете да сте такви идиоти да го навредувате Тоше. Затоа и тој си замина, бидејќи местото не му е помеѓу вакви морони" и најразлични модификации на кажаното.
Но, без разлика колку ги сакам песните на Тоше, и без разлика колку тој вреди, како и секој човек си имаше свои мани. Сето она нашиот ангел, и уште малку светец шо ќе го направеа у црква ми беше bullshit. Тоше беше добра душа, даваше пари за сираците, и тоа дури и да сакам не можам да го порекнам, но ниту беше човек кој немаше згрешено ниеднаш во животот, ниту пак такво нешто може да се докаже. Темата според мене си е сосема на место. Не збориме против него. Ние збориме против работите кои ги правел во својата кариера кои не ги сметаме за правило. Дали Лила му кажала или самиот сакал, не знаеме, но сепак не е оправдано. Никој до сега не го одговорил позитивно прашањето кое би го оправдало тоа однесување:
Зошто србите кога идат кај нас си зборат на нивен јазик, а ние кога идеме во балканскиве држави, збориме на српски?
И србите, и хрватите би не разбрале на Македонски јазик. И самите тие кога идат кај нас, и ние ги разбираме. А целата работа околу тоа дека тие нема да не разберат, ми е уште една глупост. Зошто не би не разбрале? Полуписмени се или? Па макар и на екранот нека пишувало превод за тие шо се прават наудрени.
Во секој случај, сега темава џабе продолжува, бидејќи Тоше не е веќе со нас. Но, може да биде како општа тема за сите Македонски музички ѕвезди кои не знаат да ја промовираат држава и нашиот јазик на балканот. Не сакам да се водам според продадена македонска душа бидејќи и не верувам дека ниту Тоше, ниту повеќето македонски ѕвезди го прават тоа поради тоа што повеќе ќе ги почитуваат чим го знаат перфектно јазикот каде што имале концерт, или повеќе ќе им се продаваат картите и албумите енд стаф.
Ќе повторам уште еднаш за сите "Оу како може да го навредиш Тоше, нашиот ангел, ти лицемерно ѓубре" дека јас го почитувам Тоше и како личност, и му ги сакам и слушам песните. Но да оправдувам се што направил поради тоа што ми е некаков си идол или омилен пејач ми е апсурдно, па вие шо сакате викајте :toe:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Tose? Lesna mu zemja!

Nitu makedonska, nitu srpska zvezda. Tose bese Vlav i po majka i po tatko i duri najavi deka ako uspeese da se probie vo Evropa ke go promeni svoeto prezime, t.e. ke si go vrati staroto dedovo prezime Proja (po vlaski). Toa znaci deka Tose sam sebe se cuvstvuval kako Vlav.
Влав, Бошњак, Албанец или Македонец по потекло, тој беше МАКЕДОНЕЦ во душа, човек кој ја обожаваше земјата, човек кој ги сакаше сите (иако знаеше какви се-нема низ тие "сите").

@Спајдер: Уште од времето на Макфест, кога хрватите, словенците или србите доаѓаа да пеат кај нас, пееа на Македонски. Кога некој наш ќе прави кариера горе, на фестивалите ќе пее на нивни јазик, а јазикот сам по себе е она нешто кое придонесе заедно со неговата ѕвезда која ја носеше - да го обедини цел балкан, музички, дури и во оние тврдокорни средини каде никој пред тоа не успеал. Затоа, согледувајќи го сето ова, не си во право.
 

knigh†mare

nereklamiraj.com
Член од
7 јануари 2008
Мислења
41
Поени од реакции
8
Точно така, а тоа е и мошне очигледно.

Само ставете ги на една линија сите познати Македонци, кои направиле нешто за Македонија и ќе видите кој гордо и непобедливо стои на врвот, и иако е сега починат, за Македонска и светска огромна жал, шансите да биде набрзо стигнат се минијатурни.

Почивај во мир Тошка, Сину Божји, Анѓелу Македонски, Гордост Светска...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom