Струен удар (причини и како да се заштитиме)

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Не бе ти љубоморам дека имаш проточен :pos: Сериозно ако ти се пластични цевките барај чаре да го заземјиш на канализација.
Абе цевките се изолирани,покриени со специјална пластика и залепени за зид,неможам внатре да видам што како е.И од таму искача едно како црево и оди во болјерот.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Абе цевките се изолирани,покриени со специјална пластика и залепени за зид,неможам внатре да видам што како е.И од таму искача едно како црево и оди во болјерот.
Пластични се пушти една жица од кај што излегуваат цевките на бојлерот и врзи ја на канализациона мрежа , ништо не губиш само си посигурен 1000%.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Не бе ти љубоморам дека имаш проточен :pos: Сериозно ако ти се пластични цевките барај чаре да го заземјиш на канализација.
канлизационите цевки не се метални, кој ти е муабетот?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
канлизационите цевки не се метални, кој ти е муабетот?
Јас колку што знам 90% од канализационите цевки по зградите се гусани,ако е во куќа или стан во којшто има пластични тогаш преку прозор една жица од бојлер и една арматура метар метар ипол во земја.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Пластични се пушти една жица од кај што излегуваат цевките на бојлерот и врзи ја на канализациона мрежа , ништо не губиш само си посигурен 1000%.
Ништо не те сфатив.:)
Од таа пластиката ти викам што ги покрива цевките валјда,искача едно црево и тоа оди во болјерот.
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Знам дека не треба да се бањам со оклучен бојлер, а некогаш пак се бањам со оклучен. :eek:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
абе само исклучи го бојлерот и немаш гајле.
јас неколку пати сум се бањал со уклучен (го заборавам). си играм руски рулет ама од кога гледам што се случува во последно време низ државава, па и пошироко, проверувам пред да влезам в купатило
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Пушти жица кај тебе и да се метални ако еден што е под тебе ја променил цевката на вертикала од метална во пластична тогаш сите над него заедно со него немаат зазејување, зашто на сите згради заземјувањето се става на водоводната мрежа.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Пушти жица кај тебе и да се метални ако еден што е под тебе ја променил цевката на вертикала од метална во пластична тогаш сите над него заедно со него немаат зазејување, зашто на сите згради заземјувањето се става на водоводната мрежа.
Брат јас сум на приземје.Под мене једино глувците ако правеле некои малверзации.
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.376
Поени од реакции
10.814
Знам дека не треба да се бањам со оклучен бојлер, а некогаш пак се бањам со оклучен. :eek:
И ти а и тој другиот си играте коцка со животот. Најсериозно. Доста кај секакво срање можи да се случи дури и ако е исклучен, па вие уште со пуштени се капите
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
А има врска нешто ако се остава бојлерот пуштен цело време да работи(кога не се тушира некој)??
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Бојлерот во моето купатило е директно над кадата и со страв влегувам да се туширам во поседно време, па ме интересира повеќе околу ова? Претпоставувам дека е тоа лошо позиционирање на бојлер?
бојлерот не смее да се наоѓа во зона 1 или 2 од приказот на сликава
едино во зона 3 -и тоа да е повисоко да не има допир со вода при чистење на купатилото

 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.657
Поени од реакции
14.519
Јебеш зони, немам купатило ја од 10 метри квадратни... Исклучувајте го, дома само јас паничам дека треба да се бањаат со исклучен бојлер
 

Kajgana Shop

На врв Bottom