Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.110
Поени од реакции
16.352
Тоа сакаат да играат домашната лига без последици, а да цицаат пари од истите лиги. Која е мотивацијата на Аталанта години уназад одлично работење со ограничени ресурси да игра со Јувентус?
Епа која е де? И да се откорнат играње ќе бидат да речам осудени на пониско ниво натпреварување, никој нема да и сфаќа за сериозно освоена серија а на пример Оти овие др нема да се заматат со домашна лига што лично за мене не е во ред. Апсолутно ништо од ова.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.397
Поени од реакции
5.868
Ова би била лига без компетитивност, освен титулата првак, дали некој завршил 2 или 12 ќе биде сосема исто. Освен утакмиците кои ќе решаваат за првак, остало ќе биде срање во боја, никаков мотив, пример за што би играле Арсенал-Милан за 7-8-9 место кое значи апсолутно ништо, ќе се влечат по терен колку да заврши сезона.

ПЛ ќе доживее голем удар а Ла Лига без тие топ-3 екипи подобро нека стави катанец, кој би откупувал ТВ права за Ла Лига без Реал, Барса и АМ? ПЛ ќе доживее драматичен пад во ТВ права но некако ќе опстане, но не е тоа тоа.
ЛШ исто ќе биде на удар.

СП, ЕП, Копа Америка и остали репрезенативни такмичења би биле лишени од најдобрите играчи пошто Уефа и Фифа најавија дека играчи кои играат во супер-лига нема да смеат да играат за репрезентации.

Добро е што ПЛ, Фифа, Уефа, Борис Џонсон :icon_lol: се едногласни против супер-лигата.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Епа која е де? И да се откорнат играње ќе бидат да речам осудени на пониско ниво натпреварување, никој нема да и сфаќа за сериозно освоена серија а на пример Оти овие др нема да се заматат со домашна лига што лично за мене не е во ред. Апсолутно ништо од ова.
Затоа и е толку голем отпорот кон оваа лига.
Буквално од корен го менува и го уништува фудбалот за сите освен за 12 величествени и нивните 5-6 другарчиња што тие ќе си ги одберат.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Интересно е тоа што го кажа Ањели. Само 40% од генерациите на Барса фан бојс на форумов, т.е. 14-24 години гледаат фудбал. Значи фудбалот има тенденција да стане непопуларен спорт. Имаше и истражувања пред некоја година дека меѓу Европјаните НБА го презема приматот од ЛШ. Едноставно ден денес има многу поголем избор за слободно време за разлика од пред 10-15 години и све поретко децава гледаат Барса-Динамо, па макар и да се фанови на Барса, а не па на некоја друга екипа. Така што несомнено вака компетитивни утакмици ќе придонесат за зголемување на гледаноста на фудбалот или па за во најмала рака да дополнително не пропадне. Вака, како што е организирана ЛШ, реално јаките утакмици се не повеќе од 10-15 низ цела година, што е премалку. Видете НБА, едно финале кое возбудување е, па што остана за цел плеј оф.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.110
Поени од реакции
16.352
Фудбал секогаш се играл за освојување на ПРВО место, а не како сега и за трето и четврто.

Кога играш италијанско првенство, треба да ти е цел да го освоиш, а не да размислуваш кој ќе игра во СЛ или ЛШ.
Јас мислам нема да се залагаат толку.... не знам чудно ми е се...Тоа е прашањето што ако освои Аталанта а не игра СЛ која е целта? Плус да не зборам за финансии јаз меѓу овие екипи и тимови како Аталанта.. пример
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Da pobedi ekipa koja e podobra istoriski,finansiki i ekipa koja e vo super ligata, ne e dovolna motivacija?
Што добиваат како награда за тоа? Ништо.Да не збориме што веројатно Јуве и ќе им излезе со комбиниран тим од младинци и резерви.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.785
Поени од реакции
17.539
Епа која е де? И да се откорнат играње ќе бидат да речам осудени на пониско ниво натпреварување, никој нема да и сфаќа за сериозно освоена серија а на пример Оти овие др нема да се заматат со домашна лига што лично за мене не е во ред. Апсолутно ништо од ова.
Ќе се замараат зашто не би се замарале. Јуве со толку титули по ред се замараше. И не глеам зашто на Атланта би и сметало Јуве да игра,поише атрактивност за лигата и пари за нив.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.110
Поени од реакции
16.352
Што добиваат како награда за тоа? Ништо.Да не збориме што веројатно Јуве и ќе им излезе со комбиниран тим од младинци и резерви.
Финалното и да ја победи и се ќе биди - Јувентус со 12то место ќе има годишен приход загарантиран од 350мил а Аталанта 15 Оти била прва во Серија А (пример) ...
Автоматски споено мислење:

Ќе се замараат зашто не би се замарале. Јуве со толку титули по ред се замараше. И не глеам зашто на Атланта би и сметало Јуве да игра,поише атрактивност за лигата и пари за нив.
Не знам искрено не знам шо да речам дури не се види на дело се ми е чудно не сум за ваква сегрегација. Финансискиот јаз да не зборам колку голем ќе е. Не е ни фер спрема остатокот од екипи во лигата
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Што добиваат како награда за тоа? Ништо.Да не збориме што веројатно Јуве и ќе им излезе со комбиниран тим од младинци и резерви.
5 ekipi ke ucestvuvaat vo SL vrz osnova na performansi vo domasnite prvenstva.Ako Atalanta bide 1,100% ke igra vo SL.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Ако ги исфрлат клубовите од лигите секако повеќе ке изгуби лигата , пример во Шпанија борба за титула Севиља и Реал Сосиедат ..
Во Англија за титула ке се борат Евертон и Лестер .. смешно е ова .. нема логика да ги исфрлат ке биде катастрофа ..
Суперлигата е катастрофа ! Клубовете од неа ке изгубат много повеке.Од Реал Мадрид сум и ова нема да го гледам и пари да ми плакат. Фудбал ке има и без овие клубови. Ке видим какво ке прават, кога нема да има од дека да вземат фудбалери како Модрич, Роналдо и т.н.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.782
Поени од реакции
13.467
Јас мислам нема да се залагаат толку.... не знам чудно ми е се...Тоа е прашањето што ако освои Аталанта а не игра СЛ која е целта? Плус да не зборам за финансии јаз меѓу овие екипи и тимови како Аталанта.. пример
Јазот се прави со децении. А ќе се борат за првенството, исто како и до сега. Милан на времето повеќе се замараше со ЛШ, отколку италијанско.

Но, во СЛ исто само еден може да биде победник, зошто би се откажале од домашното првенство и да останат без ниту една титула.

Проблем е, ако се далеку од прво место во домашното и не се пласираат во 1/4 финале во СЛ, ќе им заврши многу рано сезоната. Вака се борат за едно од првите четири.

Но, ако се повикуваме на историјата, тогаш тоа е новитет, фудбалот се развивал, така што победник бил само првиот, а не и четвртиот.

А дека за Аталанта и Лестер сега ќе биде потешко, тоа секако.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
5 ekipi ke ucestvuvaat vo SL vrz osnova na performansi vo domasnite prvenstva.Ako Atalanta bide 1,100% ke igra vo SL.
Се смилуваа фудбалскте богови и кажаа достојни се......ма дај.
А ако заврши втора позади Наполи, а сите суперлигаши завршат 5-10 место? Следна година дечки, трудете се може ќе ви укажеме чест некогаш да го видите Роналдо на терен.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.952
Поени од реакции
6.158
Финалното и да ја победи и се ќе биди - Јувентус со 12то место ќе има годишен приход загарантиран од 350мил а Аталанта 15 Оти била прва во Серија А (пример) ...
Pa i dosega Juventus imase godisen prihod od 200M Atalanta od 50M zosto se zamaraa dosega?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom