Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
абе и милион гигабити брзина да понудат џабе кога лимит на 600гб ќе ти стават
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Ќа потенцираш дека сакаш веднаш да бидеш префрлен. Постои опција времено да користат нивна инфраструктура ако не се влезени со нивна оптика. Инаку секој кабел и инсталација се сопственост на одреден оператор и не можат да се користат (освен инвеститорот ако има некови инсталации во објектот, што е случај во понови згради).
Па не е баш времено, доколку во објектот е достапна само оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, тогаш само нивната мрежа ќе биде користена од страна на трети телекомуникациски оператори додека не пуштат нивни оптички кабли низ објектот.

Неотел и Вип нудат оптички Интернет или преку своја оптичка телекомуникациска мрежа - таму каде што истата е достапна - или преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

Корисниците на оптички Интернет од Неотел или од Вип во објектите во кои е достапна само оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, вообичаено се збунуваат кога им се јавува екипа од Македонски Телеком за да направи инсталација, бидејќи одлично знаат дека потпишале договор со Неотел или со Вип, а не со Македонски Телеком, но бидејќи оптичкиот приклучок е преку Македонски Телеком, тогаш екипа од Македонски Телеком ќе треба да му даде нов рутер на користење на корисникот, па потоа оптичката телекомуникациска линија да се префрли за управување и за примање на сигнал од Неотел или од Вип.

И вообичаено корисникот останува приклучен на Неотел или на Вип преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, освен ако во меѓувреме Неотел или Вип одлучи да пушти свои оптички кабли низ објектот, па го префрли корисникот на својата оптичка телекомуникациска мрежа. Во таков случај вообичаено му го враќаат на Македонски Телеком нивниот рутер кој му го дале на користење на корисникот, а на корисникот му даваат на користење нивен рутер од Неотел или од Вип.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
И вообичаено корисникот останува приклучен на Неотел или на Вип преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, освен ако во меѓувреме Неотел или Вип одлучи да пушти свои оптички кабли низ објектот, па го префрли корисникот на својата оптичка телекомуникациска мрежа. Во таков случај вообичаено му го враќаат на Македонски Телеком нивниот рутер кој му го дале на користење на корисникот, а на корисникот му даваат на користење нивен рутер од Неотел или од Вип.
Од интерес на секој оператор е доколку има можност да ја шири мрежата. Ако е локацијата во реон со „релативно добра оптичка покриеност“ временоста е во тоа што треба да се обезбеди согласност од станарите, да се постави нова вертикала (ако нема постоечка) и да се влезе со нов кабел кај корисникот. (не ја спомнувам претходната припрема за влез во зграда) Не секогаш има исплатливост во оптичкото поврзување и во тој случај останува на изнајмената инфраструктура.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Работата е што кај мене оптика има и од Неотел, но и од Телеком.
Да беше само од Телеком сигурно ќе си останеше и рутер и се, ама пошто овие кога ќе проверат од Неотел ќе видат дека има од нивната мрежа и преку неа ќе ме поврзат. Не верувам дека би сечеле оптички кабел па да го спојат со мрежата на Неоком.
Али да, како што кажа ќе им кажам да дојдат во најбрз можен рок, и истиот ден ќе гледам да дојдат од Неотел.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
А бе не пуштаат, сè уште сум на 60/60. ☹
Исто.
Приметив јас кога гледав за обнова на договор, дека 60/60 го немаат на листата туку 100/100, и 500/500, а кога ќе одам во секторот за останати интернет пакети, па Max Optic ми дава само 100/100 и гигабитен. Сајтот им е боже сачувај.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Користам вдсл од телеком и сум презадоволен.Од техника ми велат дека мојата линија поддржува до 130 мбпс но за вдсл пуштале до 50 мбпс брзина сега засега немале таков договор наводно.Ме интересира некој ако знае дали без оптика можам да добијам брзина 100 доколку овозможат од телеком таков вид договор или не е можно.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Користам вдсл од телеком и сум презадоволен.Од техника ми велат дека мојата линија поддржува до 130 мбпс но за вдсл пуштале до 50 мбпс брзина сега засега немале таков договор наводно.Ме интересира некој ако знае дали без оптика можам да добијам брзина 100 доколку овозможат од телеком таков вид договор или не е можно.
Ако си блиску до сервери (централа) ништо чудно.
Или ако пуштат оптика до одредено место па после преку VDSL, би можеле тие брзини да се достигнат.
Добро од Телеком што ги зголемуваат брзините. Им текна на швабците дека со 10 мегабита не се живее.
 
Член од
6 декември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
5
Знае некој дали на оптичкиот интернет T-Home IP адресата е статичка или динамична? И ако е динамична дали воопшто има опција да се доплати за статична?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Знае некој дали на оптичкиот интернет T-Home IP адресата е статичка или динамична? И ако е динамична дали воопшто има опција да се доплати за статична?
Динамична, преку PPPoE конекција се менува на секои 12 часа, при промена на адресата губиш нет на некои 5-10 сек.

Статична можеш само ако си на на некој од АДСЛ/ВДСЛ пакетите. (Ова ти го велам додека им беа старите пакети 8/1, 12/1, 50/50. Ако имаш оптика и сакаш статична мора да те префрлат на 12/1 за да добиеш статична. Е сега незнам можеби промениле со новиве пакети нешто во поглед и на тоа поле). Види барај ги ако сакаш и сподели што ќе ти кажат баш и мене ме интересира.
Автоматски споено мислење:

А бе не пуштаат, сè уште сум на 60/60. ☹
Same :mad:
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Nein.
Кај мене кога местеа оптика ми рекоа дека и на ADSL се менувала IP адресата што е точно.
За статична IP адреса мислам 1,500 месечно се плаќаше, али не ти вреди да даваш пари месечно за статична IP адреса, освен ако немаш сервери, или нешто што мора нонстоп да биде на една IP адреса.
За ова ние дискутиравме, и има решение. Исклучи го рутерот во период кога не го користиш, остај го едно 5-10 минути така и пушти го пак да смени IP адреса.
Па, на пример мене ми е во 1 вечер/сабајле, пошто двапати у ден се менува.Во 1 саат сум најнеактивен (не седам на PC, спијам, или не сум дома), па затоа го оставам тогаш да паѓа интернетот. Еве сега кога ќе се вратам од одмор ќе треба пак у 1 да го исклучам. Ти ќе си го исклучиш у период кога најмалце користиш интернет, па така да, нема да си имаш проблеми.
Истото важи за секој оператор штп нуди динамичка IP адреса.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Ако си блиску до сервери (централа) ништо чудно.
Или ако пуштат оптика до одредено место па после преку VDSL, би можеле тие брзини да се достигнат.
Добро од Телеком што ги зголемуваат брзините. Им текна на швабците дека со 10 мегабита не се живее.
Ок тоа да но дали вдсл општо како технологија поддржува брзина 100 мбпс или не да знам што да барам во иднина од кај нив
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ок тоа да но дали вдсл општо како технологија поддржува брзина 100 мбпс или не да знам што да барам во иднина од кај нив
VDSL ти е нешто како ADSL v2.
Дали подржува или не, јас мислам дека не. Немам никакво истражување правено околу VDSL мрежата, едино што знам од читајки постови по форуми е дека максимално 20 мегабити може, и дека мора да си блиску до централа. За друго незнам.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Ок тоа да но дали вдсл општо како технологија поддржува брзина 100 мбпс или не да знам што да барам во иднина од кај нив
Може но до 300метри најмногу, зависи од типот ВДСЛ2+ подржува до 300/100 брзина со т.н профил 35b, но треба да бидеш на 300метри и секако Телеком да го подржува тој стандард во нивната централа.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Може но до 300метри најмногу, зависи од типот ВДСЛ2+ подржува до 300/100 брзина со т.н профил 35b, но треба да бидеш на 300метри и секако Телеком да го подржува тој стандард во нивната централа.
Ок јас сум околу 400 м важно ми е дека има начин без оптика оти по проверка мојата линија има супер конекција со брзина до 130 мбпс (по нивно кажување)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom