Тоше Проески

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Исклучок си, како шо рече самата, една си во 304702827398634725747823648723562873.
Претера малку, само 6 милјарди жители на планетава не има. Ти кажа бројка многу поголема:)
 

Мачката

Coca Cola Addict
Член од
6 август 2007
Мислења
581
Поени од реакции
6
Исклучок си, како шо рече самата, една си во 304702827398634725747823648723562873.
Една не е сигурно.2 сме,најмалку. Ама то сепак е индивидуално. Никој од нас не можи да кажи како му е на родителите негови. А сме биле со Тамара во слична ситуација, и знајме како ни било т.е. како ни е. Никој од нас(општо цел народ) не е компетентен да кажи дали треба или не треба да се покренват вакви иницијативи. Кој сака, нека пушти мејл. Кој не, воопшто нека не ни пиши на темата.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Se soglasuvam so Mackata...
Lugje...do kaj ke stigne ovaa nasha drzava ako nemozeme samite sebe si da se poddrzime? Pa ova bi bil pozitiven publicitet, bez razlika na toa dali mislite deka preteruvame ili ne. Pa do koga zapadnjacite ke vikaat "Sho? Makedonija? Sho e toa takvo?" Bar imeto da ni se chue vo svetlo scenario ednash, da kazhat deka sme imale nie eden takov chovek, shto mozebi i ke stane svetec, i e javno priznat od sledbenicite na Majka Tereza. Ne sekoja drzava moze toa da go rece.
Za toa koj saka neka pise mail, koj ne saka nemora. Ali tie shto se anti ovaa akcija, dokolku uspeeme, navednete glava posle toa. Kje ne bidelo nas, a sekogas misleme deka nigde ne ni e mestoto, deka ne sme dostojni nie za da ne ima nikaden, ma ni na Opra...aj be lugje!!!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Фантом, за нив то не е болка. За нив е гордост ако секој втор македонец го спомнува и вели: „Ех колку голем човек беше, сакам да бидам како него.“
Извини, ама во право е Фантом.
Си ги видела ти на Тоше родителите како изгледаат откако го изгубија?
Знаеш дека комшивка нивна ги пази, дека во 3 часот наутро одат на гробот, дека апчиња за смирување мораат да пијат?
Знаеш дека не функционираат како што треба веќе?
Не можат да се соземат.
Сигурно се горди на нивниот син, и тоа ( се извинувам на изразов) посрано шоу нема да смени ништо од тоа што направил и постигнал Тоше.
Мене ме боли само кога слушам за моите баби и дедовци, а камо ли да гледам емисија за нив... знам колку вредат и се` што направиле, тоа само уште повеќе ќе ја продлабочи раната, а можеш ли да замислиш како е да го надживееш сопственото дете?
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Извини, ама во право е Фантом.
Си ги видела ти на Тоше родителите како изгледаат откако го изгубија?
Знаеш дека комшивка нивна ги пази, дека во 3 часот наутро одат на гробот, дека апчиња за смирување мораат да пијат?
Знаеш дека не функционираат како што треба веќе?
Не можат да се соземат.
Сигурно се горди на нивниот син, и тоа ( се извинувам на изразов) посрано шоу нема да смени ништо од тоа што направил и постигнал Тоше.
Мене ме боли само кога слушам за моите баби и дедовци, а камо ли да гледам емисија за нив... знам колку вредат и се` што направиле, тоа само уште повеќе ќе ја продлабочи раната, а можеш ли да замислиш како е да го надживееш сопственото дете?
Аха. Ако беше така, немаше воопшто да ги поддржуваат сите иницијативи превземени за Тоше, како што се спомен куќа, концерти и тако даље. Оти, се шо се прај, прво се прашват родителите, а после се прат тие работи.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Спомен куќа и концерти не е исто што и шоу- АМЕРИЧКО ШОУ... далеку од исто е.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Спомен куќа и концерти не е исто што и шоу- АМЕРИЧКО ШОУ... далеку од исто е.
Да, во право си. Со америчкото шоу ќе се запознај хуманата страна на Тоше и цел свет ќе знај колку е горда Македонија шо имала таков син, и колку се горди неговите родители што одгледале таков ангел.

Извиниии, го заборајв тој факт.:wink:
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Да, во право си. Со америчкото шоу ќе се запознај хуманата страна на Тоше и цел свет ќе знај колку е горда Македонија шо имала таков син, и колку се горди неговите родители што одгледале таков ангел.

Извиниии, го заборајв тој факт.:wink:
Тамарче доста со иронија и сарказам. Ако сакаш за да биде маката уште поголема па на ниеден македонец не му текна за оваа идеја. На хрватските фанови на Тоше им текна. И сега ќе се удираме во гради за нешто што требало некои други да го смислат и да го започнат? :toe:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Тамара, по милијардити пат, го забораваш фактот во каква душевна состојба се родителите сега, а недај Боже после емисијата. Ponder on a little bit.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
368
Поени од реакции
2
Zajdi Zajdi- i ako ne e negova ama koga ke ja peese Tose.....nemam zborovi kako se custvuvav, i Igri Bez Granici
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Јас сепак мислам дека треба да дознае Светот каков човек имавме :\
Со тоа родителите би се гордееле уште повеќе. После ‘‘Опра‘‘ и писма и се живо би стигало, а со тоа родителите би се гордееле уште повеќе, иако веќе тоа го знаат :(


мај опинион, не ме карајте :)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Пикасо, братче слушај вака сеа.
Ама ич не ми е гајле ако не верваш и ако кажваш дека немало да изгради Тоше кариера. Кажав, еден си во 304702827398634725747823648723562873. Вервај си и понатаму.
Не е целта да оди на Опра само за неговиот глас и неговите добри песни. Целта е да се покажи хуманоста која тој ја имал, колку добар човек бил, и колку се посветил на сето то шо го праел.
А ти ако не мојш да се помириш со то...Јеби га. Помири се.

Фантом, за нив то не е болка. За нив е гордост ако секој втор македонец го спомнува и вели: „Ех колку голем човек беше, сакам да бидам како него.“
Zamisli kolku samo bi trebalo da kazat, za Shumaher, Bil Gates, Angelina Jolie idr... Kolku samo bi go zasenile...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
И да биде Тоше на Опра, таа гарант едвај 10 минути ќе му посвети, а после ќе викне некој како Том Круз кој ќе скока низ публика и ќе се смее со него, а додека се прикажува сторијата за Тоше, Американциве ќе го искористат тоа за пауза за ВЦ, да земат пиво, сладолед, чипсови, дрндрн. Ги знам какви се, поминав некое време со Американски народ.
За мене повеќе исплатливо би било да му се изгради споменик на плоштад, некоја установа да се преименува во негово име и такви работи. Додека ние ќутиме, Хрвативе и ќе си го присвојат. Ептен глупа нација не дал Господ за вакви работи, повеќе не интересира да се изгради некој стриптиз клуб отколку споменик за Тоше, Александар, Филип, Борис.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Zamisli kolku samo bi trebalo da kazat, za Shumaher, Bil Gates, Angelina Jolie idr... Kolku samo bi go zasenile...
Per aj zbori od koa ti ke se stavish u ovaa lista na humanitarci...moze?! Lesno e da rechish aaaa ne napravil on nishto u sporedba so ovie u svetot...ali aj sporedi go so BILO KOJ na Balkanot ma i poshiroko? Sporedi go so tebe da te vidam... A i plus, nemaat mediumite spomnato nishto za Angelina, za Bill Gates???? Sekoj den se zboruva za toa kolku pomagale, kolku bile humanitarni. Zoshto pa togas i Toshe da ne se spomne? Sigurno ima iljadnici lugje vo svetot koi bi vredle da bidat na Opra, ali posto gi ima iljadnici aj togas eden od tie iljadnicite da pustime, da ne bide Tose, on ne vredi kolku nif, neli? Se, se samo da ne ne bide, da ne go bide covekot. Zboris od zavidl'k sea, za toa i do skoroto Toshe go vikaa peder, mocko, vakof nakof....A dokolku negovata prikazna barem eden covek inspirira da pomaga povekje vo svetot, togas treba da se pokaze...a vekje inspirira barem eden covek - mene.
A znaesh sho e razlikata pomegju Toshe i ovie dvujcata shto gi spomna ti? Sho Bill ima 20 milijardi dolari a donira 100 milioni od tie, t.e. pari za mastiki da si kupi spored toj kapital shto go ima , a Angelina ima 100tina milioni, a dava 100tina iljadi, za nea pari za lizavce. A da ne spomnam kolku pari za danok zacuvuvaat so toa shto davaat na dobrotvorni celi. Bill Gates javno ima izrazeno deka ako ne e za danokot, nemalo da dava tolku pari. Filantropisti, kako da nou, povekje zacuvuvaat pari so toa shto davaat na humanitarni celi. Toshe pravese 5000 iljadi evra, ne dovolno ni eden stan da si kupi, a davashe 4000 od tie. E za toa Toshe duri pred nekoja godina si kupi stan, a toj eden proklet dzip go vozeshe ne znam kolku godini. Toshe da ne donirashe pari non stop i koncertite da ne mu bea humanitarni tuku da mu odea parite vo dzeb, Toshe mnooogu odamna kje beshe milioner. Eden negov koncert mu fakjal okolu 200,000 evra. E sea napravi si ti matematika, kolku koncerti ima Toshe napraveno i vo Makedonija i poshiroko vo Balkanot, pa vidi ti kolku kapital bi imal on. Ali ne, pak ke recam, imase eden stan i edna kola, za razlika od drugite balkanski dzvezdi koi imaat i sopstveni limuzini. Ovie ti shto gi spomnuvas davaat mal procent od toa shto imaat, a Toshe dava ogromen procent od negovoto imanje, samo shto na Toshe zarabotuvachkata e nula vo sporedba so nivnata. Negova krivica e shto ne zarabotuva kolku niv? Da imashe Toshe milioni dolari dali ke go zasenea...ma ne Etiopija, cel Balkan i cela Afrika kje ja spaseshe...
A za negovite roditeli, aj ve molam dosta gluposti. Je da se lugjeto rastroeni, ali ochigledno deka im e milo shto go sakaat lugjeto tolku mnogu. Procitaf intervju so sestra mu vo koja shto opisuvase kako idele lugje na grobot na Toshe. Za toa i vratata na kukjata im e non stop otvorena, zatoa shto sakaat lugjeto da dojdat kaj niv doma i da mu oddadat posledna pocit. Zatoa i se vmesani vo sekoj aspekt od noviot album, spomen kukjata, itn itn. Toshe da bide imenuvan svetec i da se pojavi na Opra bi im bila neverojatna gordost, posebno zatoa shto negovata pojava na Opra bi bila zaradi negovata humanitarnost, shto tie neverovatno mnogu ja cenat. Teshko im e na lugjeto, normalno, sin izgubija, no mislam deka koga gledaat kolku go sakaat i go cenat lugjeto, i kolku go immorilizirame nie fanovite, im olesnuva se povekje i povekje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom