Срцето или разумот?

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
11
Za zal mnogu cesto srceto i razumot ne se poklopuvaat. Konkretno kaj mene, koga razumot me vodi, sum gorda, ladna itn... A koga dozvoluvam srceto da me vodi togas sum tezok emotivec. Ali mislam deka koga se raboti za osoba koja sto ja sakame razumot go isklucuvame i srceto e toa sto "diktira",i ako nema precki samo togas se slozuvaat razumot i srceto...
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Дали некогаш сте се нашле во ваква ситуација да не знаете што да изберете?
да, во моментов а и последниве неколку недели...
Дали треба да се слуша срцето или пак разумот?
не знам, се надевам срцето ама може и да згреши, тогаш се надевам разумот ама може срцето да биде повредено...
Дали кога разумот и срцето ќе се поклопат сме го постигнале најдоброто?
да, ама секогаш целиме кон подоброто...
Што кога неможеш против тоа што го вели срцето, а знаеш дека тоа не те води на арно...што тогаш?!?!?!
па таква ми е ситуацијава, незнам дали да и простам на бившата и да се обидам да направам да биде се по старо или да почнам нова (на ризик дека ке биде подобра) врска...
срцето сака кај бившата, разумот сака нова... :pos2:
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Сакав со срцето, па полудев. Почнав да го користам разумот, па испаднав немилосрдна. Сега пак сакам со срцето, ама благодарам на разумот што ме спречува да се глупирам и понижам повторно.
Некои грешки неможат да се простат колку и да е срцето за. И да, полудувам бидејќи борбата е тешка. Срцето е далеку помоќно, ама разумот победи. Не дека не ми е мака, ама...
 
Член од
10 април 2007
Мислења
166
Поени од реакции
0
Па кога е во прашање љубовта, секогаш ме води срцето...кога би било поинаку не би било љубов...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Или пак ќе речам љуби разумно
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Не се споредуваат овие две работи,исто ко војна и мир,кога ќе се припука нема мир,мирот после кога ќе се оладат работите.Разумот секад касно пали,кога ќе се олади срцето.
 
Член од
28 август 2007
Мислења
23
Поени од реакции
0
не знам што би требало да ме води,али секогаш мене ме води срцето..џабе ако во мозокот знам дека таа личност не е за мене,кога секогаш ќе го видам срцево ми се качува во глава....


i sto saka neka misli glavata koga srceto ne ja slusa
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
65
Ako se slusa srceto znaci vistinski se saka i se veruva slepo...a razumot te vraka vo realnosta i mnogu za mnogu raboti naogas surov odgovor!!!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Незнам што треба да на води, но можам да кажам што ме води мене. Само срцето. Не треба да се размислува многу.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
па кај мене обично преовладува срцето ама се обидувам да го слушам и разумот :P
 

^Cutie^

*Charming Princess*
Член од
22 март 2007
Мислења
869
Поени од реакции
1
Само срцето ништо друго....јасно е дека некаде треба малку да се слуша и разумот, но јас секогаш го правам она што ми го вели срцето без да мислам на последниците..некогаш се каам, некогаш не...а и кога би сакала да го слушам разумот, не би можела......
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Podobro e razumot ama glupav jas me vodi srceto...:)
se obiduvam da smenam:))
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Разумот во почетокот,после тоа срцето. Ама психава ме убива така да незнам што ме водело/води повеќе,незнам,дали скренувам? Ама ај ќе се среди некад...ваљда.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
...Сешто разум зборува..Срце не може да чуе...!
И да сакам и да нејќам, стално срцето ме води..А разумот е негде потистнат...:)
 
Член од
17 април 2007
Мислења
51
Поени од реакции
0
слепото следење на едно од двете не е добро. ако се раководиме само според срцето а разумот не го вклучиме ич дозволуваме лесно да не поведат емоции кој можеби и не ги насочуваме кон вистинска личност. ако исклучиво се раководиме по разумот, и анализираме се до детал врската може да биде ‘пластична ‘ и саката на емоции. веројатно баланс на овие две би било идеално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom