Телекабел Аналогна и дигитална кaбелска телевизија (РОБИ) -генерална дискусија (новости, прашања.)

Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Не ќе да е до ЗАМП, до Телекабел ќе да е.

Намерно не реплицирав изминативе три месеци бидејќи чекав да видам што ќе направи Неотел откако ќе истечат нивните авторски права за ХРТ 1, ХРТ 3 и ХРТ 4 во декември 2022.
И на Кабелнет неколку недели се исклучени. И rai.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.452
Платете си иптв и терајте работа. Хрватска и Словенија се членки на ЕУ и не затемнуваат канали. Само кај нас разни мирчевци не дупат у здрав мозок со авторски права.
PANO_20221230_101759.jpg
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Платете си иптв и терајте работа. Хрватска и Словенија се членки на ЕУ и не затемнуваат канали. Само кај нас разни мирчевци не дупат у здрав мозок со авторски права.
Прегледај го приврзокот 360559
Како тоа не затемнувааг. Каде сака нека бидат членки си има закони и затоа и на државните телевизии од регионот претежно имаат посебен тв канал. РТС има РТС Свет и си емитува емисии како на РТС 1 но само тоа што смее да се емитува на сателит. РТС 1 си се затемнува кај што треба на легалните оператори. Така е и најверојатно и со други тв канали.


Е сега IPTV тв листа канали купена од препродавач што нема ни фирма кој воопшто не ти дава договор лист испечатен со потпис и печат е нелегална работа и затоа и може да се гледаат тв каналите отклучено без затемнувања. И јас сум испробувал IPTV, царска работа е за држави кој ги заболе пиратерија што се шири. Секако за IPTV листа канали ти треба и добар стабилен интернет а и да знаеш да користиш добро смарт телевизори. Стариве луѓе од времето што имале телевизори кутии големи и имале на телевизорите само опција да пуштиш телевизорот и да менуваш број канал горе доле потешко е да стекнат навика и да научат да вклучуваат цело време апликации.
 
Член од
31 декември 2017
Мислења
271
Поени од реакции
114
Не ќе да е до ЗАМП, до Телекабел ќе да е.

Намерно не реплицирав изминативе три месеци бидејќи чекав да видам што ќе направи Неотел откако ќе истечат нивните авторски права за ХРТ 1, ХРТ 3 и ХРТ 4 во декември 2022.

Јас сум корисник на НеоТВ од Неотел и слободно можам да потврдам дека изминативе три месеци немаше прекин на програмата на ХРТ 1, ХРТ 3 и ХРТ 4, со исклучок на изминативе 2 недели додека Неотел ги обновуваше авторските права за тие канали, од 27 декември 2022 обновени за наредни 4 (ЧЕТИРИ) години, заклучно со 31 декември 2026.

Известување за привремен прекин на емитување на ТВ-канали

Реактивирани ТВ-каналите кои беа времено исклучени

https://avmu.mk/wp-content/uploads/2022/12/Neotel.pdf

Од друга страна, Телекабел изгледа ќе експериментираат наредните месец дена со српските РТС 1, РТС 2 и РТС 3 канали, бидејќи ги откупиле авторските права за тие ТВ канали заклучно со 31 јануари 2023, дали во меѓувреме планираат да се ценкаат за поевтини авторски права за ХРТ каналите или дефинитивно одлучиле да ги откачат, ќе дознаеме во наредните месец дена.

Исто така ги додале и каналите Агро ТВ, Токсик каналите, Спорт Клуб 7, 8, 9 и 10, како и Sport Klub Fight.

https://avmu.mk/wp-content/uploads/2022/12/Телекабел-1.pdf
Ako ne go vrati hrt telekabel ....ke izgubi mnogu pretplatnici...bidete sigurni vo toa
 
Член од
19 февруари 2013
Мислења
68
Поени од реакции
115
Слабо РТС 1,2,3 уште не ги пуштиле.
Да ми асистира некој на која фрекфенција да ја барам БН Сат?
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
146
Слабо РТС 1,2,3 уште не ги пуштиле.
Да ми асистира некој на која фрекфенција да ја барам БН Сат?
Тие им се за резерва,нема да ги пуштат,а и да ги пуштат на секој филм или програма за која нема авторски права за емитување во Македонија ќе го затемнуваат екранот,бар така е на другите оператори...
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
52
Поени од реакции
12
А за токсик музичките некое инфо некој пишеше погоре ама не разбрав дали се активни или само регистрирани како РТС?
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
146
Го имаат регистеирано Балкан Мјузик во ААВМУ на 06.02 дали знај некој дали е пуштен тој канал?!?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Го имаат регистеирано Балкан Мјузик во ААВМУ на 06.02 дали знај некој дали е пуштен тој канал?!?
Pretpostavuvam toa e ovoj Tv kanal ( dali e pusten neznam )

 

Kajgana Shop

На врв Bottom