Телефонски муабети

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
divine напиша:
Мислиш? По колку разговараш со мене? Под 20 минути било некогаш? Па и да сме биле договорени за све? :kez:
Јас повеќе киснев на телефон порано, или со дечко или со другарки без оглед дали сме се виделе пред тоа или ќе се видиме одма после тоа. Во последно време не. Ретки се моментите кога ќе се слушнеме со Форчн (обично порака "идам":icon_lol: ), и само со неа општиме милион! Со неа никогаш неможеме да се донакажеме све, затоа. :je:
Единствено со тебе разговарам толку долго, знаеш дека сме биле во ситуација кога не сме можеле да си доприкажеме, секоја едвај чека другата да заврши за да си каже што треба да каже. Хаос.
Сме живееле во ист град, на само десет минути пеш, но и по разделувањето сме дрдореле по телефон.
Сега најверојатно не толку, затоа што имаме интернет и во денот ќе си кажеме се, но дента ако се видиме на кафе повторно не ќутиме. Не знам, така сме погодени, секогаш имаме за што да прајме муабет и би "висела" на телефон по цел ден со нејзе.
:je:
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Телефон користам само ако е неопходно и не праам повеке од 1-2 минути муабет. Имам замразено телефони и дури посакувам да можам да ги исклучам сите телефони и фиксни и мобилни и да почнам да се разбирам со луѓево преку гулаби. Ск*рчено ми е од телефони.

Иначе порано со Форчн најмалку сат време правевме муабет на телефон, а живееме не нецели 2 минути оддалеченост, да излезит во дворон ке ја слушнам. Сега веке не се ни слушаме туку уз кафе се договараме за се :je:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Хехе, колку долго праам муабет, па зависи со кој зборам, а и зависи дали јас сум вртел или тој/таа свртел/а кај мене, шо значи, ако сум свртел јас од мобилен на некој кратко праам муабет, а ако ми свртеле на мене, ондак реметам до даска и им трошам кредит до даска.
Шо значи еднаш со едно другарче (он ми сврте) праев муабет 32 минути на мобилен. :) :)
П.С. Им оставам да имаат барем за титкање :pos:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
РАзговорите најчесто ми се од 20 секунди до 2 минути освен доколку се преговара за нешо може некој повик да трае и по 1 час

Единствено на мобилен зборам Домашен не користам некако шубе мие незнам зошо
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
hmm sto znam,koga treba da praam nesto so ne mi se prai togas sakam da zboram na fon kolku da mi projde vreme...samo so edna drugarka praev muaebeti po 2saati ali vise ne...sea sto znam pogolem del od denot sum na net taka da nema sto da koristam telefon ili spijam,nadvor sum...baska i tuka se porakite neli :) jas licno nejkam dolgi muabeti poso me boli uvoto mi buci glavata mi se derat site da sklopam i slicno...i mnogu cesto znam da odjebuvam lugje u stilu ej jadam sea posle kje ti se javam i sekako...ne se javuem :)
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
hehe sube od domasen?
ne be kakvo sube, jas najmnogu go koristam zos kartickata na mob. letnuva za nedela dena :)
a inaku obozavam da si razgovaram na telefon-da visam, si pravam mnooooooogu doooooolgi muabeti i jas ko divine i fortune, vo skolo sme zaedno so drugarka mi, pa na kafe i pak posle za nekolku casa se slusame na telefon i toa okapuvame... doma samo po mene se vika za telefon koga ce dojde smetkata, na telefon visim, na inaternet okapuam i ka ce vidis sumata!? (pak mnogu doslo za telefon-komentar od tatko mi)
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Ne samo sto sakam telefoni,abe obozavam da zboram na telefon so saati. ne pamtam pokratok razgovor od 1 saat. Eeehh,kakvi se temi sme obrabotuvale so drugarkite i seuste go pravime toa. I cel den da sme zaedno,pak imame uste nesto da si kazeme na telefon. Boga mi i da si dopiseme i sms na krajot.
Navistina smetkite mi se ogromni,no pa toa mi e edno od retkite zadovolstva i ne si go kratam.
A pa za mobilen kolku pari frlam ich ne ni brojam.
telefonite mi se sretstvo za komunikacija i za toa ne zalam,isto kako i za net-ov.
Na krajot na mesecot me udira shok,ama kratko trae.
E,da ke zaboravev.Site maski sto gi poznavam se telefonski manijacista (pa so niv muabetite mi se najinteresni), od telefon ne mozes da gi trgnes.Poleka pocnuvame da se snaogjame so google-talk,skype i slicni programcinja,za da ne ne isfrlat od doma.:)
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
najkratkiot razgovor mi e 15 min i pola saat,a najdolgiot 2 saata i 45 min!mnoogu zboram po telefon,se zaboraam ali zavisi so kogo zboram.nekad znam da se dogovoram so nekoj za minuta dve,a znam i da iskisnam i zaspijam na telefon,zavisi dali sum raspolozena za muabet ili ne
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Нјачесто се по три- четири повици од по 2-3 минути ради координација за не место, времеи број на луѓе кои ќе се најдеме. Поретко разговори од 5-10 минути, односно кога со соговорникот не се имаме видено подолго време а не сме во можност да се сретнеме тет-а-тет заради други обврски. Мобилен кај мене се користи чисто за ако се промашиш на договорено место или ептен итна информација.
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
41
Поени од реакции
0
Prvo koga bese poeftino sekak 2 saati pravev muabet na domasniot tel. so drugarki a sega 30 min sekak.Pomalce nema sansi osven koga e so nekoi rodnini gledam da gi pretepam na 2-3 min:)
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Definitivno sum zavisnik za praenje muabet preku telefon. Koga ke mu se javam nekomu znam i po 5 casa da zboram na telefon. I na kraj na mesecot koga ke mi dojde smetkata, se cudam kolku mnogu sum zborela:icon_mad:
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
kikiki напиша:
Definitivno sum zavisnik za praenje muabet preku telefon. Koga ke mu se javam nekomu znam i po 5 casa da zboram na telefon. I na kraj na mesecot koga ke mi dojde smetkata, se cudam kolku mnogu sum zborela:icon_mad:
E da znaes da zabegas na telfon po puno saati! :kajg:

Ja mnogu mnogu retko zabeguavam na telfon. Se jauvam se dogovoram ili kazuvam nabrzinak sto imam da kazam i tolku. Ako imam puno za zborenje togas ajde na kafe ovo ono i sve ke si kazes onaka uboo.

A porano najkratok razgovoro mi besemene pola saat, mislam HELLOOO ne nikrevam slusalica ako e ispod pola saat :blabla: :kajg: :kez:
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Увек сум мрзела долги муабети, после 15 минути ако не прекинам почиња нервоза да ме пука. :blabla::icon_lol: Дури и у тинејџерски години, коа долги муабети се ‘ин‘, имав другарка што љубеше да се јавува секој ден, онака од чиста мира, а мене сафра ме фаќаше увек, онака ептен ми е глупо и досадно да млатам празна слама со саати.
Се јавувам стриктно ако треба да се договори глеање или да се каже нешто битно, или ептен ако не сум се чула долго време со некој, ама тогаш пак се сведува муабетот на договарање за глеање. Се знае муабет се праи тет-а-тет, уз пијачка, онака кеифски, абе стопати боље е истите работи у живо да ги кажеш него по телефон. Ептен ми е губење време и ме замара.
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Zbratko напиша:
E da znaes da zabegas na telfon po puno saati! :kajg:

Ja mnogu mnogu retko zabeguavam na telfon. Se jauvam se dogovoram ili kazuvam nabrzinak sto imam da kazam i tolku. Ako imam puno za zborenje togas ajde na kafe ovo ono i sve ke si kazes onaka uboo.

A porano najkratok razgovoro mi besemene pola saat, mislam HELLOOO ne nikrevam slusalica ako e ispod pola saat :blabla: :kajg: :kez:
Denovive ja ocekuvam januarskata smetka za telefon, i osekam deka ke treba da ja dadam cela plata na telekom:(
I ke zemam detalnata smetka vo raka i ke otidam kaj site sto sum praela muabet poveke od pola saat, i ke gi zamolam da bidat solidarni, pa sigurno sama ne sum si praela muabet:icon_lol:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Телефонот(мобилен или фиксен)ми е само за да се разберам најбрзо шо може.Мразам телефонски разговори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom