Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
10 март 2022
Мислења
138
Поени од реакции
141
Не е баш така, за стан се брои (по статистика) и некое кучаре распаднато во Мариово. А дека нема работници нема.
Ќе испадне дека стари шупи надвор од Скопје не даваат статистички погрешна слика. Од 25000 станови во центар 10000 празни. Е сега незнам дали под празни се мисли и дека немаат физичко лице сопственик. А доколку статистиката за домаќинства што ја имам напишано во октомври е точна, и доколку оваа на офф нет е точна, значи 50000 домаќинства се отселиле :D
 

Attachments

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.594
Поени од реакции
18.009
Не се доволно паметни за да примамат „дигитални номади“, мислам дека Црна Гора ќе го искористи ова.



Или со прости зборови, народот е финансиски неписмен и бизнис климата е тиња.
Црна Гора и Хрватска имаат што да понудат ко земји од туристички аспект, а исто многу добар пример е Малта, има еден куп луѓе од IT кои живеат и работат еден период од животот на Малта. Македонија нема ништо што да понуди, не даноците 0%, и да им плаќа на странци нема да дојдат, може само да проба да ги задржи нејзините тековни жители да не мигрираат евентуално.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
510
Поени од реакции
742
Ќе испадне дека стари шупи надвор од Скопје не даваат статистички погрешна слика. Од 25000 станови во центар 10000 празни. Е сега незнам дали под празни се мисли и дека немаат физичко лице сопственик. А доколку статистиката за домаќинства што ја имам напишано во октомври е точна, и доколку оваа на офф нет е точна, значи 50000 домаќинства се отселиле :D
Isto vika I deka vo Chair 22,5% od stanovite se prazni Sto e nevozmozno. Cair e prenatrupan so luge. Ocigledno podatocite od popisot pet Pari ne vredat
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
Црна Гора и Хрватска имаат што да понудат ко земји од туристички аспект, а исто многу добар пример е Малта, има еден куп луѓе од IT кои живеат и работат еден период од животот на Малта. Македонија нема ништо што да понуди, не даноците 0%, и да им плаќа на странци нема да дојдат, може само да проба да ги задржи нејзините тековни жители да не мигрираат евентуално.
Тие имаат предност со морето, но и двете се поскапи во однос на Македонија (барем беа).

Да, се согласувам, проблемот на Македонија е што никој не сака да остане таму, и во право се луѓето. Џабе ти се милионите ако треба да се расправаш со глупостите што се случуваат, или да живееш во тоа загадување.

Ако стават таков тип на даноци, и организираат такви развојни зони, верувам дека ќе има многу луѓе кои би сакале да живеат таму, и да ги префрлат своите бизниси. Многу е битно и како се организирани зоните, и што се нуди, на таквите места не се оди само за бегање од даноци, туку и за контакти.
Овде ми раскажуваа дека имало ваква интересна зона во Тајланд, ако ме носи патот натаму сум во план да се проврткам неколку недели и да видам од прва рака што точно прават :)
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ќе испадне дека стари шупи надвор од Скопје не даваат статистички погрешна слика. Од 25000 станови во центар 10000 празни. Е сега незнам дали под празни се мисли и дека немаат физичко лице сопственик. А доколку статистиката за домаќинства што ја имам напишано во октомври е точна, и доколку оваа на офф нет е точна, значи 50000 домаќинства се отселиле :D
Иселување има тоа е точно, статистиката ти е точен оутпут со неточен инпут во пракса.
Празни се рачунаат сите на кои нема пријавено живеалиште, Сега незнам дали тие легално што се рентаат влегуваат или не.
Но имаш многу станови што сопственикот нема адреса на нив и ги рента на црно, имаш и швалерски за кои и сопругата/сопругот незнае дека постојат.
Во статистика се празни ама се користат.
Јас имам пријател што рента 5 а е пријавен во куќа дека живее и таму живее фактички.
Голема е вераојатноста тие 5 негови станови иако живеат луѓе во нив да се водат како празни.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.594
Поени од реакции
18.009
Тие имаат предност со морето, но и двете се поскапи во однос на Македонија (барем беа).

Да, се согласувам, проблемот на Македонија е што никој не сака да остане таму, и во право се луѓето. Џабе ти се милионите ако треба да се расправаш со глупостите што се случуваат, или да живееш во тоа загадување.

Ако стават таков тип на даноци, и организираат такви развојни зони, верувам дека ќе има многу луѓе кои би сакале да живеат таму, и да ги префрлат своите бизниси. Многу е битно и како се организирани зоните, и што се нуди, на таквите места не се оди само за бегање од даноци, туку и за контакти.
Овде ми раскажуваа дека имало ваква интересна зона во Тајланд, ако ме носи патот натаму сум во план да се проврткам неколку недели и да видам од прва рака што точно прават :)
Точно, и за контакти. Ама треба да имаш луѓе кои можат да го осмислат и изменаџираат тоа со зоните, па после и некој да донесе фирми. Светлосни години сме далеку од тоа.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
138
Поени од реакции
141
Дали празен стан значи дека нема побарувачка за тој стан?
Немаме податоци колку станови имаат функционерите. За стевчо јакимовски имаше муабет дека е комшија со сите карпошани односно дека во секој влез има нешто негово. :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.594
Поени од реакции
18.009
Значи дека никој нема пријавено живеалиште во тој стан, без разлика дали е издаден или не, мислам дека некој веќе пиша. На мој спрат во зграда само јас сум сопственик кој живее во станот, останатите се кираџии (кога има кираџии).

 
Член од
23 јануари 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Искуство со МГИ Инвест Лтд,имаат градено во Мичурин зад Рулет и сега градат кај Вучко во Аеродром?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Искуство со Деа Ком градежната фирма?
Знам дека се од Гостивар, пријатели имаа стан во помала зградичка во Тафталиџе... Од тоа што знам: изолација катастрофа (коментираа дека нема никаква звучна изолација), друго просек.
 
Член од
23 јануари 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Разлика меѓу Итонг(бели блокови) и обична црвена тула?
Гледам некои згради низ Хром,Ист Гејт Ливинг,Скопје Риверсајд Саник се градат со Итонг па ако знае некој во што е разликата да сподели?
Сепак доминира црвената тула.
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
125
Поени од реакции
175
Разлика меѓу Итонг(бели блокови) и обична црвена тула?
Гледам некои згради низ Хром,Ист Гејт Ливинг,Скопје Риверсајд Саник се градат со Итонг па ако знае некој во што е разликата да сподели?
Сепак доминира црвената тула.
Тоа што го викате вие Итонг, познато е како Сипорекс. Разликата на сипорексот од обичната црвена тула е тоа што има многу лоша звучна и топлинска изолација(склона на мувла и влага). Црвената тула е незаменлива според мене. Лично живеам во зграда изградена со вакви бели блокови сипорекс и имам само лошо искуство. Со комшиите околу како во еден стан да живееме.
 
Член од
20 февруари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Разлика меѓу Итонг(бели блокови) и обична црвена тула?
Гледам некои згради низ Хром,Ист Гејт Ливинг,Скопје Риверсајд Саник се градат со Итонг па ако знае некој во што е разликата да сподели?
Сепак доминира црвената тула.
Karakteristike Ytonga - Gradnja kuće (gradnjakuce.com)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom