Срцето или разумот?

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Најубаво ќе беше кога сите би го слушале срцето...Ама ете тоа едноставно е невозможно!Секогаш третиот глас од разумот ти ги расипува плановите, срцето не победува секогаш:((
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Кога го слушаш срцето и од тоа се разочараш барем еднаш, потоа си малку попретпазлив и се трудиш да те води разумот. Но, разумот е тој кој ти вели: "Внимавај пак да не згрешиш, внимавај повторно да не бидеш повреден".
Но, што ако еден ден разумот е тој кој ќе му каже на срцето: "Можеш да се отвориш, безопасно е, можеш да сакаш", срцето не одговори толку брзо на тоа бидејќи си навикналo да не го слушаш?
Подобро да го слушам срцето и да бидам повредена од тоа, отколку да не "одговорам" во вистински момент. Вистинскиот момент ќе си дојде кога-тогаш:icon_roll
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.418
Како да го слушам срцето? Што ви е на вас? Срцето чука и пумпа крв.
Срцето нема никаква врска со љубовта, иако е нејзиниот заштитен знак.

Разумот, нормално.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
АуРоРа напиша:
Најубаво ќе беше кога сите би го слушале срцето...Ама ете тоа едноставно е невозможно!Секогаш третиот глас од разумот ти ги расипува плановите, срцето не победува секогаш:((
Аурора, I hate to say this, ама математиката не е баш...
Ако срцето е едниот глас, разумот трет - кој е вториот? Белки не стомакот... У ствари ај не прашувам, си знам...

Башка, ко шо кажа Ацид, срцето не е баш орган за размишљање, така да не го користам по тоа прашање. Тоа му се фаќа исто ко да сакам да гледам со ушите.

Е сеа, да не бидам буквалист и да ви кажам дека ви го разбрав прашањето, мислам дека светот ќе е најубав ако секој се води по разумот. Пошто во срцето можат да се подпојават и некои погрешни емоции.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Офчар напиша:
ах се стопив.. :icon_roll
:dudlac:
Тргај банерот :)

А кај мене, у војна се тешка. Разумот збори, срцето не слуша. Срцето пека, разумот го кори.
Тешко е. Како растргнат сум кога сум заљубен.
Ама досега разумот води.
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Razumot vleguva vo "igra" sekogash koga im precki vo ljubovta.... i bash toa e i osnovnata cel na razumot vo samata ljubov.... srceto i razumot se kako ying i yang, crno i belo, dobro i losho, grdo i ubavo.... bez da go imame ednoto ne bi ja znaele vistinskata vrednost na drugoto...
Licno mene sekogash startno me vodi srceto (vo ljubovta)..... pa po odredeno vreme razumot potsvesno se vmeshuva i veke ne mozam da pravam razlika....koj pie a koj plajka... :raz:
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
52
Поени од реакции
5
Не знам можеби кај девојките е разумот присутен.
Кај мене во тој момент разумот не постои, се зависи до срцето - па нели колку крв ќе напумпа !!!!!(мала шала):lud:
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Кај мене во тој момент разумот не постои, се зависи до срцето - па нели колку крв ќе напумпа !!!!!(мала шала):lud:
Ќе напумпа у што?:pos:
Promis напиша:
Не знам можеби кај девојките е разумот присутен.
Да да, посебно кога срцето ќе ја напумпа целата крв у одреден дел од телото.
Е тука е целата тајна како не контролираат :)
Ма океј, пола.
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
52
Поени од реакции
5
NikolaP напиша:
Е тука е целата тајна како не контролираат :)
Ма океј, пола.
Што пола (TOTAL CONTROL) ма главата незнам каде ми е во тој момент, грам крв не доаѓа во мозоков и после шо ние машките швалеришта сме ти биле МА ДАЈ те молам, не е тоа до нас.:icon_eek:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
И срцето и разумот. Едното без другото - врска осудена на пропаст, или поубаво кажано - едниот од партнерите цел живот ќе биде паталец. Ехее...колку примери знам шо наебале така водени од срцето со разумот оставен некаде у подрум...

Најтрагичното е што и самите се свесни за нештата, ама едноставно - тоа е посилно од нив. Нешто како мазохисти или пак свесно сакаат да изиграваат жртви. Можеби, поинтересно им е така.

А на секој кој свесно се глупира и е воден од срцето баталувајќи го разумот, џабе е да му дадеш секаков добронамерен совет, затоа што секогаш ќе бидеш погрешно сфатен. Во тој момент, во неговите очи ќе блеснеш како љубоморен, подол, злонамерен. Остави го нека пати по мое. Сам си сркал, сам нека си дроби.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.718
Поени од реакции
956
Kakvo srce kakvi bakrachi...daj ne bidete smesni...Razum RULEZ...se zezam :)...kaj mene odsekogas prednicel i ke prednici razumot...ne deka go zanemaruvam i srceto ama soodnosot mi e 80% razum 20% srce....koga mnozinstvoto bi go koristele poveke razumot od srceto(za vo ljubovta velam),togas i vrskite bi bile podobri
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
spooky напиша:
Аурора, I hate to say this, ама математиката не е баш...
Ако срцето е едниот глас, разумот трет - кој е вториот? Белки не стомакот... У ствари ај не прашувам, си знам...
Епа спуки кога знаеш кој е вториот глас зошто ме прашуваш? Сфати си како сакаш. БАј д веј,барем броењето до 3 сум го совладала од математиката, и исто сум заприметила и дека ти уживаш да ме контрираш...И да ме цитираш да не заборавиме... Ама како и да е само добро нека е...
 
Член од
13 септември 2005
Мислења
25
Поени од реакции
0
Don't try to reason with your heart

-or feel with your mind-

for, just as the heart knows no logic,

the mind can't lead you to your soul
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Мечтателко прекрасна, мисла ми зеде,
ми ја однредри, од уста зеде.
ѕвездо прекрасна што трепериш
како трепетлика, како цвете в ледина,
ветерчок што милно милува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom