Freckles
Поени од реакции
26

Профил пораки Последна активност Теми и мислења За мене

 • Во The Iron Heel оваа песна ја напиша главниот лик преморен од борбата и од сите работи што му се случија...во момент на тешка резигнација...
  Мене повеќе ми делува како да се работи за оптимизам...:)
  Не дека на секој му следува радост и придобивки туку дека ни е овозможено од природата сето тоа...како на ниедно живо битие.

  'The man you drove
  from Eden's grove
  Was I, my Lord, was I,
  And i shall be there
  when the earth and the air
  Are rent from sea to sky;

  Ова повеќе ми изгледа како повик за борба,за враќање,за исполнување на све она за кое сме способни а кое не сме го оствариле...
  Некаков реалистичен оптимизам...:)
  (јас сум ја прочитал неколку пати книгата ама тоа не ја исклучува можноста да лупам и јас хахахах):kesa:

  Glad you liked it...
  Колега? Не баш,не сум на факултет:)..И јас сум морал некогаш и од прво добив впечаток дека поезијата е некаков куп бесмислени зборови од некаков македонски поет кој единствена причина за пишување му е да ги иритира учениците кои ги тераат да читаат негови “дела“ :)...
  Ок, после на нет случајно наидов на War poets и видов дека не сум бил во право ... неверојатно е како успевале да пишуваат такви дела во условите во кои се наоѓале,во ров, во блато,меѓу стаорци и лешеви кои се распаѓаат наоколу... amazing...:cuc:
  Сум ги читал и тие две од Тенисон кои ги спомена :) good choice...

  What do you think about this...

  http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=3053841&postcount=90
  Секако позитивно:) замисли некој да биде негативно изненаден...“ти читаш вакви работи ?!...никогаш нема човек да стане од тебе“ хахах :) ретко кој знае за war poets воопшто не пак кај нас во мкд...
  Тажен крај доживеал Овен...писмото со кое неговото семејство било известено за неговото загинување стигнало на 11.Ноември 1918...истиот ден кога војната завршува...:(
  Да, се извинувам што малку безврска ги наредив речениците ама некогаш знам да пишам малку поконфузно :)
  Здраво.Ќе може мсн,сакам да те прашам за филолошкиот,ако се сеќаваш ми рече дека ќе провериш и ќе ми пишеш на темата кои јазици одат во комбинација.Извини вака што те малтретирам,али на страната на факултетот ништо не пишува...Поззз...
  Не беше за трескање, мене искрено ме интересираше колку има и за другите музичари, стварно не те нападнав за ништо :)
 • Вчитување…
 • Вчитување…
 • Вчитување…
На врв Bottom