Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
27 октомври 2017
Мислења
512
Поени од реакции
743
Знаеш колку шлепери дневно поминуваат пред таа зграда?
Многу многу е помирно него стан во Дебар маало над кафе Карпош, или на партизанска зградите што гледаат на партизанска.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
745
Поени од реакции
922
Многу многу е помирно него стан во Дебар маало над кафе Карпош, или на партизанска зградите што гледаат на партизанска.
Bajo nastrana zagaduvanje od bucava (mn zaebano na dolg rok), od sleperite imas i vibracii mnogu loshi. Racunaj 24/7 i dodeka spies ti pominuvaat i te remetat. Toa da go trpish kontinuirano so godini ne e dobro. Nikako ne moze da se sporedi ni so koe bilo mesto vo Debar Maalo.

Ne treba i da im se dava da pravat objekti za domuvanje tolku blizu do avtopati, no toa e MK, nemanje koncept za nisto...

Kad bolje razmislim, ni 500 ne vredi...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Секое поминување покрај зградава на влез во Скопје си викам "кој будала би купил стан овде"... Каква сака нека е градбата, локацијата ја диктира цената тука. И не може да биде повеќе од 500/550 е./m2.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Нема да пијат надвор, а за гости на балкон ни да не правиме муабет. :D
Повеќето станови се со ептен мали балкони или гледаат еден во друг. Никаква приватност.
Така ми е зборот. Тераса значи приватност, мир. Овде тоа нема да го има. Јас на објекти со вакви локации воопшто не би правел тераси. Иди извади алишта да се сушат. Преку нив ќе ја дознаеш цената на нафтата
Автоматски споено мислење:

Секое поминување покрај зградава на влез во Скопје си викам "кој будала би купил стан овде"... Каква сака нека е градбата, локацијата ја диктира цената тука. И не може да биде повеќе од 500/550 е./m2.
Јас не би купил ни за таа цена
 
Член од
5 октомври 2021
Мислења
5
Поени од реакции
3
Некој искуство со Porta Inzenering? Зградата кај Тобако
Jas uplativ/kupiv stan vo porta rezidence 2 no nemam nisto videno. Pobarav da posetam da vidam kako ide rabota no mi rekoa deka imale zabrana za poseti od strana na izveduvacite. Se nadevam deka ke ispadne na karaj se OK i deka stanot ke bide dobar, no vo meguvreme moram da kazam deka sum malku zagrizen i ne mi e seedno od faktot deka ne mozam da vidam kako se odvivaat rabotite vo stanot koj sto treba da bide moj dom.
Автоматски споено мислење:

Jas uplativ/kupiv stan vo porta rezidence 2 no nemam nisto videno. Pobarav da posetam da vidam kako ide rabota no mi rekoa deka imale zabrana za poseti od strana na izveduvacite. Se nadevam deka ke ispadne na karaj se OK i deka stanot ke bide dobar, no vo meguvreme moram da kazam deka sum malku zagrizen i ne mi e seedno od faktot deka ne mozam da vidam kako se odvivaat rabotite vo stanot koj sto treba da bide moj dom.
i da dopolnam deka stom imam uvid vo stanot ke gi prezentiram kako dobrite no veruvajte deka ke bidat i te kako istaknati loshite i fush raboti dokolku gi ima normalno
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
512
Поени од реакции
743
одма ке ти кажам - освен што ќе има добра топлотна изолација, се друго ќе биде фушерај.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Зарем досега не ве викнале да одберете плочки, да погледнете каде има маани ѕидот, прозорците или паркет/таркет, што и да е. Какви ќе бидат вратите и слично.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Jas uplativ/kupiv stan vo porta rezidence 2 no nemam nisto videno. Pobarav da posetam da vidam kako ide rabota no mi rekoa deka imale zabrana za poseti od strana na izveduvacite. Se nadevam deka ke ispadne na karaj se OK i deka stanot ke bide dobar, no vo meguvreme moram da kazam deka sum malku zagrizen i ne mi e seedno od faktot deka ne mozam da vidam kako se odvivaat rabotite vo stanot koj sto treba da bide moj dom.
Автоматски споено мислење:


i da dopolnam deka stom imam uvid vo stanot ke gi prezentiram kako dobrite no veruvajte deka ke bidat i te kako istaknati loshite i fush raboti dokolku gi ima normalno
ne se sekiraj, so ovie ceni moes da go prodaes bilo koa, i toa so dobar kjar, makar i da im krivi sidovite.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
D

Deleted member 53418

Гостин
znaes kolku e u minhen? kolku e za tebe ustvari realno?
Друже у Чикаго во сабрб 1100 долари м2 платив во зграда со обезбедување и лекар 24/7 што поише. Купен 2017 година стан.
И сеа у Скопје да лупнам олку пари.

Сарказам беше , Минхен надвор од центар 2500-3000 евра.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.537
Друже у Чикаго во сабрб 1100 долари м2 платив во зграда со обезбедување и лекар 24/7 што поише. Купен 2017 година стан.
И сеа у Скопје да лупнам олку пари.

Сарказам беше , Минхен надвор од центар 2500-3000 евра.
za 2500 e u beograd moze... u minhen e nakaj 5 do 10000.

ostaj ja usa, u detroit i za 200 ke pomines ama drug e problemot tamu.

sk u princip e eftino za evropska metropola. poeftino moze kiev... sk za brzo vreme ke vide 2000+.

imaj na um deka gradbata vo naredniot period ke kosta edno 30% poskapo a vo mkd imas se pomalku gradeznici.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
512
Поени од реакции
743
Чул те господ да е така, тукушто купив во Скопје стан. Ама тешко да стигне толку, народ нема пари.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Друже у Чикаго во сабрб 1100 долари м2 платив во зграда со обезбедување и лекар 24/7 што поише. Купен 2017 година стан.
И сеа у Скопје да лупнам олку пари.

Сарказам беше , Минхен надвор од центар 2500-3000 евра.
И де кажи колку се одршките месечно, 200-300 или 500-600+ долари.
Испод 300 долари нема у сад месечно за стан, така да е мал луксуз да инвестираш ко што тука се прави, и да не ти треба.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
И де кажи колку се одршките месечно, 200-300 или 500-600+ долари.
Испод 300 долари нема у сад месечно за стан, така да е мал луксуз да инвестираш ко што тука се прави, и да не ти треба.
30 долари гас и топла вода тука доаѓа и ѓубрарина
100 долари струја
Интернет и тв 100 долари
10 долари вода
50 долари месечно за одржување на зградата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom