Тенкови и тенковски операции во втора светска војна

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Види ја сметката поубаво и вди го датумот, од 2004 е, нека не те лаже комуњарава предавничка. Секогаш кога има проблем во државата тие објавуваат лага. Девалвација на денарот, ги тепаа албанците во Тетово и Гостивар. Средба на блканските држави во Солун, тресете за стекови. Земи седни работи нешто за да оставиш позади себе. Вака со лажувани само може магла да продавате.
Gledam deka ne mozes da primetis humor pa eve da ti kazam deka se salev malce so Let 3. A i temava ne e za smetkata od 2004 nego za WW2.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Gledam deka ne mozes da primetis humor pa eve da ti kazam deka se salev malce so Let 3. A i temava ne e za smetkata od 2004 nego za WW2.
Знам и ја се шалев.
Иако не е од овој период но вреди ептен да се спомне, Battle of the Valley of Tears, 6 – 9 October 1973
Изведена операција до совршенство.
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
Мене генералите ми се одприлика вака:
Mанштајн 10
Жуков 9,5
Гудериан 8,5
Патон 8
Чуиков 7,5
Бредли 7,5
Јамамото 7,5
Конев 7
Ромел 7

(може некој забораив)
Рокосовски (некаде до Жуков ако не и погоре мора да биде поставен)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Најголемите енглески порази ми личи дека се Франција, Крит и Сингапур, а не го спомена најголемото достигнување на Монтгомери - Маркет Гарден. Еден од полошите генерали.

Мене генералите ми се одприлика вака:
Mанштајн 10
Жуков 9,5
Гудериан 8,5
Патон 8
Чуиков 7,5
Бредли 7,5
Јамамото 7,5
Конев 7
Ромел 7

(може некој забораив)
Зошто го немаш Александр Василевски?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Реков дека може да забораам некој. И Дениц го забораив.
Од сите мислам дека он е најпотценет и е еден од единствените луѓе Сталин секогаш што ги слушал и имал потпуна доверба. Жуков и Конев ми се најпреценети. Па и сите познати ко Ромел, Монтгомери.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
до средина на 90 сетите користев библиотеки во склоп на армиски области или воени библиотеки. Книги кои и сега нема да ги најдеш ма колку ти била пластична картичката. Книги наменети за интерна употреба. Не зборам овде за ромел, туку за осврти и анализи на некои историски настани дадени од воени писатели. Некомерцијални. Башка знам како е да се живее во чизми и води единица и во мир и во војна.
Литература плус пракса
Не може ни еден гугле да ми даде повеќе од тоа
Која армија имала најдобри тенкови за време на војната ако може да ми дадеш одговор, претпоставувам Германија или грешка е...?:)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Која армија имала најдобри тенкови за време на војната ако може да ми дадеш одговор, претпоставувам Германија или грешка е...?:)
Речиси сите тенкови имаа свои мани и проблеми и свои предности и добри страни, во зависност како која страна можела да ги направи и која им била “филозофијата“ на употреба на тенковите, германските тенкови беа доста добри но и комплицирани и за изработка и за одржување а подоцна и претешки па спрема тоа и помалце подвижни и проодни, руските тенкови имале доста проблеми со квалитетот на материјалите и многу едноставна изработка која често значела чести расипувања и дефекти како на марш така и во битка, америчките тенкови биле добро и квалитетно правени, поуздани имале послаб оклоп од германските но нивните топови дури и од 76 мм биле поефикасни од руските 85 и без проблем можеле да уништат пантери на поголема далечина.
Исто така тенк сам по себе не е оружје кое победува, тука треба да се земе во предвид и сите други компоненти кои ја преставуваат една армија, али на крај ко0га се видат резултатите, германија ја загуби војната, руските тенкови беа масовно уништувани и во 1945 кога веќе германската армија немаше ни подршка од воздух, ни искусни борци ни доволно оружје и муниција.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Речиси сите тенкови имаа свои мани и проблеми и свои предности и добри страни, во зависност како која страна можела да ги направи и која им била “филозофијата“ на употреба на тенковите, германските тенкови беа доста добри но и комплицирани и за изработка и за одржување а подоцна и претешки па спрема тоа и помалце подвижни и проодни, руските тенкови имале доста проблеми со квалитетот на материјалите и многу едноставна изработка која често значела чести расипувања и дефекти како на марш така и во битка, америчките тенкови биле добро и квалитетно правени, поуздани имале послаб оклоп од германските но нивните топови дури и од 76 мм биле поефикасни од руските 85 и без проблем можеле да уништат пантери на поголема далечина.
Исто така тенк сам по себе не е оружје кое победува, тука треба да се земе во предвид и сите други компоненти кои ја преставуваат една армија, али на крај ко0га се видат резултатите, германија ја загуби војната, руските тенкови беа масовно уништувани и во 1945 кога веќе германската армија немаше ни подршка од воздух, ни искусни борци ни доволно оружје и муниција.
sepak ruskite ja dobija vojnata, amerikancite samo epizodna uloga imaa na frontot vo evropa i toa bese toa, rusite se borea so germancite uste od barbarosa, a amerite koga vlegoa? 1944? koga rusite bea pred berlin, za da ne ja osvojat cela germanija, pa i francuzite da gi napravat svoi kucki.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
sepak ruskite ja dobija vojnata, amerikancite samo epizodna uloga imaa na frontot vo evropa i toa bese toa, rusite se borea so germancite uste od barbarosa, a amerite koga vlegoa? 1944? koga rusite bea pred berlin, za da ne ja osvojat cela germanija, pa i francuzite da gi napravat svoi kucki.
Aко е така, војната ја добија Англија и Југословенски партизани пошто тие се бореа против германија додека се уште русија беше сојузник на фашистичка Германија. Америка го ослободуваше цел свет, се бореше и на пацифик и во индокина и во африка и во европа. Русите се бореа на сопствената земја до 1944. Русите излегоа од своите граници дури од како америка ги протера германците од африка, се искрца во италија и ја порази италијанската војска се искрца во франција и почна да напредува кон германија а америчкети бомбардери ја уништија германската индустрија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Aко е така, војната ја добија Англија и Југословенски партизани пошто тие се бореа против германија додека се уште русија беше сојузник на фашистичка Германија. Америка го ослободуваше цел свет, се бореше и на пацифик и во индокина и во африка и во европа. Русите се бореа на сопствената земја до 1944. Русите излегоа од своите граници дури од како америка ги протера германците од африка, се искрца во италија и ја порази италијанската војска се искрца во франција и почна да напредува кон германија а америчкети бомбардери ја уништија германската индустрија.
Rusite nikogas ne se borele na africki front pa da bile zapirani od germancite tamu pa amerikancite da im go oslobodile patot do berlin, kolku so znam od moskva do berlin ne se odi preku afrika. Drugo vo borbite vo afrika najveke imalo britanci, amerikancite tamu se epten mala brojka. I sto gi spomnuvas italijanite, italijanite za sebe ne mozele da se grizat a ne pak da pritiskaat prema rusija ili da gi sprecat rusite na patot do berlin. Seta germanska vojska bila skoncentrirana na istocniot front, amerikancite osven napadot na normandija nemaat nikakva zrtva dadeno vo evropa, i toj D-day e tokmu zaradi toa, site znaele deka germanija ke kapitulira samo bilo prasanje na vreme, i oni odlucile deka moraat da vlezat za sovetskiot sojuz ne ja okupira cela germanija.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Rusite nikogas ne se borele na africki front pa da bile zapirani od germancite tamu pa amerikancite da im go oslobodile patot do berlin, kolku so znam od moskva do berlin ne se odi preku afrika. Drugo vo borbite vo afrika najveke imalo britanci, amerikancite tamu se epten mala brojka. I sto gi spomnuvas italijanite, italijanite za sebe ne mozele da se grizat a ne pak da pritiskaat prema rusija ili da gi sprecat rusite na patot do berlin. Seta germanska vojska bila skoncentrirana na istocniot front, amerikancite osven napadot na normandija nemaat nikakva zrtva dadeno vo evropa, i toj D-day e tokmu zaradi toa, site znaele deka germanija ke kapitulira samo bilo prasanje na vreme, i oni odlucile deka moraat da vlezat za sovetskiot sojuz ne ja okupira cela germanija.
Ако ги земеш губитоците на русите споредено со германците, на било кое поле, јасно е дека без помошта на Америка, русија ќе паднеше во 42-43
Во војната на истокот русите изгубија 83.500 тенкови наспроти 25.000 германски, 39.00 руски авиони наспроти 11.000 германски, 8.800.000 мртви руски војници (во борби) наспроти 3.000.000 германски.
податоците говорат дека и во 41 и во 45, гинеа многу повеќе руски војници и беа уништувани многу повеќе руски тенкови и авиони од колку германски. Она што русија ја одржа во живот е огромната англо америчка помош во оружје, опрема, лекови, храна, фабрики, гориво.... во пеиод од 1941-1943 а подоцна и систематичното уништување на германската индустрија од страна на англо америчките бомбардери како и напредувањео на сојузниците кон германија преку италија и франција.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Ако ги земеш губитоците на русите споредено со германците, на било кое поле, јасно е дека без помошта на Америка, русија ќе паднеше во 42-43
Во војната на истокот русите изгубија 83.500 тенкови наспроти 25.000 германски, 39.00 руски авиони наспроти 11.000 германски, 8.800.000 мртви руски војници (во борби) наспроти 3.000.000 германски.
податоците говорат дека и во 41 и во 45, гинеа многу повеќе руски војници и беа уништувани многу повеќе руски тенкови и авиони од колку германски. Она што русија ја одржа во живот е огромната англо америчка помош во оружје, опрема, лекови, храна, фабрики, гориво.... во пеиод од 1941-1943 а подоцна и систематичното уништување на германската индустрија од страна на англо америчките бомбардери како и напредувањео на сојузниците кон германија преку италија и франција.
pomagaja, ne od sto sakaa tuku zaradi toa sto se plasea za gazot svoj dokolku hitler ja osvoi cela evropa, i koga vidoa deka sovetite marsiraat prema berlin se isplasija da ne ja okupira germanija i zatoa odlucija da ja ispratat armijata vo evropa, demek i oni napravile nesto i nesto osvoile, ali toa ne e radi toa sto nivnite tenkovi i vojnici bile tolku sposobni tuku radi toa sto site germanski sili bile svrteni prema istok. Oni ja iskoristija vojnata da zarabotat od nea, ne deka gi bolel cevot za evropa, za tekot i posle vojnata nivnata ekonomija otide do krovot i gi izvlece od taa depresija u koja sto bea, i resija vojnata da ja iskoristat za da stanat broj eden vo svetot.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Aко е така, војната ја добија Англија и Југословенски партизани пошто тие се бореа против германија додека се уште русија беше сојузник на фашистичка Германија. Америка го ослободуваше цел свет, се бореше и на пацифик и во индокина и во африка и во европа. Русите се бореа на сопствената земја до 1944. Русите излегоа од своите граници дури од како америка ги протера германците од африка, се искрца во италија и ја порази италијанската војска се искрца во франција и почна да напредува кон германија а америчкети бомбардери ја уништија германската индустрија.
75% од загубите на Германската војска во текот на целата војна се нанесени од Русите.
Тоа се 3/4. Само 1/4 од загубите на Германците се од сите останати заедно; Англија Франција, САД, партизаните, итн.

Пукнал во воздух некој Американец на Антарктикот, и оп, САД се бореле на Антарктикот, многу си смешен, дури и кога не сакаш да бидеш.
 
А

Атлантист

Гостин
Aко веќе се мери, не се на кантар само загубени војници.
Колку и каде се заубите во авиони, бродови, подморници?
Потоа војната со Јапонија која е во рангот ако не и помоќна од Германија на Хитлер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom