Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
12 јуни 2013
Мислења
103
Поени од реакции
50
Првпат ќе поднесувам за станбен кредит па ме интересира ваши искуства ?
Ме интересира дали е можно да се земи станбен кредит + потрошувачки кредит , бидејќи немам доволно средства за 15% учество т.е. имам 10% од сумата? Или тоа нема шанса ?
Плус ќе треба и да се опреми тој стан, за тоа ме интересира таа комбинација ?
Друго дали дали е можно да се договори помало учество со инвеститорот или нема шанси ? Мора 15% како што има пишано банката во понудата ?
И дали учеството мора да се има и за купување во изградба од инвеститор и за купување од сопственик на веќе изграден стан ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.323
Поени од реакции
4.745
Друго дали дали е можно да се договори помало учество со инвеститорот или нема шанси ? Мора 15% како што има пишано банката во понудата ?
И дали учеството мора да се има и за купување во изградба од инвеститор и за купување од сопственик на веќе изграден стан ?
1. Ne go propisuva ova investitorot i realno nego ne go ni interesira kolku imas ti ucestvo dali 1% ili 99% isto mu e on si gi dobiva site pari toptan od bankata, bankata e taa sto se zastituva deka 15% od vrenosta na stanot e na tvoj teret za ako utre treba da ti go zemat da imaat nekoj bafet koi bi im gi pokrie zagubite

2. Bez razlika od kade kupuvas stan dali od investitor ili veke funkcionalen ucestvo moras da imas ako baras kredit. Vo nekoi zemji od EU ucestvoto treba da go imas sobrano na denot na realnata kupo pårodazba na stanot t.e. koga se vseluvas. Kako e toa reseno vo mkd pojma nemam.
Primer ako se vseluvas na 01.09.2025 bankata ti vika tie 15% treba da gi imas sobrano do togas, vo momentov na osnova na tvojata kreditna istorija jas garantiram deka ako imas 15% ostanatoto ke bide pokrieno od mene. (ama pak ke ti kazam ova e za drugi zemji vo EU neznam kako e tocno reseno vo mkd)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.599
Ima nacini da se zeme, toa 15 posto ne e vrezano u kamen. Se zavisi od primanjata i imotot so go imas. Najbojle da si odis po site banki i da vidis so opcii nudat. Krediot e sepak niven proizvod,ne ti praat usluga.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
370
Поени од реакции
826
Првпат ќе поднесувам за станбен кредит па ме интересира ваши искуства ?
Ме интересира дали е можно да се земи станбен кредит + потрошувачки кредит , бидејќи немам доволно средства за 15% учество т.е. имам 10% од сумата? Или тоа нема шанса ?
Јас имав во кеш повеќе од 15% и плус еден кокредитобарател (татко ми) и пак не можев да земам. Не ја ни истерав до крај постапката бидејќи ми бараа уште кокредитобаратели. Ова беше во НЛБ лани, според мене многу зафрканции има од нивна страна. За други банки не знам.

За останатото прашање ако имаш добра плата можеш и потрошувачки да земеш. Според мене околу 7-8.000 евра ќе треба плус за да се опреми скромно станот.
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
103
Поени од реакции
50
Ima nacini da se zeme, toa 15 posto ne e vrezano u kamen. Se zavisi od primanjata i imotot so go imas. Najbojle da si odis po site banki i da vidis so opcii nudat. Krediot e sepak niven proizvod,ne ti praat usluga.
Секако ќе одам по празнициве , но единствена опција ми е Комерцијална, бидејќи платата ми оди преку неа, и немам опција да ја префрлам во друга банка. А ако не ти оди платата преку банка во која аплицираш за Станбен се сосема други условите и каматите... Ќе видам што ќе направам.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.465
Секако ќе одам по празнициве , но единствена опција ми е Комерцијална, бидејќи платата ми оди преку неа, и немам опција да ја префрлам во друга банка. А ако не ти оди платата преку банка во која аплицираш за Станбен се сосема други условите и каматите... Ќе видам што ќе направам.
Знам примери на одобрени станбени кредити со 0% учество, само треба да имаш добри примања и да можеш да ставиш под хипотека станот/куќата на родителите. Едниот пример е токму преку Комерцијална.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.599
Секако ќе одам по празнициве , но единствена опција ми е Комерцијална, бидејќи платата ми оди преку неа, и немам опција да ја префрлам во друга банка. А ако не ти оди платата преку банка во која аплицираш за Станбен се сосема други условите и каматите... Ќе видам што ќе направам.
Malce si ogranicen si toa deka mora preku niv da ides, zaso drugite banki se po mene dosta pofleksibilni za ova.
Ali ako imas okej primanja ili imas imot, nema da e prob.
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
103
Поени од реакции
50
Malce si ogranicen si toa deka mora preku niv da ides, zaso drugite banki se po mene dosta pofleksibilni za ova.
Ali ako imas okej primanja ili imas imot, nema da e prob.
Знам дека сум ептен ограничен, други банки имаат моментално без трошоци за обработка, за аплицирање, за нотрски трошоци и 10% учество и.т.н. а овде се тоа се наплаќа. Но тоа е ќе пробам па ако одобрат супер ако не ќе видам што ќе правам..
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.323
Поени од реакции
4.745
Знам дека сум ептен ограничен, други банки имаат моментално без трошоци за обработка, за аплицирање, за нотрски трошоци и 10% учество и.т.н. а овде се тоа се наплаќа. Но тоа е ќе пробам па ако одобрат супер ако не ќе видам што ќе правам..
Ako od firma ne te uslovuvaat da zimas plata preku komercijalna, probaj da otvoris smetka u druga banka so uslov da stavis traen nalog cim ti legne platata u komercijalna ovie da ti ja prefrlaat na drugata banka. Barem pred mnogu godini ova mozese da se napravi znam slucai sto go pravea za da zemat popovolni krediti.
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
25
Поени од реакции
28
Првпат ќе поднесувам за станбен кредит па ме интересира ваши искуства ?
Ме интересира дали е можно да се земи станбен кредит + потрошувачки кредит , бидејќи немам доволно средства за 15% учество т.е. имам 10% од сумата? Или тоа нема шанса ?
Плус ќе треба и да се опреми тој стан, за тоа ме интересира таа комбинација ?
Друго дали дали е можно да се договори помало учество со инвеститорот или нема шанси ? Мора 15% како што има пишано банката во понудата ?
И дали учеството мора да се има и за купување во изградба од инвеститор и за купување од сопственик на веќе изграден стан ?
не мора да е 15%, може и помалку, ние дадовме учество 13%, а за учеството сопругот дигна кредит од друга банка. Сум читала и за случаи за земање кредит без учество, ама тогаш мора дополнителна хипотека освен станот што се купува. Ова е бизнис од кои сите се задоволни (инвеститори, банки, нотари, купувачи) и на сите им е од интерес да се заврши работата. Најважен услов е ратата да биде помала од 50% од платата. Сево ова важеше за стан во градба, немам искуство со стар стан.
 
Член од
11 мај 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки, тие што скоро купиле стан, каде гледате огласи? Јас следам пазар3, реклама5 и по некоја фб страна, ама како да нема понуда на мали станови. Да не има на друго место да се огласуваат? Или некој совет да ми дадете?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.783
Поени од реакции
9.698
Дечки, тие што скоро купиле стан, каде гледате огласи? Јас следам пазар3, реклама5 и по некоја фб страна, ама како да нема понуда на мали станови. Да не има на друго место да се огласуваат? Или некој совет да ми дадете?
Малите станови се најбарани и најлесно се продаваат, затоа ги нема по огласи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom