Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.247
Поени од реакции
8.333
Jas veke se izjasniv deka ne poddrzuvam vakvo grupiranje ama istoto vazi i za UEFA koja 30 godini so svojot menadzment licemerno go vodi fudbalot prema pogolema mokj na mokjnite so idejata deka sekoj ima sansa vo LS. Neka ne glumat Majka Tereza...

Koga se zbori za kompetitivnosta mislam deka preteruvate zosto 8 mesta od 16/20 ke bidat vo igra za doigrucanje. Veke videno vo americki sport i ne izgleda loso uste eliminaciite da bidat samo na edna utakmica i ke ima mnogu pogolema neizvesnost od sto mislite.

Baska sto ovie 12 ekipi sto sega prifatile sami po sebe vetuvaat deka nema teorija da se napravi tolkav gap na tabelata i nekoi 8 ekipi da bidat izrazitelno pomokjni od oststokot. Sekako tuka ke dojde period na povredi period na losa forma ili promena na trener ama toa i sega go ima.. videte go Liverpul sezonava.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
:pos: ваљда тролаш ај

Тоа нба циркузот е во тотален пад, минатата сезона е со катастрофална гледаност, никој не се замара во регуларен дел за кошарка, нема жар, нема одбрана, на никој не му е гајле, салите беа полупразни, тотално срање. Не пак на европјаните да им е пред ЛШ :lolzz:
Не тролам воки, имаше таква вест за Европјаните, дека се повеќе гледаат НБА на сметка на ЛШ.
А НБА циркузот е во пад во САД заради БЛМ и слични надвор од спортот ствари, но плејофот е и тоа како возбудлив. Мене ми е многу повозбудлив од нокаутот во ЛШ.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Колку е дебилно и арбитарно одбрана големината на клубовите. Како не им текна на Депортиво Ла Коруња да направат супер лига таму 2005та кога после 7 години топ 3 пласмани завршија 8ми? Од Шпанија ќе си беа Валенсија и Депортиво, а Атлетико ќе им сметаше и ќе смрдеше.

Во Англија Сити и Тотенхем ќе смрдеа како Лестер и Евертон, а голема 6ка ќе беше баш тој „мал“ Евертон и Њукасл.

Во Италија имаше рани 00ти 5 еднакви екипи.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.850
Поени од реакции
13.762
Интересно е тоа што го кажа Ањели. Само 40% од генерациите на Барса фан бојс на форумов, т.е. 14-24 години гледаат фудбал.
Али затоа ние сo некоја година повеќе, скоро 24 часа не се тргнавме од темата. Е тоа ти е генерациски јаз. :D


П.С. Сега па и не сум сигурен дали 40% се малку, затоа што во останатиот дел мнозинството се женски, а тие секогаш помалку прателе фудбал. :)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.404
Поени од реакции
5.877
Како што е сега табелата во ПЛ, изземајќи ги клубовите кои би заминале во Хипер-мега-гига-ултра лигата, за титула би се бореле Лестер и Вест Хем :icon_lol:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Колку е дебилно и арбитарно одбрана големината на клубовите. Како не им текна на Депортиво Ла Коруња да направат супер лига таму 2005та кога после 7 години топ 3 пласмани завршија 8ми? Од Шпанија ќе си беа Валенсија и Депортиво, а Атлетико ќе им сметаше и ќе смрдеше.

Во Англија Сити и Тотенхем ќе смрдеа како Лестер и Евертон, а голема 6ка ќе беше баш тој „мал“ Евертон и Њукасл.

Во Италија имаше рани 00ти 5 еднакви екипи.
Барем во Италија е чиста работата кои се 3 топ клубови, нема потреба од враќање во определени години.
Конкретно Лацио, никој не го тера Лотито да се понаша ко копито, или Де Лаурентис.

Инаку сметам дека тимовите треба да останат во првенствата, мотивот за домашно нема врска со ЛШ или СЛ.

Друга работа, ќе имаат мотив и во СЛ зашто сигурно ќе има разлика во бонус од 6то место до 9то место, можда и во некои 30-40м што и не се малце пари ако отидат дел како бонуси и плати.

Јас сепак сметам дека е лош формат, и дека мора да се стави salary cap за да има еднаквост.

Ова беше проблем и со ЛШ и со ФФП, не може Барнли само од ТВ права да има повеќе пари од Интер од сите приходи (така е зборот), дополнително поголеми даноци во Италија, и на крај да ги оценуваш исто при ФФП, и да не може Интер да го регистрира Кондогбија па ќе игра со Рене Крхин.
Епа од инат сум за СЛ, ме изнервираа
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.653
Поени од реакции
62.969
Не очекуваше отпор од УЕФА?
Не очекував да се вклучат, на пример, премиери на држави. Од УЕФА е сосема очекувано. Освен газдиве на клубовите, ја не гледам никој друг кој ја поддржува идејата. Играчи, тренери, навивачи, пандитс сите против.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.856
Поени од реакции
7.434
Автоматски споено мислење:

Не очекував да се вклучат, на пример, премиери на држави. Од УЕФА е сосема очекувано. Освен газдиве на клубовите, ја не гледам никој друг кој ја поддржува идејата. Играчи, тренери, навивачи, пандитс сите против.
Нема логика во овој формат во кој сакаат они да е отворена лига и има кфалификации е друга работа овде се губи смислата на спортот.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.175
Поени од реакции
25.802
Чеферин бил бирократ а Глејзер, Перез, Жанг и Ањели ја правеле играта. Ок. (y)
Глејзер, Перез, Жанг и Ањели имаат инвестирано нивни пари во клубовите. Имаат ризикувано дел од своето богатство за да купат и да водат клуб. (со случајот со Перез само води) Што има Чеферин и тие како него направено за фудбалот, сем што добиваат висока плата од бивање на позиции?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
А инаку лигава ќе почнува од Август оваа година. На ПСЖ ќе им биде даден рок од 15 дена да одговорат, додека на Баерн и Дортмунд 30 дена. И без нив можат да си тераат, но ако и тие се приклучат тоа е тоа. Можат да свират од УЕФА.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.856
Поени од реакции
7.434
Глејзер, Перез, Жанг и Ањели имаат инвестирано нивни пари во клубовите. Имаат ризикувано дел од своето богатство за да купат и да водат клуб. (со случајот со Перез само води) Што има Чеферин и тие како него направено за фудбалот, сем што добиваат висока плата од бивање на позиции?
Чкртни го ГЕЈзар ни цент од свои пари е вложил ниту пак планира клубот е купен со позајмени пари од банка кои сеуште ни пени не е вратено .
Автоматски споено мислење:

Глејзер, Перез, Жанг и Ањели имаат инвестирано нивни пари во клубовите. Имаат ризикувано дел од своето богатство за да купат и да водат клуб. (со случајот со Перез само води) Што има Чеферин и тие како него направено за фудбалот, сем што добиваат висока плата од бивање на позиции?
Чкртни го ГЕЈзар ни цент од свои пари е вложил ниту пак планира клубот е купен со позајмени пари од банка кои сеуште ни пени не е вратено .
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.175
Поени од реакции
25.802
Чкртни го ГЕЈзар ни цент од свои пари е вложил ниту пак планира клубот е купен со позајмени пари од банка кои сеуште ни пени не е вратено .
Автоматски споено мислење:


Чкртни го ГЕЈзар ни цент од свои пари е вложил ниту пак планира клубот е купен со позајмени пари од банка кои сеуште ни пени не е вратено .
Цела среќа и ти можеше да позајмиш пари од банка на тој начин, и да станеш сопственик на Јунајтед, само не ти текна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom