Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Може и до рутерот да е, јави се да ти го сменат.
 
P

Princ

Гостин
Иако пишува дека нема лимит, всушност е ограничен на 150GB месечно. Што прават и дали ти ја успоруваат брзината после надминување на лимитот не знам, максимум имам стигнато до 130-140GB во еден месец.
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Пред некое време ми се поквари компјутерот и адаптерот за интернет. Беше мајстор ми го направи компјутерот и ми рече да си купам нов адаптер. Јас прво позајмив од другар ми. Ми работеше добро но потоа ми се појави едно прозорче во кое пишуваше :
Local Area Connection
A network cable is unplugged

Ми се појави само еднаш, а јас си купив нов адаптер. Првите неколку дена немав никаков проблем со интернетот ама сега секој ден ми се јавува прозорчето (ми се гаси сијаличката Ethernet и ADSL)и неможам цел час да се конектирам. Имам интернет половина час цел час немам. Ако знаете што треба да направам (купам) за да го решам проблемот помогнете ми Ве молам:pipi:
Пробај направи Disable па Еnable на мрежната картичка или рестартирај го Модемот:toe:инаку и мене ми се деси истото со адаптерот арно ама наместо од 9 волти сега му ставив од 12 и супер функционира не ми се случило ништо вакводосега ниту пак да ми падне нетот додека го користам:toe:
 
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
Во таа ситуација, тоа значи дека ти се губи сигналот на кабелот или не ти е приклучен. Но може да ти се јави поради софтверски причини...
На XP си? Ај пробај да направиш disable и повторно да вклучиш. Оди во Control Panel па Network Connections -Local Area Network десен клик Disable и потоа Enable.
Исто извади го од струја рутерот почекај неколку минути па повторно врати го...
Друга ситуација види дали е добро споен кабелот, или доколку имаш друг лан кабел rj 45 да пробаш со него...

Пробај направи Disable па Еnable на мрежната картичка или рестартирај го Модемот:toe:инаку и мене ми се деси истото со адаптерот арно ама наместо од 9 волти сега му ставив од 12 и супер функционира не ми се случило ништо вакводосега ниту пак да ми падне нетот додека го користам:toe:
На XP сум и направив Disable и Enable и сега добро е. Не ми падна до сега ако имам пак некој проблем ќе го ставам адаптерот (на подесување ми е) на 12V или пак...

Може и до рутерот да е, јави се да ти го сменат.
...Ќе се јавам да ми го сменат.

Благодарам.:salut:
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
18
Поени од реакции
6

Да не знај некој шо е работата лимитот поминат е ,а брзината уште не е падната.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Според она што го читав денес изпага дека само он нет има добра понуда без лимит (1000гб) за разлика од Т хоме кој што нуди за мене
недоволни 150 гб.
 
P

Princ

Гостин
Имам прашано неколкумина што имаат оннет за тоа колку реално трошат, и сите одговорија помалку од 150GB.
Второ, за квалитето на услугата не ми се дискутира. Не дека не ми се дискутира, туку не ми се ни споредува.
 
P

Princ

Гостин
Немаат правен основ да ти побараат да ги платиш, користи додека можеш.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Го поминав лимитот од 25 гига ,,,сега учи ме мајко карај ме....
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Чим го чекаш толку спора ти е брзината. Би рекол 64кбпс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom