Стипендии

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Па на студентски ти проверуваат во индекс кои оцени ги имаш и тие треба да се совпаднат со тоа што си го напишала во уверението. Барем кај мене така е. Носам уверение, отвара индекс и споредува:)
Си напишала во уверението?
Нели студентски го издава уверението? Што има ти да пишуваш?

Индексот го носиш во Министерство само за да го видат и одма го враќаат, отвараат прва втора страна и заверка на семестарот.
Оценките се гледаат од уверението кое ти го издава факултетот и си го плаќаш.
Обавезно копија од индекс да се носи и да се ископираат последниот заверен семестар и првите страни со нашите лични податоци.

И секако освен значението на уверението и вашиот просек многу е битно и примањата на родителите по 100 ти пат да повторам. Гледајте да договорат вашите родители со работодавачите и да запишат што е можна помала сума, но таа не смее да биде помала од сумата на кои се осигурени (иамо може и да ризикувате и да биде и помала зашто во глобала немаат време да проверат за сите студенти и им веруваат на тие потврди од родителите од работа).

Со среќа на конкурсот.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Па на студентски ти проверуваат во индекс кои оцени ги имаш и тие треба да се совпаднат со тоа што си го напишала во уверението. Барем кај мене така е. Носам уверение, отвара индекс и споредува:)
Па тоа го кажав и јас.Сега на правен направија електронски да излегува уверението нема потреба ни од индекс да носиш, ама во министерство индексот мислам дека се носи за друго т.е да се провери семестарот дали е заверен, а не за оцени.
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
Па тоа го кажав и јас.Сега на правен направија електронски да излегува уверението нема потреба ни од индекс да носиш, ама во министерство индексот мислам дека се носи за друго т.е да се провери семестарот дали е заверен, а не за оцени.
Ама прашањето погоре беше дали мора сите оцени во индекс да ги има(значи дали сите оцени да бидат земени, како што јас рабрав). Заклучок е дека мора, каде и да е, потребно е да се проверат оцените од некаде:smir:

Си напишала во уверението?
Нели студентски го издава уверението? Што има ти да пишуваш?
Сама го пополнуваш, предмети, оценки, имиња на професори, се како што треба, и студентски проверува дали точно си напишал. Како што реков вака е кај мене(филолошки) за другите не знам. Таман работа ако треба на сите уверенијата од студентски да ни ги пишуваат. Имам едно 5-6 пати до сеа вадено уверение и ниеднаш не ми го напишале они. Дури и ми бараат да бидат по ред како во индекс напишани оцените за да може побрзо да провери, не па да ми го пишува два саата.:smir:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ама прашањето погоре беше дали мора сите оцени во индекс да ги има(значи дали сите оцени да бидат земени, како што јас рабрав). Заклучок е дека мора, каде и да е, потребно е да се проверат оцените од некаде:smir:



Сама го пополнуваш, предмети, оценки, имиња на професори, се како што треба, и студентски проверува дали точно си напишал. Како што реков вака е кај мене(филолошки) за другите не знам. Таман работа ако треба на сите уверенијата од студентски да ни ги пишуваат. Имам едно 5-6 пати до сеа вадено уверение и ниеднаш не ми го напишале они. Дури и ми бараат да бидат по ред како во индекс напишани оцените за да може побрзо да провери, не па да ми го пишува два саата.:smir:
Во министерство индексот ти служи за проверка на лични податоци дали си тоа сигурно ти и за заверен семестар последен.
Оценките ги гледаат од уверение.
Е сега вие вадите уверение по застарен начин, на други факултети не знам како е али кај нас одиш на студентски и ти принта од компјутер уверение со сите оценки (зашто во компјутер ни се сите внесени) и то е то.
Така да во министерство нема да ти ги видат оценките сигурно. Зашто индексот не го оставаш, него го носиш само кога треба да однесеш документи го гледаат 1 секунда и ти го враќаат. Останува уверението каде ги гледаат оценките тие и просекот.
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Хммм нешто не разбрав во сето ова :)

Значи на конкурсот пишува дека пријавувањето за кредит почнува од 16.11 до 22.11, а ранг листата се објавува на 21.12 ?
А за документите да се однесат од 25.11 до 30.11? Како така? Од кај знајме дали сме примени, ко листата се објавува во декември. Или е нешто грешка, или јас не сфаќам како шо треба. :)
Ај ако можит некој поупатен да ми објаснит. Фала :)
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
и јас имам некои нејаснотии, па ќе ве замолам ако знае некој да одговори...
како прво, имам слушнато дека кога се рачуна просекот, се одзема една оцена, и од другите се вади просек? дали е ова точно или не е? и ако е, која се одзема најмалата ли, по избор ли? ај прво ова ако знае да каже некој, па после ќе си прашам друго шо не ми е јасно :smir:
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Ама прашањето погоре беше дали мора сите оцени во индекс да ги има(значи дали сите оцени да бидат земени, како што јас рабрав). Заклучок е дека мора, каде и да е, потребно е да се проверат оцените од некаде:smir:
Прашање: бидејќи треба да се носи индекс на увид, дали мора да ги имам сите оцени во индексот?

Еве го прашањето значи за увидот во министерство беше, јас само кажав зошто го бараат таму:smir:

и јас имам некои нејаснотии, па ќе ве замолам ако знае некој да одговори...
како прво, имам слушнато дека кога се рачуна просекот, се одзема една оцена, и од другите се вади просек? дали е ова точно или не е? и ако е, која се одзема најмалата ли, по избор ли? ај прво ова ако знае да каже некој, па после ќе си прашам друго шо не ми е јасно :smir:
Просек се пресметува на сите оцени се собираат и се дели со бројот на оцените.Тоа со едната оцена е за друго т.е дека можеш да подадеш документи со 90%положени предмети. Тоа значи дека имаш можност еден предмет да не го положиш, но тоа те става подолу на листата.
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Лелее ја избрзав со пријавувањето преку интернет, го уклучив и почнав да ги внесувам податоците меѓутоа има работи за кои уште незнам, и се исклучив!
Дали се зачувало тоа што го имав напишано на првиот дел или нема врска ќе можам утре да продолжам со другите делови???
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Што е финтата со ова за приходиве дека се зема од општина? Не треба дирекорката на фирмата да издаде потврда за платата и толку?
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
Ама прашањето погоре беше дали мора сите оцени во индекс да ги има(значи дали сите оцени да бидат земени, како што јас рабрав). Заклучок е дека мора, каде и да е, потребно е да се проверат оцените од некаде:smir:
Прашање: бидејќи треба да се носи индекс на увид, дали мора да ги имам сите оцени во индексот?

Еве го прашањето значи за увидот во министерство беше, јас само кажав зошто го бараат таму:smir:
Прашањето беше дали морам да ги имам земено сите оцени, т.е. да ми се напишани сите во индексот. Сите предмети ми се положени, само ме мрзеше да ги трчкам професорите по оцени. Кај нас има некои што дипломирале а ги немаат половината оцени во индекс, зимањето оцени не е морално. Фала на одговорите и со среќа на сите кои аплицираат, да си земеме сите парички и да си ги истрошиме со мерак
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Ме интересираа дали некој знае кај оние приходи од имот што треба да напишеме колкав е приходот од кирии од стан на пример или дуќан во рок од еден месец или ? дали некој може да објасни

Лелее ја избрзав со пријавувањето преку интернет, го уклучив и почнав да ги внесувам податоците меѓутоа има работи за кои уште незнам, и се исклучив!
Дали се зачувало тоа што го имав напишано на првиот дел или нема врска ќе можам утре да продолжам со другите делови???


Не е ништо зачувано пак ќе почнеш од ново
 
Член од
27 март 2007
Мислења
735
Поени од реакции
316
Ме интересираа дали некој знае кај оние приходи од имот што треба да напишеме колкав е приходот од кирии од стан на пример или дуќан во рок од еден месец или ? дали некој може да објасни
Ќе си извадиш документи од управата за јавни приходи за членовите од семејството и во нив пишува се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom