Србија и Косово ќе разменат територии ?

Член од
24 март 2010
Мислења
11.695
Поени од реакции
15.862
Тој воз е тргнат и нема да застане. Ако ништо друго, Албанците од Македонија треба да го знаат тоа подобро од Албанците во Косово. Веќе ја гледаа ова епизода.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.016
Поени од реакции
40.451
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.226
Поени од реакции
3.376
Вчера се избра новата Влада на Косово

Со 61 глас од 120, беше изгласана новата Влада на Косово со премиер Авдулах Хоти.

Новото парламентарно мнозинство ја сочинуваат само 43 албански пратеници и 18 пратеници од малцинствата преку гарантираните пратенички места.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.181
Поени од реакции
2.405
Вчера се избра новата Влада на Косово

Со 61 глас од 120, беше изгласана новата Влада на Косово со премиер Авдулах Хоти.

Новото парламентарно мнозинство ја сочинуваат само 43 албански пратеници и 18 пратеници од малцинствата преку гарантираните пратенички места.
Испаднаа најголеми курви косовските политичари.
Ако косоварите после ова не се вразумат веќе не заслужуваат држава.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.016
Поени од реакции
40.451
Испаднаа најголеми курви косовските политичари.
Ако косоварите после ова не се вразумат веќе не заслужуваат држава.
дека косовските политичари паднаа од Марс а не произлегоа од тој народ таму.

и тука исти ко тебе слушам цело време
политичарите ви се срање на Косово, оти вие сте срање.
Исто важи и за тука.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.133
Поени од реакции
1.867
Вчера се избра новата Влада на Косово

Со 61 глас од 120, беше изгласана новата Влада на Косово со премиер Авдулах Хоти.

Новото парламентарно мнозинство ја сочинуваат само 43 албански пратеници и 18 пратеници од малцинствата преку гарантираните пратенички места.
a kolkavo mnozinstvo e potrebno za da trampaat teritorija (ako se odi na toa)?
 
Член од
28 април 2020
Мислења
37
Поени од реакции
6

"Ako tvrdite da će kompromisni sporazum, koji može da ima i elemente teritorijalnog, izazvati tako destabilišući efekat , šta su onda radile EU i SAD u regionu 20 godina. Mogućnost postizanja sporazuma ne bi smela da bude, a jeste, u funkciji trenutnog, pre svega, nemačkog odnosa prema aktuelnoj administraciji u Vašingtonu. To bi bilo neodgovorno jer je politika Vašingtona prema Zapadnom Balkanu u kontinuitetu dobra. Imajući u vidu sve geopolitičke okolnoti, mišljenja je da je delom srpska pozicija, argumentovana i vrlo skromna, sada ugrožena time što Nemačka nema fokus na pravo rešenje i kompromis. Nemački odnos prema američkoj administraciji sada postaje remetilački faktor, smatra Milić" . NATO devojka se oglasila.
 
Последно уредено:
Член од
28 април 2020
Мислења
37
Поени од реакции
6


- Veliki su rešili da taj problem rešavaju - istakao je Vučić.
- To će se dogoditi, da nam stave neko rešenje na sto, ali neće se to još dogoditi, a mi treba pre toga da vidimo šta možemo da pregovaramo, šta je to za naš narod, KiM i državu u celini što možemo da uradimo - naveo je Vučić.
Na pitanje šta je rešenje, Vučić kaže "tražite najviše što možete, a gledate da izgubite najmanje što morate".
- Trudićemo se da bude najmanje nepovoljno rešenje - rekao je Vučić.
Na pitanje o tome ko će sedeti preko puta njega na pregovorima Beograda i Prištine, on kaže da je Tačijeva priča da neće da razgovara sa Lajčakom "bezveze".
- On je hteo da kaže da ga baš briga za EU, živela Amerika, i Ričard Grenel - rekao je Vučić.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.016
Поени од реакции
40.451
Нормално е германски печат вака да пишува за Хоти.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.695
Поени од реакции
15.862
Нормално е германски печат вака да пишува за Хоти.
Па нив им е најтешко. 3 децении градат мит за некоја одговорна политика, раст, локомотива на Европа. Филозофираат за некој нов пристап на ширење влијание, извоз, трговија, одговорна дипломатија, кур се тресе. И таман се самоубедија дека се светски фактор, им се дешава ова.

Иде еден неодговорен кловн како Трамп (што според германското толкување за политика е рецепт за катастрофа), се договара со автократот (уште една катастрофа во нивниот светоглед) Путин и за три месеци и кажуваат на Германија дека е никој и ништо во меѓународните односи. Секако дека допрва ќе им следуваат уште шизофрени испади.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.789
Поени од реакции
27.871
Па нив им е најтешко. 3 децении градат мит за некоја одговорна политика, раст, локомотива на Европа. Филозофираат за некој нов пристап на ширење влијание, извоз, трговија, одговорна дипломатија, кур се тресе. И таман се самоубедија дека се светски фактор, им се дешава ова.

Иде еден неодговорен кловн како Трамп (што според германското толкување за политика е рецепт за катастрофа), се договара со автократот (уште една катастрофа во нивниот светоглед) Путин и за три месеци и кажуваат на Германија дека е никој и ништо во меѓународните односи. Секако дека допрва ќе им следуваат уште шизофрени испади.
Не би рекол дека економскиот сегмент им е мит. Што се однесува до дипломатијата и влијанието, не е ништо ново, и во 90-тите разни Геншери пробуваа да влијаат и да го решат југословенското прашање, на крај мораа САД да преземат у свои раце и на свој начин го средија.
 
Член од
25 март 2020
Мислења
4
Поени од реакции
5
Vie go resivte problemot so imeto paa sea vi ostanaa da se mesate na Kosovo dali ke smeni teritoria ilie ne..

Ve zalam :pos:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.226
Поени од реакции
3.376
a kolkavo mnozinstvo e potrebno za da trampaat teritorija (ako se odi na toa)?
2/3

Ќе ги обезбедат и нив бидејќи од другата опозициона партија потекнува претседателот на Косово, Хашим Тачи, а тој со Вучиќ станаа многу блиски и го спремаа договорот.

Новата Влада на Хоти ја донесе програмата за работа, во која е напишано дека договорот со Србија нема да вклучува размена на територии или поделба на Косово. Исто така и Вучиќ мислам кажа дека размената на територии пропадна. Но кој може да гарантира, тоа што денес кажуваат, при поголем притисок може се да смени.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.133
Поени од реакции
1.867
Па нив им е најтешко. 3 децении градат мит за некоја одговорна политика, раст, локомотива на Европа. Филозофираат за некој нов пристап на ширење влијание, извоз, трговија, одговорна дипломатија, кур се тресе. И таман се самоубедија дека се светски фактор, им се дешава ова.

Иде еден неодговорен кловн како Трамп (што според германското толкување за политика е рецепт за катастрофа), се договара со автократот (уште една катастрофа во нивниот светоглед) Путин и за три месеци и кажуваат на Германија дека е никој и ништо во меѓународните односи. Секако дека допрва ќе им следуваат уште шизофрени испади.
germanija politicki nadvor od evropa ne e faktor, toa e fakt, ama bitkata za kosovo ke ja dobijat. ne deka se tolku vlijatelni nego deka go podrzuvaat toa sto go saka pogolem del na kosovskoto naselenie (albancite ne se makedonci pa da sedat mirni koga nekoj od nadvor saka nesto da im nametne sto e stetno za niv). trump, putin i vucic mozat da pregovaraat kolku sakaat, srbija nema da dobie nitu eden kvadraten metar od kosovo.

2/3

Ќе ги обезбедат и нив бидејќи од другата опозициона партија потекнува претседателот на Косово, Хашим Тачи, а тој со Вучиќ станаа многу блиски и го спремаа договорот.

Новата Влада на Хоти ја донесе програмата за работа, во која е напишано дека договорот со Србија нема да вклучува размена на територии или поделба на Косово. Исто така и Вучиќ мислам кажа дека размената на територии пропадна. Но кој може да гарантира, тоа што денес кажуваат, при поголем притисок може се да смени.
kako sto pisav pogore ni malku ne veruvam deka srbija ke dobie del od kosovo. vucic ubeden sum deka bi prifatil trampa, ama verojatno i samiot e svesen deka toa ke mu ostane vlazen son. trump i negovite ednostavno ne znaat kade teraat, verojatno mislat deka tolku lesno im uspea vo makedonija da pravat sto sakaat deka i so komsiite ke bide tolku lesno, ne se svesni deka albancite ne se tolku lesen plen i se so skros drug mentalen sklop.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.544
Поени од реакции
9.360
germanija politicki nadvor od evropa ne e faktor, toa e fakt, ama bitkata za kosovo ke ja dobijat. ne deka se tolku vlijatelni nego deka go podrzuvaat toa sto go saka pogolem del na kosovskoto naselenie (albancite ne se makedonci pa da sedat mirni koga nekoj od nadvor saka nesto da im nametne sto e stetno za niv). trump, putin i vucic mozat da pregovaraat kolku sakaat, srbija nema da dobie nitu eden kvadraten metar od kosovo.


kako sto pisav pogore ni malku ne veruvam deka srbija ke dobie del od kosovo. vucic ubeden sum deka bi prifatil trampa, ama verojatno i samiot e svesen deka toa ke mu ostane vlazen son. trump i negovite ednostavno ne znaat kade teraat, verojatno mislat deka tolku lesno im uspea vo makedonija da pravat sto sakaat deka i so komsiite ke bide tolku lesno, ne se svesni deka albancite ne se tolku lesen plen i se so skros drug mentalen sklop.
Шака јада се Косоварите, никој за ништо не ги прашува. Тоа дека се бедни се гледа по нивната политика од "осамостојувањето".
 
На врв Bottom