Србија го откачи НАТО

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Неодамна новиот српски министер за одбрана, Александар Вучиќ истакна дека Србија нема да биде член на ниту еден воен сојуз, но како член на Партнерството за мир ќе продолжи да ја развива соработката предвидена со тоа партнерство, почитувајќи го Уставот (на Србија) и парламентарната декларација за војна неутралност.

Тоа значи дека Србија не сака да влезе во НАТО.

Со поддршката на независно албанско исламско Косово и лошата политика, НАТО ја изгуби стратешки важната Србија, која е во центарот на Балканот и важна транзитна земја.

Извор: РТС
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/Politika/1148920/Državni vrh uskoro o Kosmetu.html

Министар Александар Вучић је истакао и да Србија неће бити члан ниједног војног савеза, али да ће као члан Партнерства за мир наставити да развија сарадњу предвиђену тим партнерством, поштујући Устав и скупштинску декларацију о војној неутралности.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Поради таа нивна гордост ќе jа изгубат и Воjводина. Тогаш НАТО нема да ги спасува.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Па како да сакаат да бидат во НАТО кога беа бомбардирани баш од НАТО... они на своја кожа си ја искусија "правдата" на нато.. не се глупави како нас да потклекнуваат.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
50% сум Србин,и ја подрзувам оваа политика на Србија! А тоа оти се горди....ихиии гордоста е 1 место,изразена преку национализмот...кога е во прашање обединетост,кај нив нема црвена зведа и партизан,нема левица и десница,милошевичи титовичи,кога се борат се борат и вази Еден за сите,сите за еден,што во нашата итекако глупа дрзава предводена од самобендисани особи никогаш не би успеало!Србин не дозволува мешање на американец или французин во политиката,каде од друга страна Македонец моли за мешање на друг во политиката...ДА сме искрени,тоа е реалноста,тоа е како ја дозивувам барем јас! И да ме прашаш каде би сакал да зивеам,не прашувај подобро,Србија е мојот избор...
Ќе залам зашо татко ми решил да се преселиме во Македонија вечно...да имам свои средства,пут под ногу и у републике Српске!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
50% сум Србин,и ја подрзувам оваа политика на Србија! А тоа оти се горди....ихиии гордоста е 1 место,изразена преку национализмот...кога е во прашање обединетост,кај нив нема црвена зведа и партизан,нема левица и десница,милошевичи титовичи,кога се борат се борат и вази Еден за сите,сите за еден,што во нашата итекако глупа дрзава предводена од самобендисани особи никогаш не би успеало!Србин не дозволува мешање на американец или французин во политиката,каде од друга страна Македонец моли за мешање на друг во политиката...ДА сме искрени,тоа е реалноста,тоа е како ја дозивувам барем јас! И да ме прашаш каде би сакал да зивеам,не прашувај подобро,Србија е мојот избор...
Ќе залам зашо татко ми решил да се преселиме во Македонија вечно...да имам свои средства,пут под ногу и у републике Српске!
Немој да одиш, страшно ќе ни недостигаш овде.

:(
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Имам природна контра спрема нив поради турбофолк, проблемите со нас (како и сите мили комшии) и слично ама за оваа одлука само голема почит.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Како би ја изгубиле на пример? Кој ќе им ја земе?
Самите луѓе ќе си побараат независност, колку што знам и Србите и Унгарците од Воjводина размислувале за тоа. Исто како што Австриjа е независна од Германиjа.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Самите луѓе ќе си побараат независност, колку што знам и Србите и Унгарците од Воjводина размислувале за тоа. Исто како што Австриjа е независна од Германиjа.
Fail!
Провери учебник по историја.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Самите луѓе ќе си побараат независност, колку што знам и Србите и Унгарците од Воjводина размислувале за тоа. Исто како што Австриjа е независна од Германиjа.
Уште да знаеше дека Австријците и Германците се два различни народа, исто како и Швајцарците.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Тоа значи дека Србија не сака да влезе во НАТО.

Со поддршката на независно албанско исламско Косово и лошата политика, НАТО ја изгуби стратешки важната Србија, која е во центарот на Балканот и важна транзитна земја.

Значи тука бил крајот на САД и НАТО , во центарот на Балканот-Србија.

Што ќе прават НАТО без Србија ја не знам , никој не може да ги замени србите и Србија, ова е крај.

Ова ти е исто како bitushanec да ја откачи Шарапова. А ние да се секираме , што ќе прави сега кутрата Шарапова без стратешкиот член на Кајгана форумот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Самите луѓе ќе си побараат независност, колку што знам и Србите и Унгарците од Воjводина размислувале за тоа. Исто како што Австриjа е независна од Германиjа.
Црвениве никако, можда поединци што на прсти се бројат, плавите да, ама може само да сањаат за тоа со нивните 14% :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom