Струен удар (причини и како да се заштитиме)

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.369
Поени од реакции
10.801
А има врска нешто ако се остава бојлерот пуштен цело време да работи(кога не се тушира некој)??
Да......ќе троши струја а со тоа ќе имаш и поголема сметка :coffee:
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 21:44 ---
бојлерот не смее да се наоѓа во зона 1 или 2 од приказот на сликава
едино во зона 3 -и тоа да е повисоко да не има допир со вода при чистење на купатилото

Е кај мене е во зона 2 да не речам во зона 1. Одма над кадата ама кога би се спуштил на земја би дошол одма до неа. Па....колку време ми даваш?? (n)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Да......ќе троши струја а со тоа ќе имаш и поголема сметка :coffee:
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 21:44 ---

Е кај мене е во зона 2 да не речам во зона 1. Одма над кадата ама кога би се спуштил на земја би дошол одма до неа. Па....колку време ми даваш?? (n)
уште 90 години;)
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 21:46 ---
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
Чекајте бе луѓе, а зошто осигурачите не ја прекинале струјата? Нели штом се јави краток спој тие треба да реагираат за да не дојде до смртни последици.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
А има ли врска дали кадате е метална или керамичка?
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
18
Поени од реакции
1
бојлерот не смее да се наоѓа во зона 1 или 2 од приказот на сликава
едино во зона 3 -и тоа да е повисоко да не има допир со вода при чистење на купатилото

Кај мене бојлерот ми е во зона 1 по твојата слика,а живеам во зграда значи има одговорен за тоа кога се правело ако требало ќе го ставеле во зона 3,нема везе,само исклучете го и немај гајле,освен ако немаш некоа оголена жица да допира на некоја цефка па тогаш...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Кај мене бојлерот ми е во зона 1 по твојата слика,а живеам во зграда значи има одговорен за тоа кога се правело ако требало ќе го ставеле во зона 3,нема везе,само исклучете го и немај гајле,освен ако немаш некоа оголена жица да допира на некоја цефка па тогаш...
можеби немало место да го постават во зона 3 -
или има?!
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
18
Поени од реакции
1
Има место ама те по таа слика во зона 1 е одма над кадата :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
уште да имаше тема -заштита на домот / куќата од мољни- супер ќе беше
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.110
Поени од реакции
8.175
Здраво, незнам каде би го поставил прашањето па затоа решив во општи муабети. Ако е несоодветно преместете.

Имено само во последниот месец/два починаа 2 млади момчиња од струен удар во бањата во во нашата држава, значи за време на туширање. Малку сум загрижен и ме интересира како доаѓа до овие струјни удари? Бојлерот во моето купатило е директно над кадата и со страв влегувам да се туширам во поседно време, па ме интересира повеќе околу ова? Претпоставувам дека е тоа лошо позиционирање на бојлер?
Сигурно дотраена инсталација би можела да е причина за последниот случај во Пиперево-Струмичко 25 годишно момче загина. Но немаше подетални информации како дошло до струјниот удар. Затоа ме интересира кој се најчести причини , како да се заштитиме , па пишувајте и општо за контакт со струја како да се заштитиме , совети и искуства .
25 годишно момче почина од струен удар додека се туширало
3 се за 2месеца и еден доктор од Чаир болницата додека се туширал.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.865
Поени од реакции
6.375
3 се за 2месеца и еден доктор од Чаир болницата додека се туширал.
За толку слушнав, инаку уште полошо и уште 1 причина плус да бидеме по претпазливи со струјата.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Чекајте бе луѓе, а зошто осигурачите не ја прекинале струјата? Нели штом се јави краток спој тие треба да реагираат за да не дојде до смртни последици.
Финтата е што нема спој, струјата слободно си протекува низ водата,а и да исклучи осигурачот доволно е секунда да протече низ тебе струјата за да престане со работа срцето и да се изгуби свест.


Луѓе озбилен сум кога зборам за заземјувањето на бојлерот, правете што ке правите но тој мора да биде заземјен ова посебно важи од како почнаа да се употребуваат пластични цевки.
Пуштете по една жица ништо не ве кошта а глава спасува.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.110
Поени од реакции
8.175
Финтата е што нема спој, струјата слободно си протекува низ водата,а и да исклучи осигурачот доволно е секунда да протече низ тебе струјата за да престане со работа срцето и да се изгуби свест.


Луѓе озбилен сум кога зборам за заземјувањето на бојлерот, правете што ке правите но тој мора да биде заземјен ова посебно важи од како почнаа да се употребуваат пластични цевки.
Пуштете по една жица ништо не ве кошта а глава спасува.
A tie so metalni cevki sto se ? Jas sekogas go isklucuvam od termostatot sto e .ne od prekidac imam opasnost ili ne?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
Финтата е што нема спој, струјата слободно си протекува низ водата,а и да исклучи осигурачот доволно е секунда да протече низ тебе струјата за да престане со работа срцето и да се изгуби свест.
Слободното протекување на струјата по дефиниција е краток спој, а осигурачите се дизајнирани да реагираат на дел од секундата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom