Телекабел Аналогна и дигитална кaбелска телевизија (РОБИ) -генерална дискусија (новости, прашања.)

Член од
11 јуни 2011
Мислења
376
Поени од реакции
182
Кои канали се во HD на Телекабел? дали сите македонски се во HD или сеуште не.
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
376
Поени од реакции
182
Дали некој знае какви рутери поставуваат за оптички интернет од Телекабел? дали се со wifi или не. Фала
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
300
Поени од реакции
144
Дали некој знае какви рутери поставуваат за оптички интернет од Телекабел? дали се со wifi или не. Фала
JF-511 ама сега давале само модем а рутер сам да си обезбедиш,пошто овие модем рутери не се покажале квалитетни...јас сакав да ми го сменат пошто почна да зеза ама викаат терај дури работи после рутер сам ќе си земаш
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.004
Поени од реакции
7.705
hrt1 nedostapna, na vernite gledaci dushevna bolka ni nanesuvaat, ima nekoja informacija kako e so dogovor i takvi stvari?
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
376
Поени од реакции
182
Ne e do Telekabel problemot, site operatori ke gi isklucat hrt,rai i uste nekoi kanali. ZAMP ne obezbedila prava na vreme za Makedonija. Ako go sredat od Zamp problemot ke gi vratat ako ne toa e :D
 
Член од
5 октомври 2018
Мислења
59
Поени од реакции
37
Здраво. Имам прашање за телевизиските услуги на Телекабел. Како долгогодишен корисник на нивните кабелски интернет и телевизија, не сум се замарал со менување на провајдер или унапредување во некоја поскапа услуга на Телекабел, но бидејќи планирам да се префрлам на оптички интернет во наредниов период, можна е и промена во телевизиските услуги. Конкретно ме интересира за „ресиверите“, во кои случаи се користат, има ли предности во однос на кабелска телевизија, и дали има повеќе канали,....? Прашувам бидејќи на прв поглед не гледам бенефити во однос на кабелска телевизија, пошто покрај аналогните канали, имам пристап до дигиталните и HD каналите на мојот ТВ. Поздрав и фала однапред.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
380
Здраво. Имам прашање за телевизиските услуги на Телекабел. Како долгогодишен корисник на нивните кабелски интернет и телевизија, не сум се замарал со менување на провајдер или унапредување во некоја поскапа услуга на Телекабел, но бидејќи планирам да се префрлам на оптички интернет во наредниов период, можна е и промена во телевизиските услуги. Конкретно ме интересира за „ресиверите“, во кои случаи се користат, има ли предности во однос на кабелска телевизија, и дали има повеќе канали,....? Прашувам бидејќи на прв поглед не гледам бенефити во однос на кабелска телевизија, пошто покрај аналогните канали, имам пристап до дигиталните и HD каналите на мојот ТВ. Поздрав и фала однапред.
Resiverite se konkretno za onie tv koi ne podrzuvaat digitalna tv, za site drugi ne se potrebni i nemas nikakvi razliki niti prednosti kako sto e kaj A1 naprimer so resiver mozes da premotuvas 7 dena nanazad bez resiver ne. Telekabel treba sto pobrgu da ja isklucat analognata i da gi unapredat svoite uslugi preku postojnata kabelska mreza no ne ulozuvaat :tapp:
 
Член од
22 август 2020
Мислења
84
Поени од реакции
58
Повеќе од 1 час ги нема МРТ 1 ХД и сите Арени.

Sent from my SM-A013G using Tapatalk
 
Член од
5 октомври 2018
Мислења
59
Поени од реакции
37
На ценовникот на тв услиги на телекабел пишува „Следен ТВ приклучок - 300 ден“. На што се однесува ова? Дали тоа значи ако поврзеш на сплитерот 2 или повеќе телевизори, се губи квалитет на сигналот, па овој следен тв приклучок е нешто што овозможува 2 или повеќе телевизори да работат нормално, или јас само тропам глупости?
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
380
На ценовникот на тв услиги на телекабел пишува „Следен ТВ приклучок - 300 ден“. На што се однесува ова? Дали тоа значи ако поврзеш на сплитерот 2 или повеќе телевизори, се губи квалитет на сигналот, па овој следен тв приклучок е нешто што овозможува 2 или повеќе телевизори да работат нормално, или јас само тропам глупости?
Не, тоа е еднократен надомест што ќе доаѓа екипата за да инсталира на друг телевизор.
Во претплатата од 450 ден/месец можеш највеќе до 4тв приемника без никаков дополнителен месечен надомест само овој еднокраниот што ќе доаѓа екипа дополнително.
За повеќе од 4тв приемника незнам дали ќе биде добар сигналот а и мислам дека не е дозволено од нивна страна.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Ne e do Telekabel problemot, site operatori ke gi isklucat hrt,rai i uste nekoi kanali. ZAMP ne obezbedila prava na vreme za Makedonija. Ako go sredat od Zamp problemot ke gi vratat ako ne toa e :D
Не ќе да е до ЗАМП, до Телекабел ќе да е.

Намерно не реплицирав изминативе три месеци бидејќи чекав да видам што ќе направи Неотел откако ќе истечат нивните авторски права за ХРТ 1, ХРТ 3 и ХРТ 4 во декември 2022.

Јас сум корисник на НеоТВ од Неотел и слободно можам да потврдам дека изминативе три месеци немаше прекин на програмата на ХРТ 1, ХРТ 3 и ХРТ 4, со исклучок на изминативе 2 недели додека Неотел ги обновуваше авторските права за тие канали, од 27 декември 2022 обновени за наредни 4 (ЧЕТИРИ) години, заклучно со 31 декември 2026.

Известување за привремен прекин на емитување на ТВ-канали

Реактивирани ТВ-каналите кои беа времено исклучени

https://avmu.mk/wp-content/uploads/2022/12/Neotel.pdf

Од друга страна, Телекабел изгледа ќе експериментираат наредните месец дена со српските РТС 1, РТС 2 и РТС 3 канали, бидејќи ги откупиле авторските права за тие ТВ канали заклучно со 31 јануари 2023, дали во меѓувреме планираат да се ценкаат за поевтини авторски права за ХРТ каналите или дефинитивно одлучиле да ги откачат, ќе дознаеме во наредните месец дена.

Исто така ги додале и каналите Агро ТВ, Токсик каналите, Спорт Клуб 7, 8, 9 и 10, како и Sport Klub Fight.

https://avmu.mk/wp-content/uploads/2022/12/Телекабел-1.pdf
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
380
Не ќе да е до ЗАМП, до Телекабел ќе да е.

Намерно не реплицирав изминативе три месеци бидејќи чекав да видам што ќе направи Неотел откако ќе истечат нивните авторски права за ХРТ 1, ХРТ 3 и ХРТ 4 во декември 2022.

Јас сум корисник на НеоТВ од Неотел и слободно можам да потврдам дека изминативе три месеци немаше прекин на програмата на ХРТ 1, ХРТ 3 и ХРТ 4, со исклучок на изминативе 2 недели додека Неотел ги обновуваше авторските права за тие канали, од 27 декември 2022 обновени за наредни 4 (ЧЕТИРИ) години, заклучно со 31 декември 2026.

Известување за привремен прекин на емитување на ТВ-канали

Реактивирани ТВ-каналите кои беа времено исклучени

https://avmu.mk/wp-content/uploads/2022/12/Neotel.pdf

Од друга страна, Телекабел изгледа ќе експериментираат наредните месец дена со српските РТС 1, РТС 2 и РТС 3 канали, бидејќи ги откупиле авторските права за тие ТВ канали заклучно со 31 јануари 2023, дали во меѓувреме планираат да се ценкаат за поевтини авторски права за ХРТ каналите или дефинитивно одлучиле да ги откачат, ќе дознаеме во наредните месец дена.

Исто така ги додале и каналите Агро ТВ, Токсик каналите, Спорт Клуб 7, 8, 9 и 10, како и Sport Klub Fight.

https://avmu.mk/wp-content/uploads/2022/12/Телекабел-1.pdf
Bravo za novo dodadenite kanali, sega ponudata im e super. Moze i rts da gi dodadat namesto hit


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
52
Поени од реакции
12
Дали се пуштени токсик каналите и на која фрекфенција или само се регистрирани?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom