Срцето или разумот?

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
Срцето, дефинитивно.Колку и да сакаме да сме паметни,сепак СРЦЕТО победува.Според мене.
така е, се согласувам, ако одиме по разумот, може од инает да направиме така, ама после срцето ке не стега однатре.. шо значи СРЦЕТО ! ! ! !
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Ja ne bi biral edna od ovie raboti...zasto...zatoa sto e mnogu tesko toa...ako go odberes samo razumot sto ostanuva so praznoto srce...ako go odberes samo srceto a so toa ne se soglasuva razumot pak dlaboko vo sebe ke znaes deka ne si go napravil vistinskiot izbor taka da :toe:
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
не би можела да изберам..иако секогаш го бирам срцето,ама на крај остануваш заебан и сфаќаш дека си требала да го послушаш разумот..најчесто се консултирам со разумот и срцето,бирам некоја средина(кога е можно:)) а кога срцето ќе настрада разумот помага да не забегам:pipi:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.597
Поени од реакции
13.283
а како може да се "слуша" срцето ? се е во разумот но некогаш разумот има две логични страни и зато си замислуваме дека срцето ни "кажува" едно а разумот друго... така да разумот ни кажува се ...:toe:
 

Gebels

Ела да те бац’м!
Член од
15 март 2007
Мислења
681
Поени од реакции
4
Срцето е многу трики ствар. Увек имаш поверење у него, а тоа те заебува. Најчесто ова се случува. А не дај боже па к*рот да го слушаш (како што е кај поголемиот дел од машката ни популација), бетер од срцето е. :)
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Ако го применуваме правилото на Будизмот ...тогаш треба да се следи срцето. И тоа го поддржувам. Срцето не прави среќни, не умот.
Умот е конфузен, сака се одеднаш,...тој е како досаден мајмун...трча од едната страна на кафезот до другата. Ако кафезот е вашата ментална свест...па сфатете ја аналогијата :)
 

osicka

ЅвЕрЧе
Член од
12 декември 2005
Мислења
312
Поени од реакции
4
Mozokot ovaj sto bese toa :toe: se zezam mozokot go cuvam za tamu kaj sto moram a vo lubovta me vodi samo srceto zatoa mi mnogu cesto mi bilo i povredeno ( zboram za minatoto )
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Кога се работи за љубов, обично е тешко да го послушаме разумот. Вака или онака, кај мене обично страстите го надвладејуваат разумот иако после тоа срцето ми се крши. Ама не се каам, се што сум направила во некој момент било токму тоа што сум го посакувала. :smir:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Сакав да гледам со срцето а да судам со разумот ама претешко е и самиот видов донесов можеби погрешна одлука :zid:
 

samantha

who's tha boss?
Член од
16 октомври 2007
Мислења
196
Поени од реакции
1
Кога еднаш ќе го изедеш после лесно можеш да се контролираш.Во природата на луѓето е да се себични.Еднаш една личност ми рече :
Избрав да се сакам себе си повеќе.Те советувам и ти да го сториш истото!
Тоа и го сторив...
И оттогаш срцето во џеб, а разумот кај што било срцето.
Само така може да избегнеме повреда!
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Малце чудно звучи кажано од тешка машинерија, но во љубовта, како и општо во животот, треба да не води срцето. Тука мислам на интуитивното чувство, а не на срцето како мускул.

За да донесеш правилна одлука базирана само врз разумно размислување, треба да ги знаеш сите предуслови, што ретко се случува во животот. Интуицијата е моќно средство за напипување на контурите на работите што не ги знаеме.

Значи, go with the gut feeling! Но, разумот е сепак неопходен, за да прави reality check од време на време и да не дозволи страста да не заслепи.

П.С. Ако на некој му текнува добар македонски превод на погорниве англиски фрази, го молам да ги подели со мене.
 
Член од
17 октомври 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Ако го применуваме правилото на Будизмот ...тогаш треба да се следи срцето. И тоа го поддржувам. Срцето не прави среќни, не умот.
Умот е конфузен, сака се одеднаш,...тој е како досаден мајмун...трча од едната страна на кафезот до другата. Ако кафезот е вашата ментална свест...па сфатете ја аналогијата :)



mi se sviga muabetov definitivno...ne razbiram luge kakoo moze covek da bide sreken ako si postavuva odredeni barieri vo sebe?????????ako sakas sakaj so celo srce....
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
мислам дека треба да се најде некоја златна средина, а и не можи да се збора во глобала бидејќи зависи за што се разботи, можеби треба да имаш добар слух, или едноставно да пробаш па да видиш, оти секој мора да направи грешка па да научи од тоа
 

Tetka biberce

Wild Child
Член од
18 октомври 2007
Мислења
78
Поени од реакции
0
Никогаш не можам да се потпрам само на срцето.Сега за сега супер функционирам со тоа што си правам некоја комбинација од двете.Некогаш сум сакала да правам баш ко што ми вика срцето,ама кога ќе помислам на последиците од тоа малку подзакочувам.Сум имала заебани моменти во животов,а кој не уствари : ) и од нив сум извлекла некоја поука.Еднаш кога ќе се изгориш после и на кајмакот дуваш :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom