Србија и Косово ќе разменат територии ?

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.612
Поени од реакции
42.532

Као баш сега го подигнаа обвинението.

Инаку, добро е што воените злосторства не остаруваат. Има надеж и за овие нашиве Албанци, кои ги ослободи Груевски од одговорност, еден ден да одговараат.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.612
Поени од реакции
42.532
Член од
22 јули 2011
Мислења
467
Поени од реакции
419
Има две теории, мене поверојатна и пологична ми е тоа дека ЕУ (Германија) го прави ова со цел да не успее дијалогот во Вашингтон и да остане прашањето нерешено до изборите во САД, за да нема Трамп предизборен адут во надворешната политика.

Нема никаков адут од сето ова Трамп, 90% од Американците не знаат каде е Балканот, и нема да има повеќе или помалку гласови на изборите Трамп поради ова прашање.

Ова е само престиж помеѓу големите сили, си одмеруваат на дипломатски начин која држава има поголемо влијание.

Инаку баталете анкети дека Трамп заостанува 9% зад Бајден, мислам дека Трамп ќе направи пресврт и ќе лапне втор мандат.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.023
Поени од реакции
515
Вучко оди во четврток во Париз па после се по ред што следи.
Сега почнува жестокиот притисок на длабоката држава олицетворена во Макрон и Меркел.Ќе го стегнат во менгеме,ќе фрчат закани уцени ......
Сега ќе се покаже Вучко од каков материјал е создаден и кој пат ќе го избере.Седањето на две столици полека завршува.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
467
Поени од реакции
419
Вучко оди во четврток во Париз па после се по ред што следи.
Сега почнува жестокиот притисок на длабоката држава олицетворена во Макрон и Меркел.Ќе го стегнат во менгеме,ќе фрчат закани уцени ......
Сега ќе се покаже Вучко од каков материјал е создаден и кој пат ќе го избере.Седањето на две столици полека завршува.

Нема да им попушти Вучич на притисоците.
Искрено не верувам дека некој во Србија ќе попушти за Косово и Метохија.

Џабе овде луѓето прават споредби со нашето попуштање за името, ова кај Србите нема да помине да попуштат за Косово и Метохија, јас не верувам дека ќе се откажат тие од таа територија, а за возврат да не добијат ништо.

Во најмала рака ако се свика една голема конференција на која автоматски би им ја дале Република Српска и Црна Гора, па тогаш може ќе кажат Србите: добро еве Западот и нас ни дава територии со наш народ...

Е тогаш може и ќе попуштат Србите, вака не верувам дека ќе попуштат.

А тоа ако мислите дека ќе се најдат политичари во Србија кои ќе направат такво нешто, оставете ги тие влажни соништа, тоа само кај нас го имаше и сеуште го има, и ќе продолжи да го има.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.007
Поени од реакции
3.351
Нема да им попушти Вучич на притисоците.
Искрено не верувам дека некој во Србија ќе попушти за Косово и Метохија.

Џабе овде луѓето прават споредби со нашето попуштање за името, ова кај Србите нема да помине да попуштат за Косово и Метохија, јас не верувам дека ќе се откажат тие од таа територија, а за возврат да не добијат ништо.

Во најмала рака ако се свика една голема конференција на која автоматски би им ја дале Република Српска и Црна Гора, па тогаш може ќе кажат Србите: добро еве Западот и нас ни дава територии со наш народ...

Е тогаш може и ќе попуштат Србите, вака не верувам дека ќе попуштат.

А тоа ако мислите дека ќе се најдат политичари во Србија кои ќе направат такво нешто, оставете ги тие влажни соништа, тоа само кај нас го имаше и сеуште го има, и ќе продолжи да го има.
Додека една светска сила не признава никаков договор надвор од резолуција 1244 ја немам гајле, дојде лавров и му ибјасни на вучиќ дека го држат за муда и надвор од тоа нема, така да, да не си правиме бајрам на мозок.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
467
Поени од реакции
419
Додека една светска сила не признава никаков договор надвор од резолуција 1244 ја немам гајле, дојде лавров и му ибјасни на вучиќ дека го држат за муда и надвор од тоа нема, така да, да не си правиме бајрам на мозок.

Точно е тоа дека додека една постојана членна на ООН со право вето додека е против се што е надвор од резолуција 1244, не е можно ништо да се договори за дефинитивно.

Но и секоја држава си има свои интереси во некои региони и свои желби.
 

Sasa Ilic

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
2.428
Поени од реакции
5.760
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.258
Поени од реакции
1.628
"Albanci su tražili da se otvore sve vojne i policijske arhive. Mi smo rekli nema problema povodom pitanja nestalih osoba i interno raseljenih lica, ali je Srbija tražila otvaranje arhiva takozvane OVK, da bismo mi mogli da vidimo gde su ubijeni Srbi i drugi nealbanski živalj. Kako smo to izgovorili, kao da smo tražili da naselimo celu zemlju na Merkuru i Veneri u roku od sedam dana"

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=07&dd=16&nav_category=640&nav_id=1707748
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.612
Поени од реакции
42.532
Ричард Гренел, американскиот посредник во дијалогот, на 15 јуни соопшти дека двете страни се согласиле привремено да паузираат со отпризнавањето, односно барањето нови признавања и членство во меѓународните организации.

По еден месец од соопштението на Гренел, косовскиот премиер Авдулах Хоти изјави дека Косово нема да прекине со своите иницијативи за прием во меѓународните тела.

ok, Хоти и еве сега:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.568
Поени од реакции
9.463
@Beric Dondarrion , ти ли имаше пишувано за тоа како Србија ги користела каналите на Движењето на неврзаните за отповикување на признавањето на Косово од страна на доста земји? Прилично сум сигурен дека тоа од тебе го читав. Ми падна во очи кога пред недела дена Апасиев истото го кажа на Канал5.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.612
Поени од реакции
42.532
@Beric Dondarrion , ти ли имаше пишувано за тоа како Србија ги користела каналите на Движењето на неврзаните за отповикување на признавањето на Косово од страна на доста земји?
Ја го пишував тоа. А исто така и милион други луѓе по нетов.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.612
Поени од реакции
42.532
На врв Bottom