Стипендии

Lyn

Член од
29 јануари 2010
Мислења
257
Поени од реакции
619
Која дата треба да испадне конкурс за стипендии од министерството? Колку што можев да најдам информации треба да е некаде крај на септември/почеток на октомври, ама би било добро некој да ми каже поточен датум.
Лани мислам дека во декември излезе конкурсот, нема точна дата. Ќе треба да проверуваш редовно.
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
26
Поени од реакции
1
Здраво дечки дали е дозволено да се аплицира за повеќе стипендии и како се одредува која стипендија ќе ја добиеш?Јас имам просек 9,сакам да пробам да аплицирам и за информатичките стипендии и за оние што бараат минимум просек 8,5,каде е поверојатно да добијам стипендија?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.157
Поени од реакции
57.640
Здраво дечки дали е дозволено да се аплицира за повеќе стипендии и како се одредува која стипендија ќе ја добиеш?Јас имам просек 9,сакам да пробам да аплицирам и за информатичките стипендии и за оние што бараат минимум просек 8,5,каде е поверојатно да добијам стипендија?
Може за повеќе да аплицираш. Пробај си среќа со двете групи.
Доколку ги исполниш условите за добивање на двете стипендии, потпишуваш изјава за која од тие две сакаш да се определиш.
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
26
Поени од реакции
1
Може за повеќе да аплицираш. Пробај си среќа со двете групи.
Доколку ги исполниш условите за добивање на двете стипендии, потпишуваш изјава за која од тие две сакаш да се определиш.
Да ама јас ќе имам можност да бирам,само АКО ме одберат во двете нели т.е. ако ме има на два списока?
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
За продолжување на стипендијата кои документи се потребни?
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
21
Поени од реакции
1
А кога треба да се однесат документите во министерството за продолжување на стипендијата, оти во договорот пиши до 30 октомври најкасно
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
А кога треба да се однесат документите во министерството за продолжување на стипендијата, оти во договорот пиши до 30 октомври најкасно
Кoгa сaкaш aмa нaјкaснo дo тoј дaтум штo ти гo пишувa вo дoгoвoрoт. Пример мoжеш и вo септември дa ги oднесеш aкo мoжеш дa ги сoбереш.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
21
Поени од реакции
1
Се ми е положено немам проблем за документите, а таму се носат на истиот шалтер кај што ги предававме документите и првиот пат?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Се ми е положено немам проблем за документите, а таму се носат на истиот шалтер кај што ги предававме документите и првиот пат?
Дa нa истoтo местo

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
2
Поени од реакции
1
Студентите кои немаат положено најмалку 80% од предвидените испити за претходните студиски години нема да бидат рангирани. За студенти кои студираат на јавните и приватните универзитети и високообразовни установи каде што вкупниот број на предвидени испити за една студиска година е помалку од 10 (десет) испити, за критериумот да имаат положено најмалку 80 % од предвидените испити ќе се земе критериумот да имаат положено само два испита помалку од вкупно предвидениот број на испити.
Jas imam 3 nepolozeni ispiti od vkupno 41 ispit, odnosno 38 polozeni ispiti 92,68 %, a minatata godina imav 8 predvideni ispiti (1 nepolozen) sto znaci pomalku od 10. Dali moze da ja prodolzam stipendijata?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Студентите кои немаат положено најмалку 80% од предвидените испити за претходните студиски години нема да бидат рангирани. За студенти кои студираат на јавните и приватните универзитети и високообразовни установи каде што вкупниот број на предвидени испити за една студиска година е помалку од 10 (десет) испити, за критериумот да имаат положено најмалку 80 % од предвидените испити ќе се земе критериумот да имаат положено само два испита помалку од вкупно предвидениот број на испити.
Jas imam 3 nepolozeni ispiti od vkupno 41 ispit, odnosno 38 polozeni ispiti 92,68 %, a minatata godina imav 8 predvideni ispiti (1 nepolozen) sto znaci pomalku od 10. Dali moze da ja prodolzam stipendijata?
Ќе можеш да продолжиш зошто се гледа од вкупниот број на предмети, а не за секоја година одделно. Поднеси ги документите и би требало да ти продолжат.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Еј годинава сефтосувам, и јас конечно кренав просек за да можам да аплицирам. Кое време ќе бидат апликацииве отприлика се знае?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.157
Поени од реакции
57.640
Еј годинава сефтосувам, и јас конечно кренав просек за да можам да аплицирам. Кое време ќе бидат апликацииве отприлика се знае?
Oбичнo крaј нa нoември, пoчетoк нa декември се.
Ќе oбјaвaт oфицијaлнo нa stipendii.mon.gov.mk

Прaти јa и фејсбук групaтa "Студентски стипендии", немa шaнси дa прoпуштиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom