Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
13
Извини што прашувам ама каде си локациски? Не знам дали си пишал...прашувам чисто можеби имам инфо кога би се ширела оптиката по региони..
Прашав и тоа, нема во регионот кај што живеам, ниту планираат во брзо време да донесат. Затоа и ме зачуди тоа што ми го кажа дека ВДСЛ ќе ставаат само кај што е слаб сигналот, ако не планираат ни вдсл ни оптика, не знам како планираат да ја достават таа брзина од 30мбпс
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
150
Поени од реакции
29
upload_2019-6-13_22-10-8.jpeg најверојатно вака ќе ја достават таа минимална брзина, иако не даваат толку лесно вакви хибридни рутери туку ептен каде што е слаба конекцијата.
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
6
Прегледај го приврзокот 210752 најверојатно вака ќе ја достават таа минимална брзина, иако не даваат толку лесно вакви хибридни рутери туку ептен каде што е слаба конекцијата.
Jas go imam istiov ruter i konstantna brzina ni e od 12-14 mega iako e 4 g nasteluvan e tolku da dava brzina poradi toa sto paketot na magenta m mi e 12 mega. I vikav daj pokacete malku ipak ova e 4 g ruter i moze da dava pogolema brzina i oni mi vikaat ama decko prema paketot tebe ti e 12 mega i ne mi pokacija. Inace ruterov e zakon
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
22
Поени од реакции
6
Jas go imam istiov ruter i konstantna brzina ni e od 12-14 mega iako e 4 g nasteluvan e tolku da dava brzina poradi toa sto paketot na magenta m mi e 12 mega. I vikav daj pokacete malku ipak ova e 4 g ruter i moze da dava pogolema brzina i oni mi vikaat ama decko prema paketot tebe ti e 12 mega i ne mi pokacija. Inace ruterov e zakon
Јас знам двајца, во магента М во договорот имаат до 12мбити ама со овој рутер имаат едниот 20мбити другиот 45 мбити. Има улога и каков е воздушниот простор од кај тебе до базната станица, ама прават и ограничувања мислам само по која формула и логика не знам. Кој знае нека не упати. Инаку за ваквите рутери јас прашав и пред некое време ми дадоа, имам прилично солидни брзини ама за магента Л техничарот ми рече не давале оти ќе имало преголемо оптеретување на базната станица..
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.096
Поени од реакции
7.043
Јас знам двајца, во магента М во договорот имаат до 12мбити ама со овој рутер имаат едниот 20мбити другиот 45 мбити. Има улога и каков е воздушниот простор од кај тебе до базната станица, ама прават и ограничувања мислам само по која формула и логика не знам. Кој знае нека не упати. Инаку за ваквите рутери јас прашав и пред некое време ми дадоа, имам прилично солидни брзини ама за магента Л техничарот ми рече не давале оти ќе имало преголемо оптеретување на базната станица..
Ќе причекаш Македонски Телеком да воведе 5G Интернет, па потоа ќе си шибаат Интернет брзините на хибридниот Интернет.

Туку Доналд Трамп ги нејќе Хуавеи, а тие се еден од најголемите производители на телекомуникациска опрема во светот, Европа е речиси зависна од нив, а кога сме кај оптичкиот Интернет, Македонски Телеком користи само рутери од Хуавеи.

Има да се изначекаме додека да пристигне 5G Интернет во Македонија.
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
22
Поени од реакции
6
Ќе причекаш Македонски Телеком да воведе 5G Интернет, па потоа ќе си шибаат Интернет брзините на хибридниот Интернет.

Туку Доналд Трамп ги нејќе Хуавеи, а тие се еден од најголемите производители на телекомуникациска опрема во светот, Европа е речиси зависна од нив, а кога сме кај оптичкиот Интернет, Македонски Телеком користи само рутери од Хуавеи.

Има да се изначекаме додека да пристигне 5G Интернет во Македонија.
Како што видов на страната на телеком имаат објавено дека ќе почнат со имплементација во 2020 година и мора да завршат до 2025. Значи ние за 5G ќе чекаме до 2025...:(
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
968
Поени од реакции
374
5G брзини на 4G рутер, мало сутра.
А и овака на 4G само 12 мегабита е срамота.
Нека им е со среќа дајбоже со 5G да успеат. Барем добра покриеност со 4G имаат, за тоа не се утка.
Убаво што дуплираат брзини, глупаво што бараат да се продолжи договорот за промена на брзина. Прават и они некои нови експерименти за да лапнат некоја пара више мање, видоа по други ISP провајдери им отидоа 2/5 од корисниците, па као демек да ги повратат и да не изгубат уште толку сега нешто зголемени брзини, поевтини паќети.
Со ова Huawei ситуацијата, Америка уште еднаш се докажа колку е злобна земја. Прво уништувајќи држави, а сега и компании. Срамота.

Е сега јас да прашам нешто.

Епа сега, за година-ипол ќе се селам, се гради зграда позади мене, и океј топ се, албанци ја градат, али тоа нема везе.
Фирмата на памет не ја знам, али кога ќе дознаам ќе пишам. Не е некоја позната фирма, од Тетово се.
Е сега, незнам дали и во таа зграда ќе има оптика. Знам во сите нови згради под default има оптика, пошто и другар кога се всели во Elena Luka на самиот ѕид имаше апарат за оптички кабел. Да, све тоа океј, али ова е некоја "трета фирма" (фирма која што не е некоја популарна), па така да незнам дали ќе склучат некој договор со било кој ISP, нит па дали имаат.
Таа улица каде што се гради, 10000% оптика има, пошто кога копаа кај мене од таа улица копаа па накај мене.
Јас отидов проверив, и имаше на две места ископано, оптика никако да приметам, ни од било кој оператор, туку само црни кабли. Во едниот ископ каблите беа "соголени" па воочив дека станува збор за коаксијален кабел, што во превод значи вип. Телекабел нема шанси во нова зграда коаксијален да стави, а Телеком и Неотел немаат коаксијален, а во нови згради чисто оптика.
И сега?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.168
5G брзини на 4G рутер, мало сутра.
А и овака на 4G само 12 мегабита е срамота.
Нека им е со среќа дајбоже со 5G да успеат. Барем добра покриеност со 4G имаат, за тоа не се утка.
Убаво што дуплираат брзини, глупаво што бараат да се продолжи договорот за промена на брзина. Прават и они некои нови експерименти за да лапнат некоја пара више мање, видоа по други ISP провајдери им отидоа 2/5 од корисниците, па као демек да ги повратат и да не изгубат уште толку сега нешто зголемени брзини, поевтини паќети.
Со ова Huawei ситуацијата, Америка уште еднаш се докажа колку е злобна земја. Прво уништувајќи држави, а сега и компании. Срамота.

Е сега јас да прашам нешто.

Епа сега, за година-ипол ќе се селам, се гради зграда позади мене, и океј топ се, албанци ја градат, али тоа нема везе.
Фирмата на памет не ја знам, али кога ќе дознаам ќе пишам. Не е некоја позната фирма, од Тетово се.
Е сега, незнам дали и во таа зграда ќе има оптика. Знам во сите нови згради под default има оптика, пошто и другар кога се всели во Elena Luka на самиот ѕид имаше апарат за оптички кабел. Да, све тоа океј, али ова е некоја "трета фирма" (фирма која што не е некоја популарна), па така да незнам дали ќе склучат некој договор со било кој ISP, нит па дали имаат.
Таа улица каде што се гради, 10000% оптика има, пошто кога копаа кај мене од таа улица копаа па накај мене.
Јас отидов проверив, и имаше на две места ископано, оптика никако да приметам, ни од било кој оператор, туку само црни кабли. Во едниот ископ каблите беа "соголени" па воочив дека станува збор за коаксијален кабел, што во превод значи вип. Телекабел нема шанси во нова зграда коаксијален да стави, а Телеком и Неотел немаат коаксијален, а во нови згради чисто оптика.
И сега?
Изведувачите обично ги контактираат операторите за поставување на инсталации во новите згради. Некои од нив во градба имаат канали и/или празни црева до надвор за да не се копа за пристап во нов објект. Поставување на кабел после е лесно.
Во секој случај треба да му напоменете на изведувачот дека сакате и оптика; некои од нив сметаат дека е доволен коаксијален кабел и со тоа го решиле проблемот. Со објектите на Елена Лука редовно има проблем пошто не дозволуваат накнадно да се влезе со кабел во објектот.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.796
Поени од реакции
4.407
Телеком ми го накачија нетот од 60/60 на 100/100 без потпишување на нов договор.
Според 2016 година ми се води Интернет пакетот (L).

Веројатно полека пуштаат на сите.
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
22
Поени од реакции
6
Телеком ми го накачија нетот од 60/60 на 100/100 без потпишување на нов договор.
Според 2016 година ми се води Интернет пакетот (L).

Веројатно полека пуштаат на сите.
Браво. Солидни брзини за во 2019. Еве јас поради тоа што немав техничка можност за подобро нешто ми дадоа 4Г рутер. А инаку со бакар сум 2 ипол километри оддалечен. И сега брзиниве ми се пак по 9мбити. Со 4Г рутеров имав 25 мбити. И еве некое време ми се намалија драстично. А на 100 метри од мене има еден 45 мбити исто со 4Г рутер. Им се јавувам вчера во техничка служба и му објаснувам тој ми вика нема шанса за поголеми брзини. Не е можно да сум имал 25 мбити и тој кај мене да има 45 мбити. Максимум до 10/12 сме можеле вика. Не се нормални. По 4000 им плаќам за курац. Има ли некој начин каде да се пожалам а да има ефект и да ми понудат барем константни 20 мбити? Со 4Г рутеров сигурен сум дека може да ги испорачаат тие брзини барем. Не им барам повеќе. Ама сега со овие 8/9 мбити што ги имам а парите што се плаќаат не вреди!
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
968
Поени од реакции
374
Whaaaat?!?!?
Чекај сега, тие што имаа 50/50 што ги дуплираа на 60/60 сега имаат 100/100, и дури оние со старите договори???

Anyways, ќе ги мењам у Неотел, пошто огромни лопови се (пишав у T - Home темата што ми се деси со нив).
Пошто врски, ќе плаќам 50/50 по некоја си поевтина цена, и да некое време 50/50.
Доброто кај Неотел е кога имаат нови попусти/понуди еве сега на пример даваа плаќаш 50/50 добиваш брзини 100/100, истото важи и за тие што склучиле договор пред таа понуда. Па така да кога ќе даваат понуди само тогаш ваљда ќе ми се дуплира брзината (ако даваат), или ќе се намали сметката.

Епа тоа е. Не беа нешто лоши Телеком, само што ова со цениве и понудите се боже зачувај, а и многу грешки прават.

Е сега, скам у еден исти ден и Телеком да дојдат да земат што е нивно, и Неотел таман да дојдат да наместат.
Е сега, од Неотел одамна ми имаа кажано дека ја користеле истата опрема како и Телеком (Рутер, Интернет), па сега ако може да не се мења ништо само да се префрли од Телеком оптика на Неотел, или само кабелот да се смени преку нивната мрежа. Може нешто такво??
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.168
Whaaaat?!?!?
Чекај сега, тие што имаа 50/50 што ги дуплираа на 60/60 сега имаат 100/100, и дури оние со старите договори???

Anyways, ќе ги мењам у Неотел, пошто огромни лопови се (пишав у T - Home темата што ми се деси со нив).
Пошто врски, ќе плаќам 50/50 по некоја си поевтина цена, и да некое време 50/50.
Доброто кај Неотел е кога имаат нови попусти/понуди еве сега на пример даваа плаќаш 50/50 добиваш брзини 100/100, истото важи и за тие што склучиле договор пред таа понуда. Па така да кога ќе даваат понуди само тогаш ваљда ќе ми се дуплира брзината (ако даваат), или ќе се намали сметката.

Епа тоа е. Не беа нешто лоши Телеком, само што ова со цениве и понудите се боже зачувај, а и многу грешки прават.

Е сега, скам у еден исти ден и Телеком да дојдат да земат што е нивно, и Неотел таман да дојдат да наместат.
Е сега, од Неотел одамна ми имаа кажано дека ја користеле истата опрема како и Телеком (Рутер, Интернет), па сега ако може да не се мења ништо само да се префрли од Телеком оптика на Неотел, или само кабелот да се смени преку нивната мрежа. Може нешто такво??
Ќа потенцираш дека сакаш веднаш да бидеш префрлен. Постои опција времено да користат нивна инфраструктура ако не се влезени со нивна оптика. Инаку секој кабел и инсталација се сопственост на одреден оператор и не можат да се користат (освен инвеститорот ако има некови инсталации во објектот, што е случај во понови згради).
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.772
Поени од реакции
1.691
Телеком ми го накачија нетот од 60/60 на 100/100 без потпишување на нов договор.
Според 2016 година ми се води Интернет пакетот (L).

Веројатно полека пуштаат на сите.
Ај да видиме и оваа работа. :D
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
69
Поени од реакции
24
Здраво , не знам дали сум на точна тема , извинете. Ми треба помош околу ZXV10 H201L рутерите , кој e user/pass за да се влезе на панелот?
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
968
Поени од реакции
374
Здраво , не знам дали сум на точна тема , извинете. Ми треба помош околу ZXV10 H201L рутерите , кој e user/pass за да се влезе на панелот?
Google ZXV10 H201L Default Password

Ајде ќе ти олеснам не барај.
admin
admin
pass ако не е админ, види си од задната страна на рутерот кој е. [DOUBLEPOST=1562608380][/DOUBLEPOST]
Браво. Солидни брзини за во 2019. Еве јас поради тоа што немав техничка можност за подобро нешто ми дадоа 4Г рутер. А инаку со бакар сум 2 ипол километри оддалечен. И сега брзиниве ми се пак по 9мбити. Со 4Г рутеров имав 25 мбити. И еве некое време ми се намалија драстично. А на 100 метри од мене има еден 45 мбити исто со 4Г рутер. Им се јавувам вчера во техничка служба и му објаснувам тој ми вика нема шанса за поголеми брзини. Не е можно да сум имал 25 мбити и тој кај мене да има 45 мбити. Максимум до 10/12 сме можеле вика. Не се нормални. По 4000 им плаќам за курац. Има ли некој начин каде да се пожалам а да има ефект и да ми понудат барем константни 20 мбити? Со 4Г рутеров сигурен сум дека може да ги испорачаат тие брзини барем. Не им барам повеќе. Ама сега со овие 8/9 мбити што ги имам а парите што се плаќаат не вреди!
Прашај си Neotel како им стојат 4G брзините.
Не се замарај со овие, големи лопови се.
 
На врв Bottom