Тасос - островот на сирените

Член од
5 март 2018
Мислења
15.762
Поени од реакции
17.595
Искуство некој со одмор на Тасос во септември. Планирам да одам од 10 Септември, а со оглед на тоа дека сум со дете ме интересира дали има некој одено тој период па некој да сподели искуство. Лани бев на втор крак тој период и морето беше одлично за бањање.
Еве погоре имаш од мене краток опис за Тасос во септември. Ама рачунај јас бев пред неколку години, гарант изменети се сега и цени и се.
Околу островот, Лименас е многу убаво градче, во близина имаш добри плажи.
Исто и градската плажа е убава.
Ако си за помирно место барај накај селата смештај, Скала Потамиа мислам се викаше местото, преубави плажи има натаму, Голден бич, широка долга песочна плажа ама брановито, мада плитко ептен на почеток.
Времето беше измислено за на плажа, Септември мене ми е најубаво, нема многу гужви, водата топла, времето за мерак, не многу жешко.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
749
Поени од реакции
507
Еве погоре имаш од мене краток опис за Тасос во септември. Ама рачунај јас бев пред неколку години, гарант изменети се сега и цени и се.
Околу островот, Лименас е многу убаво градче, во близина имаш добри плажи.
Исто и градската плажа е убава.
Ако си за помирно место барај накај селата смештај, Скала Потамиа мислам се викаше местото, преубави плажи има натаму, Голден бич, широка долга песочна плажа ама брановито, мада плитко ептен на почеток.
Времето беше измислено за на плажа, Септември мене ми е најубаво, нема многу гужви, водата топла, времето за мерак, не многу жешко.
Ова ми беше најбитно. Во однос на смештај и местоположба најверојатно би било Потос, па потоа и би ги шетале околните плажи.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.349
Поени од реакции
57.961
Кое е најбоље место за смештај, кај што има повеќе активност, народ, кафичи мафичи?
За плажите не е проблем, секако со кола идам и планирам да идам на повеќе плажи.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.759
Поени од реакции
2.253
Кое е најбоље место за смештај, кај што има повеќе активност, народ, кафичи мафичи?
За плажите не е проблем, секако со кола идам и планирам да идам на повеќе плажи.
Limenas - glavniot grad. Najdobra lokacija, site marketi, kaficite site se glavno na 1 ulica isto I restoranite.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
729
Поени од реакции
1.837
Кое е најбоље место за смештај, кај што има повеќе активност, народ, кафичи мафичи?
За плажите не е проблем, секако со кола идам и планирам да идам на повеќе плажи.
Kako so pisa clenot pred mene Limenas , mest za poseti obavezno idi poseti go gjola , isto na 10 min od manastirot imas preubava diva pesocna plaza,
Isto obavezno da si zemes tie gumeni shoes za voda, ima mnogy vodni ezovi nasekade....
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.759
Поени од реакции
2.253
Kako so pisa clenot pred mene Limenas , mest za poseti obavezno idi poseti go gjola , isto na 10 min od manastirot imas preubava diva pesocna plaza,
Isto obavezno da si zemes tie gumeni shoes za voda, ima mnogy vodni ezovi nasekade....
@Џонтра Волта
Островот е полн со лесно достапни диви плажи... Одма до магистралата и нема никој. Препорачувам да го посетиш селото Панагија, секако ќе ти е успат за патувањето на западната страна на островот, ама внимавај пред селото тесен е патот, се минува низ самото село и има голема гужва, така да таму успори.
Теологос е првиот главен град на островот - сега село, ама многу луѓе не го посетуваат - има убав водопад и мало езерце таму за бањање - знае да биде гужвичка и таму, ти треба трпение, планински пат :D.
За мене мермерната плажа е обавезна за посета ама ако си со пониска кола пази да не закачиш оти има огромни дупки по земјено-камен пат(неколку километри - едноцифрени :D) од камионите кои носат мермер од рудникот близу плажата. Малце е скапичко, ама ако отидеш рано таму, со свој чадор ќе најдеш секако место. Лани на мермерната беше околу 20 евра консумација од човек.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.762
Поени од реакции
17.595
До мермерна ако немаш џип само со брод до таму, никако кола
Една од поубавите плажи е, само јас кога бев имаше високи бранови и водата беше јок.
Скапо е ама вреди.
Исто до Лименас има еден резорт Ла Скала, топ е за млади, и таму цените беа повисоки ама ништо страшно

Стариот дел во Лименас е преубав, со многу таверни и плажите се супер, врие Срби.
Имаше една Србинка Цеца, ја држеше цела плажа, ние окапавме таму кај неа.

Голден бич е исто добра плажа, тоа беше накај селцето Скала Потамиа ако не се лажам.

Тасос е преубав остров со преубави плажи и природни борови сенки, некои плажи се со природна ладна песок шо е идеално за овие жештини

Јас се мислам пак да одам накај Септември, а ретко одам два пати на исто место на одмор ама островот ми остана во паметот
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.759
Поени од реакции
2.253
До мермерна ако немаш џип само со брод до таму, никако кола
Една од поубавите плажи е, само јас кога бев имаше високи бранови и водата беше јок.
Скапо е ама вреди.
Исто до Лименас има еден резорт Ла Скала, топ е за млади, и таму цените беа повисоки ама ништо страшно

Стариот дел во Лименас е преубав, со многу таверни и плажите се супер, врие Срби.
Имаше една Србинка Цеца, ја држеше цела плажа, ние окапавме таму кај неа.

Голден бич е исто добра плажа, тоа беше накај селцето Скала Потамиа ако не се лажам.

Тасос е преубав остров со преубави плажи и природни борови сенки, некои плажи се со природна ладна песок шо е идеално за овие жештини

Јас се мислам пак да одам накај Септември, а ретко одам два пати на исто место на одмор ама островот ми остана во паметот
Срби нема толку, повеќе доминираат романци, па бугари па на крај срби.
Мене толку ми се допадна Тасос оти го има она што го барам, блиску до центар - а да не сум во сред казан гужва, мир, тишина и дефинитивно поладно од било кој од краците и олимписката регија, а доколку сакам гужва, за 5-10 минути сум во центар.
Во La Scala заспавме со жена ми кога стигавме првиот ден, оти влезот во собата беше од 11 часот, а за да избегнеме гужва - база Гевгелија тргнавме во 3 сабајле. Навистина добро уредена плажа за одмор - спиев 4 саати хахаха којзнае како сум хрчел. :D
За мене обавезна посета е и Кавала - преубав град.
@Џонтра Волта пуни гориво на магистралата Кавала - Керамоти, најевтино гориво од проверените брендови само, на островот е отров скапо горивото, како и на автопатот.

Karnagio плажата со барот би ти ја препорачал само за приквечер и сликање за качување на ридчето над плажата и добри фотографии, инаку таму морето и влезот е катастрофален. Услуга добра, добри услови на плажата ама се џабе. Таму се оди со резервација.
Голден бич да ја вози секој ден нема логика, коа нема да може цел ден да седи, нема жива сенка таму, гарантирано горење е. @cholismo
За карпата Giola внимавај како е со паркинг и гледај да е порано, оти јас го јадев по жешкото. Близу имаш плажа после Giola lagoon, не ми текнува како се викаше плажата.
EO Thasou Limenarion - Карти на Google -најдоброто место за зајдисонце во близина на Лименас.
Ако нешто друго ти текне, прашувај слободно.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
434
Поени од реакции
916
До мермерна ако немаш џип само со брод до таму, никако кола
Една од поубавите плажи е, само јас кога бев имаше високи бранови и водата беше јок.
Скапо е ама вреди.
Исто до Лименас има еден резорт Ла Скала, топ е за млади, и таму цените беа повисоки ама ништо страшно

Стариот дел во Лименас е преубав, со многу таверни и плажите се супер, врие Срби.
Имаше една Србинка Цеца, ја држеше цела плажа, ние окапавме таму кај неа.

Голден бич е исто добра плажа, тоа беше накај селцето Скала Потамиа ако не се лажам.

Тасос е преубав остров со преубави плажи и природни борови сенки, некои плажи се со природна ладна песок шо е идеално за овие жештини

Јас се мислам пак да одам накај Септември, а ретко одам два пати на исто место на одмор ама островот ми остана во паметот
nemoj da si pomislila pak da odis. Sea ke ti dojde Pitu Guli i ke ti kaze kako ohridot bil bolje od tamu i kako cenite se poevtini ovaa godina i sekako ako ne se slozuvas so nego ke dobies samo edna mutna slika izvadena od internet explorer od random eliten restoran.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.607
nemoj da si pomislila pak da odis. Sea ke ti dojde Pitu Guli i ke ti kaze kako ohridot bil bolje od tamu i kako cenite se poevtini ovaa godina i sekako ako ne se slozuvas so nego ke dobies samo edna mutna slika izvadena od internet explorer od random eliten restoran.
Не можи да дојди моментално, малце баниран е на тој профил па пиши од резервните два ама со дикат да не јади пак бан. ;)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.375
Поени од реакции
25.140
Ништо посебно од остров.
Се слагам. Мене некако многу цимање ми беше тоа со траектот, па чекај ред, барај место, љуљај се на тоа брановите додека те грицкаат галеби. Дали дека фатив гужва па таков впечаток ми остави, но ме измачи патот натаму и пре би се вратил на Лефкада него пак на Тасос. Ем попристапно ем со далеку подобри плажи.

Кое е најбоље место за смештај, кај што има повеќе активност, народ, кафичи мафичи?
За плажите не е проблем, секако со кола идам и планирам да идам на повеќе плажи.
Јас бев сместен на Голден Бич, и мислев дека пропуштам нешто но накрај кога ги споредив сите плажи оваа ми се свиѓаше најмногу. Местото е урбанизирано, ако си сместен во некој од хотелите на плажа имаш и лежалки, така што не се замараш за сенка и слично (нема сенка, цела плажа е отворена). Другите плажи се блиску до Голден Бич, и главниот град е на океј растојание.

Од останатите места впечаток ми остави Мермерната, таму оди порано. Патот е крш ама не е катастрофален. Јас со голф кој е практично многу низок успеав да извозам по камењата, ако имаш нешто барем малку повисоко немаш гајле.

Парадајз Бич е исто така океј. Не е wow ама океј. Има неколку диви плажи со карпи, не можам да се сетам на името но добро искуство се ако си навикнат на такво пржење на карпа. Можеш да удриш едно инфлуенсерство таму и ако сакаш да сликаш биркенстокс, фактор 50ка, наочари, книга и пешкир со инстаграм темплејтот.

Би ти препорачал да си земеш мед за дома од некој од продавачите што дремат покрај пат. Ќе ги најдеш низ цел остров, имаат тезги насекаде. Исто така и маслиново масло - островот е познат по тоа, има и музеј, маслинките, маслиновото масло, боровиот мед, сето тоа им е одлично.

Исто би ти препорачал да поминеш некое зајдисонце на Karnagio Beach Bar во Лименас, многу е добро и има фини коктели. Можеш и да удриш плажа тука, но онака е, повеќе за лабавење него плажа, да се дотераш за шетање па после ова да одиш на некоја вечера.

Исто и Кавала, стариот дел на Кавала (ова можеш да го прошеташ на враќање) е многу шармантен таков, цел е на рид и има интересни улички. Можеш да начекаш и добро гиро во центарот.

Едит: The Accountant веќе ги спомнал овие две ствари.
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.855
Поени од реакции
5.557
Три години по ред идев на Тасос ,островот е супер,само препорака да не се иде месец август премногу народ има гунгула е од коли по дивите плажи.Најдобро месец јули или септември. Траектот од година во година поскап ама очекувано.
Ако се има можност да бирам пре би одел на Лефкада него на Тасос има уште +100км за возење ама немаш траект, и каде каде поубаво за бањање плажите на Јонско се :ljubove:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.762
Поени од реакции
17.595
Три години по ред идев на Тасос ,островот е супер,само препорака да не се иде месец август премногу народ има гунгула е од коли по дивите плажи.Најдобро месец јули или септември. Траектот од година во година поскап ама очекувано.
Ако се има можност да бирам пре би одел на Лефкада него на Тасос има уште +100км за возење ама немаш траект, и каде каде поубаво за бањање плажите на Јонско се :ljubove:
Не сум била Лефкада ама како шо гледам скоро сите плажи се без сенки, мене на пример би ме фатило паника на таа Порто Катсики, ама секој со свој вкус
Тасос има премногу шума и затоа ме плени
 

Kajgana Shop

На врв Bottom