Србија и Косово ќе разменат територии ?

Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.697
Во најголема мера Албанците во овие краишта се населуваат во 18ти и 19ти век.
Ова е лага голема, албанците муслимани се појавуваат во 18 и 19 век, затоа што тогаш почнуваат масовно да се исламизираат. Ама беа тука како православци и католици.
Тоа што викаш е исто како аргументот на Pixa, немало македонци тука пред 1945, и подифолт вие сте тука од тоа време.
За поткрепа на ова се гледа по самите имиња на селата и градовите каде што Албанците сега живеат, сите од нив имаат македонско односно словенско потекло.
Не се важни имињата на градовите и селата, земјата им припаѓа на албанците, вие и така со имињава се параноични, чувајте си ги имињата.
Ако албанците дошле во Македонија во 18 век, како тогаш албанците владееле со Охрид и околината над 200 години, пред доаѓањето на Турците?
A што правел овој во Скопје ако немало албанци католици во Скопје пред 18 век?
Дали ова според тебе означува дека вие сте биле тука староседелци?
Албанците се староседелци во Балканот, во тоа нема историчар кој се притиви.
Автоматски споено мислење:

Инаку смешно е дошљак мигрант од Србија како Пуно да збори за окупација на некакви си албански територии.
Јужна Србија не е зад Карпатите, овие граници се 30 -тина години стари. Тоа се вика внатрешна миграција, која вие сте не терале да ја правиме.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Ова е лага голема, албанците муслимани се појавуваат во 18 и 19 век, затоа што тогаш почнуваат масовно да се исламизираат. Ама беа тука како православци и католици.
Тоа што викаш е исто како аргументот на Pixa, немало македонци тука пред 1945, и подифолт вие сте тука од тоа време.

Не се важни имињата на градовите и селата, земјата им припаѓа на албанците, вие и така со имињава се параноични, чувајте си ги имињата.
Ако албанците дошле во Македонија во 18 век, како тогаш албанците владееле со Охрид и околината над 200 години, пред доаѓањето на Турците?
A што правел овој во Скопје ако немало албанци католици во Скопје пред 18 век?

Албанците се староседелци во Балканот, во тоа нема историчар кој се притиви.
Автоматски споено мислење:


Јужна Србија не е зад Карпатите, овие граници се 30 -тина години стари. Тоа се вика внатрешна миграција, која вие сте не терале да ја правиме.
Кој тоа ние сме ве терале од Србија и Косово да се доселувате овде.Кои староседелци од места со словенска топонимија?Какви се тие старосрделци кои последни добиле азбука во 20 век?

А и тој католикот се декларирал како Македонец
 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.125
A што правел овој во Скопје ако немало албанци католици во Скопје пред 18 век?
Што значи Богдани на темниот јазик на Мордор, бе пуно?

На пример еве:

Лиридона-Слободанка
Шпреса-Надежда
Шкодран-Скадарец/Скадарлија (некој од околина на Скадар)
Положани-Некој што положил еден испит. (од Полог)
Фљамур-Знаме, Знамко
Луан-Лав
Прешова-Од Прешево бил
Бурим-Изворко

Дај како дел од таа групација протолкувај ми што значи Богдани.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.697
Кој тоа ние сме ве терале од Србија и Косово да се доселувате овде.
Вие словените.
Кои староседелци од места со словенска топонимија?
Ало, топономијата се менува, се додава, се преведува.
Ете Тетово се викаше Калканделен, Белград се викаше Сингидиум, на памет овие ми текнаа на топоними кои сте ги преведувале.
И така топонимите се релативно нови, тоа што сите словенски топоними се разбирливи од аналфабет кажува дека се релативно нови.
А античките топоними се тешко разбирливи, и затоа тешко е да се најдат албански топоними.
Затоа не се знае што значење има Охрид, Скопје, Драч, Атина. Затоа што доволно време поминало за да се коруптираат имињата. А не како словенските кои се нови. Доселеници.
Автоматски споено мислење:

Што значи Богдани на темниот јазик на Мордор, бе пуно?

На пример еве:

Лиридона-Слободанка
Шпреса-Надежда
Шкодран-Скадарец/Скадарлија (некој од околина на Скадар)
Положани-Некој што положил еден испит. (од Полог)
Фљамур-Знаме, Знамко
Луан-Лав
Прешова-Од Прешево бил
Бурим-Изворко

Дај како дел од таа групација протолкувај ми што значи Богдани.
Името Богдани е словенско, што не е јасно? Сум викал некаде дека не е словенско?
Автоматски споено мислење:

Иронијата да е поголема, ете ви доказ дека албанците се помакедонци од вас, Pixa не треба ова да го чита. Во сите јазици кои пишувале за Петар Богдани викаат дека е албанец, само википедија на македонски културно избегнуваат да го спомнуваат тоа. Да зборуваме после за негирање на идентитет.
Edit: Википедија на македонски признават дека е албанец, ама никаде не пишуваат дека бил арчибишоп на католичка црква на Скопје.
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.545
Алал вера како имате енергија и трпение да се контрате со некој како пуно и дарданија, кои за цел имаат да туркаат нивна агенда овде. Ништо не би ме чудело и стипендија да земаат од влада да се просеруваат на форумов.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.697
Macedone или во превод Македонец како што пишува во книгата од 17 век.Али тебе нешто не ти се гледа.
Епа цитирај го Pixa, ете му македонец од 17 век.
Автоматски споено мислење:

Алал вера како имате енергија и трпение да се контрате со некој како пуно и дарданија, кои за цел имаат да туркаат нивна агенда овде. Ништо не би ме чудело и стипендија да земаат од влада да се просеруваат на форумов.
Читајќи мои мислења, каква агенда јас би терал?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Он не е крив што не може да го согледа тоа, ние сме криви што имаме нереални очекувања и барања од него.
Случајно ми налета ова и се сетив на дискусијата тука...

Замисли Пуно и Дарданија седнати двајцата заедно, дури ние овде ги расправаме што и како, тие тераат партија шах (пошто нели „кварат просек“ од генералната слика на рандом албанец во мкд)...


и са ние дури очекуваме баааарем малце да сменат дискусија (песна де ко во клипот), тие не маваат со истото :D (смени ги зборчињата „на фејзбук“ со „на форум“ и тоа ти е. негде кај 02:99)

пуно, дечки само мајтап... мн на сериозно терање работата 24/7 не ја бива хахахаха
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.125
Случајно ми налета ова и се сетив на дискусијата тука...

Замисли Пуно и Дарданија седнати двајцата заедно, дури ние овде ги расправаме што и како, тие тераат партија шах (пошто нели „кварат просек“ од генералната слика на рандом албанец во мкд)...


и са ние дури очекуваме баааарем малце да сменат дискусија (песна де ко во клипот), тие не маваат со истото :D (смени ги зборчињата „на фејзбук“ со „на форум“ и тоа ти е. негде кај 02:99)

пуно, дечки само мајтап... мн на сериозно терање работата 24/7 не ја бива хахахаха
Неее, грев да им ставаме точка на едначење. Радникот (пуно значи радник) е многу пософистицирана верзија на шиптaр, негде на ниво на Висар Бишка или Амон Сра. Да сум јас некој од Парагвај кој знае македонски, има површни познавања на ситуацијата во Македонија и го прати форумов, на моменти радникот може и да те завлече на погрешна насока. Радникот многу добро знае да ја игра онаа ВМРО-СДСМ реторика, ама и вие крадевте, ама вие сте криви што е празен буџетот и што ние немаме направено ништо, ќе му дадеш милион примери на нивно разбојништво, ќе се фати за еден до два примери некој од Куманово како истепал некоја орка и ќе ти рече, еве и вие не сте поарни. Радникот е егземплар што либтардите од Ла Кања ги зимаат како пример, како демек, не е точно дека се затуцани еве јас знам еден радник, атеист е и знае македонски подобро од некој сељак Македонец од Чешиново-Облешево.
Дрндрнјариња од друга страна е суровинска некантирана иверица, струганици од дрво залепени да добијат некоја индустриска форма наместо да изгледаат како расфрлано купче секундарен нус производ, тоа е максималната форма на естетика што може да му се придаде. Нивото на аргументи му е на нивото на фудбалски вештини на Величе Шумуликовски. Методите со кои пробува да го оправда шиптaрлукот се како историскиот обид на Џилардињо да одглуми пенал


Можам да се кладам дека шамии пер капита-овариус има каде каде повеќе во опкружувањето на вториот отколку кај првиот. Ако нема и слики во народна носија со кече од Икс Икс Ељ формат



и лета орли со рацете позади знамето на Shqiperia ë Madhe, еве на.

Дрндрнјариња е повеќе тип на шиптaр што ти ги сече каблите за струја, ти ги буши гумите и ти чкрта на ѕидот Vdekje
për kaurit, додека Радникот ќе ти вика добро утро комшија, треба да живееме заедно, да не дозволиме да не делат, сите ние сме исти само партиите се криви за се и шират омраза. А знае дека Дрндрнјариња те таргетира и ќути не ти кажува ништо, потајно се надева дека ќе попуштиш и ќе си одиш за да ти ја купи куќата за багателна цена, и ќе ти кажува еее комшија баш ми е криво што си одиш што убаво си живеевме, немаше Бајрам без баклава да ти дадам.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Албанците брзо учат.Сите овие техники и тактики за создавање на една логичка конструкција за нивната великоалбанска идеологија која во својата основа се темели на фашизамлажна историја етничко чистење,а со самото тоа закани уцени убиства..... полека ги совладуваат за на крајот со долготрајно повторување да се наметне и кај македонскиот народ нивното великоалбанско гледиште.
Правењето албански стереотипи е можеби интересно но тоа воопшто не е точно
Сите тие Македонци што се "паметни" се потполно бескорисни за македонската кауза.Тие се приказна за себе,толку се импотентни а во исто време толку надмени, баш прави сељаци од пред продавница.
Еден селанец од Мариово кој прави квалитетно сирење има поквалитетен производ од таа јадна булумента,задолжена за хранење на свопето его и стомаци.
Се им се сведува на ѓоамити некоја површинска анализакоја мора да е во тренд а тоа значи препишана матрица да ако седне некој навистина паметен човек нема да може половина час да издржи од неверојатната површност која се обидуваат да ја маскираат со некоја евтина урбаност а која изгледа како и тукашниве великоалбански промотери.
Раликата е во тоа што овдешниве албански фашисти,од ништо се обидуваат да направат нешто,а овие "нашиве"злато да им дадеш во гомно ќе го претворат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.771
Неее, грев да им ставаме точка на едначење. Радникот (пуно значи радник) е многу пософистицирана верзија на шиптaр, негде на ниво на Висар Бишка или Амон Сра. Да сум јас некој од Парагвај кој знае македонски, има површни познавања на ситуацијата во Македонија и го прати форумов, на моменти радникот може и да те завлече на погрешна насока. Радникот многу добро знае да ја игра онаа ВМРО-СДСМ реторика, ама и вие крадевте, ама вие сте криви што е празен буџетот и што ние немаме направено ништо, ќе му дадеш милион примери на нивно разбојништво, ќе се фати за еден до два примери некој од Куманово како истепал некоја орка и ќе ти рече, еве и вие не сте поарни. Радникот е егземплар што либтардите од Ла Кања ги зимаат како пример, како демек, не е точно дека се затуцани еве јас знам еден радник, атеист е и знае македонски подобро од некој сељак Македонец од Чешиново-Облешево.
Дрндрнјариња од друга страна е суровинска некантирана иверица, струганици од дрво залепени да добијат некоја индустриска форма наместо да изгледаат како расфрлано купче секундарен нус производ, тоа е максималната форма на естетика што може да му се придаде. Нивото на аргументи му е на нивото на фудбалски вештини на Величе Шумуликовски. Методите со кои пробува да го оправда шиптaрлукот се како историскиот обид на Џилардињо да одглуми пенал


Можам да се кладам дека шамии пер капита-овариус има каде каде повеќе во опкружувањето на вториот отколку кај првиот. Ако нема и слики во народна носија со кече од Икс Икс Ељ формат



и лета орли со рацете позади знамето на Shqiperia ë Madhe, еве на.

Дрндрнјариња е повеќе тип на шиптaр што ти ги сече каблите за струја, ти ги буши гумите и ти чкрта на ѕидот Vdekje
për kaurit, додека Радникот ќе ти вика добро утро комшија, треба да живееме заедно, да не дозволиме да не делат, сите ние сме исти само партиите се криви за се и шират омраза. А знае дека Дрндрнјариња те таргетира и ќути не ти кажува ништо, потајно се надева дека ќе попуштиш и ќе си одиш за да ти ја купи куќата за багателна цена, и ќе ти кажува еее комшија баш ми е криво што си одиш што убаво си живеевме, немаше Бајрам без баклава да ти дадам.
Или во кратки црти еден ист човек пишува и од двата акаунти.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.697
...додека Радникот ќе ти вика добро утро комшија, треба да живееме заедно, да не дозволиме да не делат, сите ние сме исти само партиите се криви за се и шират омраза. А знае дека Дрндрнјариња те таргетира и ќути не ти кажува ништо, потајно се надева дека ќе попуштиш и ќе си одиш за да ти ја купи куќата за багателна цена...
Само што јас не ќутам, викам дека треба да функсионира правдата и институциите воопшто. Викам дека мора да има ред, а вие не сакате да има ред, овој неред сакате да го употребите за национална преродба и бунтување (не сум сигурен дека ги употребив најадекватните зборови).
Барем на таков начин македонските партии сакаат да ја маскираат својата неспособност или својот криминал.
На народот, на ниту еден народ не му е поволно криминалот да се толерира.
Автоматски споено мислење:

Или во кратки црти еден ист човек пишува и од двата акаунти.
Кој сака ќе му пратам по пп мој фцб аконт.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Вечерва Уставниот суд на Косово пресуди дека Косово не мора да оди на избори, втората партија може да состави нова Влада.

Движењето Самоопределување денеска одржа тест протест како подготовка за големите протести, почитувајќи растојание од 2м, а во наредните денови најавуваат масовни протести, веројатно со цел да се спречи гласање на новата Влада, а барајќи одење на избори бидејќи досегашниот коалиционен партнер ги излажа граѓаните и повторно донесуваат на власт партии од стариот корумпиран режим.

Посредниот на Сад, Ричард Гренел веќерва повика да се почитува одлуката на Уставен суд, тој веќе пронајде партнери во најавената нова коалиција и верува дека со нив ќе го реши спорот помеѓу Косово и Србија.





 

Kajgana Shop

На врв Bottom