Тетоважи и пирсови - се` за нив од здравствен аспект!

Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
хехе дој ја ке те пирсам..таман лагам утре да се пирсам на папокот...иначе имам пирс на вегата и на малиот рскавец од ушето... :) they are home made :)
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
:) мн би ми било драго ако ги прочитате моите препораки од 1 страна! :) Знам дека има доста напишано али се од тоа е и истоа така битно:)

Значи :
КОМПЛИКАЦИИТЕ МОЖАТ ДА БИДАТ ЖИВОТНО ЗНАЧАЈНИ НО ИСТИТЕ СЕ МОЖНИ САМО ДОКОЛКУ СЕ РАБОТИ ПОД НЕСТАНДАРДНИ УСЛОВИ!!

Нормално секој организам е рзличен , има некои кои се поотпорни и поиздржливи ....

Но кога станува збор за пирсањето најбитно е тоа да се направи како што треба но исто така и потоа самото место да се негува соодветно!

Затоа (јас да не дужам):):):):) Ема отиди кај некој што работи во студио значи професионално да го стави тој пирс ( неможам да именувам затоа зошто ке звучам како маркетинг....) и нема да има никаков проблем;) јазикот е внатрешен орган ако добро го зачуваш пирсот тие 12-15 дена нема да има компликации!! Е сега Боже мој што викаат:):):) ако се деси ( што не верувам) ке го извадиш лесна работа....

Секој може по лп околу тетоважите и пирсингот да ме праша....

Поздрав!!

 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
81
Поени од реакции
0
Zdravo
Vcera jas sama si staviv pirs na stomak i na nos, no ne e preporaclivo bidejki moze da se pojavat infekcii (no jas rabotev vo sterilizirani uslovi...) imam zelba i na vegja da si stavam no mn me bolese i se otkazav...nekoj da mi kaze kolku pari se plaka za pirs na vegja?? pozzzz
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
сама како сама???:)) Што е стерилност за тебе??:)

Не е воопшто препорачливо сама во домашни и непроверени услови да
се прави тоа;) но може ке имаш срека па да не ти се случи нешто подоцна:)

Иначе за инфо , компликациите немора да настанат веднаш , период на заздравување целосно е до 6 месеци;)

Иначе за цени не е до толку битно кога станува за ова муабет, треба единствено да избереш стручно лице:)
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
сама како сама???:)) Што е стерилност за тебе??:)

Не е воопшто препорачливо сама во домашни и непроверени услови да
се прави тоа;) но може ке имаш срека па да не ти се случи нешто подоцна:)

Иначе за инфо , компликациите немора да настанат веднаш , период на заздравување целосно е до 6 месеци;)

Иначе за цени не е до толку битно кога станува за ова муабет, треба единствено да избереш стручно лице:)

Nisto opasno zavisi koga i kak i jas sama se imam pirsano i nis ne mi e:D

Zdravo
Vcera jas sama si staviv pirs na stomak i na nos, no ne e preporaclivo bidejki moze da se pojavat infekcii (no jas rabotev vo sterilizirani uslovi...) imam zelba i na vegja da si stavam no mn me bolese i se otkazav...nekoj da mi kaze kolku pari se plaka za pirs na vegja?? pozzzz
inace za na vega ne boli ic zemaj medicinska igla napraj lak i bockaj :) jas imam :)
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Eeee драги форумџии нек ви е со среќа пирсањето али од такви како вас не можеме глава да кренеме кога ке ни дојдат у студио со гноеви и компликации....

кажав некои имаат среќа но .....

за таква работа како што се пирсингот и тетоважите неоходно е доста трезно да се размисли и да се знае како и што, од каде и каква игла,стерилизација , правилен афтер кер , накит ...

Имам 4 книги дома за ова...

не е се така лесно ....:salut:
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Abe toa da svesna sum za omplikaciite koi mozat da nastanat..ali koga mi se dopagaat pirsovite a ovdeka u Sr pirsat samo u bolnica( samo tamu znam a mozebi ima i na drugo mesto ali ne znam) i otidov mi baraat potpis od roditel pa i rodetel da e prisuten (zboruvam za maloletnite kako mene) i bla bla dolgi proceduri...mesto da se mrcvaram u bolnicata zedov igli i gotovo :)
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
има само незнаеш каде:):) ЈАс со сите кои профи се бават со ова се познавам лично пошто веќе 6 ипол г сум во ова:) Има побарај го Ице од Savage needle он има студио, види барем стави го тоа како што треба :)

јас викам не жали за здравје :):) а компликации има леле дечки не сте свесни..

Мислам ок бидејки сум жив сведок, али се си зависи кој како си го свака ова! Е сеа нормално многу зависи и од самото место , ако мислиш дека јазик и уво е исто не е :):):):) и тоа зборам уво на Lobe она место кое и бебиња ги дупнуваат :)
Најдобро ( зборам општо) e да се сватат овие ствари како нешто сериозно и да се знимава кај кој и како да се направи таа тетоважа или пирсот:)

поз:)
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
таттоо рулзззззззззззз!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Имам неколку тетоважи и сакам уште и уште и уште :pos2: ...само ко ке ми излези мајсторот од затвор да ми ги доврши...ако не ги довршам на друго место...Иначе обожавам тетоважи ке си клавам уште дури не се напрам цел. :baeh:
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Е вака за сите од битола и блиската околија од битола.Према мене најдобар пирсер засеа е СТОЛЕ, типот има дуќан за бижутерија на шеталиште неколку метра под Хард Рок кафе. Тука можете професионално да се издупите, плус типот работе у болница па поеќе познати му се овие работи. јас ставиив кај него на нос, на веѓа и на јазик, а стварно добро пирса и брз е не гњави мн што значи за оние плашливите и што не трпат многу болка тука е местото.Се што треба е да закажите и 600 ден у џеб.Јавете се..повикот е на ваша сметка.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Ne mi e jasno zosto ne ja slusate Iva, od pirsanje ili tetovaranje doma ima neverovatni komplikacii, megu koi strasni globalni infekcii koi mozat da dovedat duri i do sepsa,pokasni posledici kako bakterielen endokarditis itn itn, a istotaka bidejki doma nikogash nemoze da imate kopmletno sterilni usluvi moguci tetanus i slicno,zatoa poslusajte ja iva bidejki e strucna na ova pole i informirajte se kade profesionalno se stava pirsing ili tetovaza.
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
ааиии друже ако мислиш дека со пиштолче се пирса онадак се лажеш ама многу!!!!!!!!:tapp:

Прво тоа пиштолче неможе да се истерелизира асално, што значи пластиката од горе не може да се стави на соодветна температура, не можеш оделно делот ид игличката да го стерилизираш, ИИии секое дупчење ( пирсање ) НЕ СЕ ПРАВИ СО ТАА ГОЛЕМИНА НА ИГЛА);)
За секое пирсање ( во соодветство со пирсингот ,односно метото кое се третира) е различна по гоелмина и дебелина па имаш за брадавици а и за канали ( ако се разбираме) Нормално дека е ризично, и од овој аспект, затоа зошто после некое време кога ке го ставиш пирсот на веѓа ( местото ти е избушено со отвор колку на медицинка - имаш:

-Гнојови!
-црвенила ( местото ке се прошири па после може да тера и до внатрешно гноење, нормално ако си фураш подолг период од 10 дена)
можни се и крварења...
да не забегавам со оние ствари кои се видливи
тука се вклученни и заразите ги наброја злобница а и јас во др страни:)

++++ сите оние кои работат по бижутерии не се доволно упатени у она што се тертира како накит ( пирсови) и ке ти каже земи си ЗЛАетн пирс( медицинка....) а строго при прво пирсање е пирсот да е од титанум и плус секоја шипка не е за секое место!!!

И уствари највеќе ме нервира кога некој ке ми каже се како што сака и на крај ке рече абе ајде СКАПО е!!!!!:nesvest:

НЕМА НИШТО ПОВРЕДНО ОД СОПСТВЕНОТО ЗДРАВЈЕ!!!
Верувајте ми дечки епетн секакви случаи сум видела и не за џабе ја отворив темава ...

поз до сите сепак секој одлучува сам за себе:smir:
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
LElleee abe so gledate samo negativnata strana :) bidete malku optimisti...dosta za ovie infekzii , zarazi bla bla.. :)
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
ако ти гледаш се со розеви очила и живееш по пат на случајнот ондак со среќа:pos:
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Pa ako mislis na toa deka moze se da se sluci ke ja izgubis hrabrosta da stavish a i moznosta da probas..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom