"Тајната" на водата

I

Iblis

Гостин
Не знам што си сфатила ама што има чудно во тоа дека ако се кристалите правилно формирани дејствуваат на здравјето подобро него кога се разбиени?

Нормално теорија е ама зашто и да не е точна?
Течната вода има кристали?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не знам што си сфатила ама што има чудно во тоа дека ако се кристалите правилно формирани дејствуваат на здравјето подобро него кога се разбиени?

Нормално теорија е ама зашто и да не е точна?
Зашто фармација имам учено и такво нешто за влијанието на распределбата на кристалите врз човечкиот организам немам сретнато, а второ ја имам камен у бубрези од водата, како ниеднаш до сега не налетав на онаја со правилно формирани кристали па да се излечев? чудно...
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Зашто фармација имам учено и такво нешто за влијанието на распределбата на кристалите врз човечкиот организам немам сретнато, а второ ја имам камен у бубрези од водата, како ниеднаш до сега не налетав на онаја со правилно формирани кристали па да се излечев? чудно...
Многу работи немаме сретнато ама мене ми е некако логично дека вода како и било која друга супстанца можеш да ја „наполниш“ со позитивна или негативна енергија. Тие за водата тврдат дека кога се кристалите правилно формирани е поздрава, зашто па да не, се слага со некои духовни учења.

Не тврдам ништо ама и хомеопатијата делува сосема лудо во однос на модерната фармација па делува во пракса :).

За камен во бубрег е сосема друга проблематика но ако се многу ситни пробај со магнетна вода, проверено во пракса ама треба на време да почнеш :).
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Абе ајдее...видоја дека религијата не им успева па ајде сега водата е магична.

Не оспорувам, кој сака нека верува, негово право. Мене ми е глупост.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Абе ајдее...видоја дека религијата не им успева па ајде сега водата е магична.

Не оспорувам, кој сака нека верува, негово право. Мене ми е глупост.
Јас никаде не спомнав збор магична но во право си секој со свое убедување :).
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Зашто фармација имам учено и такво нешто за влијанието на распределбата на кристалите врз човечкиот организам немам сретнато, а второ ја имам камен у бубрези од водата, како ниеднаш до сега не налетав на онаја со правилно формирани кристали па да се излечев? чудно...
Не знам дали треба да се очекува од образовниот систем барем во моментов да се бави со вакви прашања. Но науката еволуира, образовниот систем е нешто поспор, но некако ја следи.
Инаку не се учи ниту дека бетадинот треба да се замени со гранчиња од босилек при операции, повреди и инфекции...јас исто немам учено (иако сум учел за болести на растенија и животни) дека босилекот (потопен само неколку минути во вода) може да делува антисептички 2-3 години врз водата.

За водата и нејзините својства, Мартин Чаплин и обидите за објаснување на феноменот вода ...нејзините необични својства сеуште само се обидуваат да ги објаснат.
It has been known for quit some time that water can form internal structures when the hydrogen atoms of one water molecule start to bond with the oxygen atom of another water molecule. Although the water molecule is electrically neutral, its charge is not dispersed equally along the molecule. Water molecules are actually small dipoles since the bigger oxygen atom in the H2O water molecule attracts the valence electrons harder than the much smaller hydrogen atoms. The result is that the hydrogen becomes somewhat positively charged and the oxygen atom becomes negatively charged. This dipole effect allows water molecules to form chains of molecules. The positively charged hydrogen atoms bond with the negatively charged oxygen atoms of another H2O molecule. The hydrogen bonding in normal water is very instable and these connections last only picoseconds. So water is constantly dynamically rebuilding these internal structures as a result of the thermic vibrations of the water molecule. Only at temperatures below zero do the hydrogen bonds become stable enough to form ice crystals.
A recent theory by Martin Chaplin Professor of Applied Science Water and Aqueous Systems Research of the London South Bank University demonstrates that water molecules can arrange themselves in various structures and configurations based on the icosahedron. The most amazing structure is a super icosahedral structure that exists of 13 smaller icosahedral structures with a total of 1820 water molecules
Chaplin’s model of the molecular structuring of water is able to explain many of the anomalous properties of water, such as its expansion between 0 en 4 degrees, its high boiling point and many other strange properties that makes water such a rare fluid. So what this theory shows is that water dynamically creates these super icosahedral clusters to give water its exclusive properties.
Recent discoveries in biology now show that the water inside a biological cell is highly structured.
THE PHYSICAL STATE OF WATER IN LIVING CELL AND MODEL SYSTEMS
Water in biological systems

нешто кое било глупост за медицината во 10-тиот век, сега има сосем логично докажано објаснување....нормално дека вакви теории и испитувања честопати се земаат со скептицизам.
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Водата дали памти или не незнам, но факт е дека ние памтиме со помош на водата.
Молекулот на водата замислете го како главата на мики маус. Двата атоми на водород се ушите а кислородот е лицето. Подаоците во нашиот мозок се запишуваат со различна поставеност на “главата“ (молекулот). Нацртајте на лист и по малку ротирајте го листот за да ме разберете што мислам. Баш како и во комјутерите, поставеноста на молекулот определува 1 и 0 односно запишани податоци. Еднаш запишани податоци не се забораваат но со текот на стреење се губи можноста за запишување на нови податоци. Старите луѓе ќе ви раскажат во детали настан од пред 50 години а не се сеќаваат што јаделе вчера. (хардот е добар но рам-от им е отиден :) )
Експериментиве и на русиве и на јапонциве им се вршени одделно но и потврдени само од самите нив. Русиве се подржани само од руски, нивни блиски колеги, а јапонциве практично се потврдени од институти основани од истите научници (научник) што ги правеле експериментите.
Затоа неможе да се рече дека се докажани факти, но сепак збунува сличноста на резултатите.
Во експериментиве има многи променливи кои што се релативни и во најголема мера неповторливи. Како пример ќе го земам “фактот“ со влијанието на музиката. На класични концерти нема шутки и тепачки но тоа не ја исклучува можноста некој да си ужива слушајќи Бах или Моцарт а во меѓувреме онака релаксирано да си касапи нечие тело или сл. Тешко е да се докаже влијанието на музиката без да се земе во предвид “вибрацијата“ влијанието на околината.
Околу тоа дека осветена вода не се расипува а чешмовача неможе ни пола саат да постои.
Оваа што е флаширанава вода е третирана со озон па и таа не се расипува. Е сеа околу тоа дали е “жива“ или “мртва“ тоа е друго прашање но битно е добра за да не ти се развие камен во бубрег :). (Подобро Македонија во срцето отколку камен во бубрег :) )
Во фабрикиве не се користи босилек и мислам дека тој и не би завршил работа. Во обична вода дома стави колку сакаш босилак таа ќе се расипе. Не е само до босилакот изгледа.

Значи сеа кој е заклучот.
Чешмовача се употребува минимално за пиење. Кој може да полни од извор и да си пие најдобро а ако не, добра е и флаширанава барем нема да имаш вишок камења по телото.
Продавањето муда за бубрези, односно некави машини кои што ќе ја подобрат обичната вода, се жива превара и тоа е факт. Ниедна машина неможе да ја замени природата.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Запамтив едно прашање од еден документарец..дали атомите на водата се водени, или пак суви ?
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Абе жива вода се!, кога ќе ги исушиш незнам што биднуваат хехе ама многу интересна ми е разликава помеѓу H2O i H2O2. Само еден атом на кислород плус во молекулата па ела да те видам напиј се од тоа или оосмели се со рака да го пипнеш!:)
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Во моментов правам еден експеримент
Се состои од три чаши полни со вода и ориз во нив
не првата секој ден ќе и окарам мајка
на втората секој ден ќе и се заблагодарувам
на третата нема да и обрнувам внимание
Барам ваше мислење
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Абе жива вода се!, кога ќе ги исушиш незнам што биднуваат хехе ама многу интересна ми е разликава помеѓу H2O i H2O2. Само еден атом на кислород плус во молекулата па ела да те видам напиј се од тоа или оосмели се со рака да го пипнеш!:)
Течен оган.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Во моментов правам еден експеримент
Се состои од три чаши полни со вода и ориз во нив
не првата секој ден ќе и окарам мајка
на втората секој ден ќе и се заблагодарувам
на третата нема да и обрнувам внимание
Барам ваше мислење
мислење - прашање?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ок еве претпоставка:

претпоставувам дека ќе кажеш како помина експериментот.

Не глупост туку одговор.

Повелете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom