Станови во Скопје, совети за купување.

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.334
Поени од реакции
20.740
Љубопитен сум колку ќе се шиткаат по квадратен метар објектите што ќе се градат на ова земјиште. Нели имаат големи трошоци за плацовите ;)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.158
Поени од реакции
3.813
Некои информации за обично изнајмување или на ден што е подобро? За стан во СК во Центар и користена покуќнина. Какви се приходите?
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
22
Поени од реакции
14
Некој предлог за интерен дизајнер или фирма, што комплетно ќе го проектира станот и менаџира изведба на истиот?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.072
Поени од реакции
26.228
Пазарна економија, становите се продаваат и по тие цени.
Само не ми е јасно од каде толкава побарувачка кога демографски назадуваме, државава има се помалку и помалку жители.
Демографски назадуваме ама имаш луѓе со по 5-10 стана низ Скопје што се станати квази-феудалци.
Автоматски споено мислење:

За другите градови и миграцијата кон Скопје, потполно ги разбирам луѓето. Но исто така, ако некој сака сака да си го среди родното место тоа треба да почне од самите што живеат таму а не да чекаат да падне нешто од небо. Штип може да го средат Штипјани, Битола може да ја средат Битолчани, и така натаму.

градоначалниците и советниците не се паднати од небо туку самите граѓани си ги избираат. Еве сите гледаме како Мерко е тежок кловн кој си троши пари за Ауди од 80 илјади евра додека нема Струга редовно вода. Ама сега кога ќе дојдат локални, членови на Сдсм како попчиња ќе си го гласаат. Шо да ви кажам. Што си посеал тоа ќе ожнееш.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
7.198
Поени од реакции
12.063
Скопје не е уназадено демографски. Во мојата населба има повеќе деца него ја кога бев основно. Како, зашто не знам ама тие се бројките.
Во внатрешноста е вајда друг муабет. А и не може да се види ефектов од ислениве, кога пак доаѓаат тука често, и они купуваат станови тука наместо таму. Бар овие во европа што се.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
110
Поени од реакции
230
Не знам каде да го поставам прашањето па ќе прашам во темава.
Имам куќа од 100 квадрата и поради икс причини планирам да ја продадам. Меѓутоа се уште трае процесот на легализација на истата. Отприлика колку би можел да барам за неа? Ако е во прашање и локацијата, се наоѓа во Бутел.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.017
Поени од реакции
3.856
Ова па рендериве со зеленило по фасади и покриви. 10 години се фура тоа... ради некоја регулатива на процентуално запазување зеленило или како беше...
Има некаде применето во реалност освен во Токио и Сингапур? :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.334
Поени од реакции
20.740
Скопје не е уназадено демографски. Во мојата населба има повеќе деца него ја кога бев основно. Како, зашто не знам ама тие се бројките.
Во внатрешноста е вајда друг муабет. А и не може да се види ефектов од ислениве, кога пак доаѓаат тука често, и они купуваат станови тука наместо таму. Бар овие во европа што се.
Во периферијата е хаос, како пример во основното училиште каде што учев: во моја генерација бевме 5 класови по 26+ деца, а лани беа 2 класови по 16-17 деца.
Населбата е празна веќе, најголем дел се 45+ возраст, другарите и школските најчесто се надвор: Германија, Малта, Чешка, и останатите Скопје, а тоа што е останато во голема мера не се женети и прашање дали некогаш ќе бидат.
Мајстори (водоводџии, паркетари, електричари...) нема за лек, а и тоа што е останато за помали работи не доаѓаат, или и да дојдат се со две леви.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
6.483
Поени од реакции
9.234
Ова па рендериве со зеленило по фасади и покриви. 10 години се фура тоа... ради некоја регулатива на процентуално запазување зеленило или како беше...
Има некаде применето во реалност освен во Токио и Сингапур? :)

tie se svetlosni godini pred nas... za nas i kinezite se svetlosni godini daleku ali eve nivnoto iskustvo e porelevantno pogotovo so toa sto u mk nit se prska protiv komarci kako treba nitu pak se obrnuva vnimanie sto i kako se gradi ili sadi.https://archive.curbed.com/2020/9/18/21445069/qiyi-city-forest-garden-mosquitoes-chengdu

1628975764746.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom