Срцето или разумот?

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Fir_Maked напиша:
Razumot treba da me vodi ama jebi ga srceto me kontrolira sega za sega.
Разумот може да ни каже што треба да избегнеме, но само срцето може да ни каже што треба да направиме!:wink:
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Најголемиот број на одлуки ми биле инстинктивни, се разбира понекогаш и погрешни, ама во поголем број на случаи непогрешиви. Е сега инстинктот кај ќе се сврсти дали во срце или разум, значи така и одлучувам...
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
k0sKiC напиша:
... mene mi e pobitno toa kako kje odlucham so srceto a ne so razumot .. znaesh razumot mi e za drugi stfari ;)
Жити се објасни ми за што го чуваш разумот, ако не за одлучување! Или ти е страв да не го потрошиш, па си го чуваш за нов? :icon_lol::icon_lol:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Прашањето поставено на почетокот од темава барем според мене и сите досегашни муабети што сум ги водел на истата тема, некако станува веќе хипотетичко. Навистина, колку и да се размислува тешко е да се донесе правилен заклучок. Човек никако не може да донесе одлука која ако подоцна ја анализира ќе ги задоволи и двата критериуми. Проблемот е во тоа што срцето и разумот се во вечна спротивставеност, барем кај мене. Единствено што можам да кажам е дека одлуката зависи најчесто од тоа кој во дадениот момент ќе превагне, разумот или срцето.-Ова второво некако почесто победува кај мене:icon_lol:
 

Fir_Maked

Koj ne me saka negov problem!!!
Член од
17 ноември 2005
Мислења
481
Поени од реакции
0
The`bItCh напиша:
Разумот може да ни каже што треба да избегнеме, но само срцето може да ни каже што треба да направиме!:wink:
Epa toa mene me koci.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
jas prvo go prashuvam srceto....pa potoa razumot... pa pak srceto i se odlucuvam :icon_lol:
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Srceto,pa posle-izvolte. Razumot ako igra togas ne praime muabet za vodenje.Razumot ne vodi-toj diktira. E sega srceto vodi,ama dali vo vistinskiot pravec-izvolte da gledate toa sto ste pobarale. (se izvinuvam,trebase vo 1-vo lice ednina.)
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
Razumot pred se!! srceto ponekogas go posakuva i onaa nevozmoznoto no zatoa pak razumot e tuka da go sredi vozmoznoto!!
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
bibika напиша:
Srceto,pa posle-izvolte. Razumot ako igra togas ne praime muabet za vodenje.Razumot ne vodi-toj diktira. E sega srceto vodi,ama dali vo vistinskiot pravec-izvolte da gledate toa sto ste pobarale. (se izvinuvam,trebase vo 1-vo lice ednina.)

E sea ja imam druga teza...mislam deka srceto e toa sto diktira a razumot vodi...srceto moze da ti izdiktira da napravis nesto nesto bezsmisleno ali razmuot pak e tuka da go popravi toa...i nikogas nema da te odvede vo pogresen pravec
 
Член од
19 декември 2005
Мислења
1
Поени од реакции
0
divine напиша:
Што ве или што би требало да ве води во љубовта ... срцето или разумот?:raz: Мислам дека се разбираме што ми е прашањето, да не општам нашироко:) :wink:
Edno minato vreme si mislev deka toa e razumot,no denes definitivno znam deka srceto e mnogu posilno od razumot:cuc:

ziti se a ti mene da mi objasnis za sto go cuvas srceto? Za vo tursija?
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
8
Поени од реакции
0
Jas si mislam vaka...
Tie shto se u vrska i se srekni mislat deka srceto treba da se slusa,a tie shto se u faza na preboluvanje i ispashtanje na greshki nechivi,nezavisno.... e tie mislat razumot (kaj mi bese pametot) ...
Relativna rabota...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
cucka напиша:
ziti se a ti mene da mi objasnis za sto go cuvas srceto? Za vo tursija?
А ти за што го чуваш срцето? За во случај мозокот да треба да се ремонтира, па како замена?

Сите ја знаеме функцијата на срцето. Иако е симбол на љубовта, сепак, нема никаква поврзаност со тоа како се чувствуваме и кого љубиме. Срцето си пумпа крв.

Разумот е битен, или „духот“ ако сакате...

Без разумот (духот), срцето е слепо, лишено од управување.
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Mislam deka Acid e vo pravo.Kako e da sepak treba so bi rekle da go poslusame razumot.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
7
Поени од реакции
0
Misirkov напиша:
Razumot, se razbira! Se drugo e glupost.
Ти се имаш заљубено некогаш?ко ке се заљубиш тогаш ќе казиш дали срцето или разумот!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom