Споредба на македонски интернет провајдери

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
ако може да добијам информации на кои интернет провајдери можам да се приклучам на интенет кој е подобар бидејки од рекламите на ТВ знам само за ADSL а сакам да видам и какви се другите понуди. благодарам однапред:)
Пиши место на живеење.
 
D

D_NazGUL

Гостин
Прашањево го поставувам од чисто корисна гледна точка, барем за мене.
На 01.10 ми истекува (конечно) договорот со ОНЕ и планирам да преселам на друг провајдер.
Колку можев прочитав од постовите за секој од нив (овде на Кајгана де), но по 300 страни за секој ... многу е богами.

Колку ја сфатив до сега, Телекабел од јуни навамо се очајни, Близо и Т-Хоум нудат добар интернет но се разликуваат во понуда на телевизии и нормално цени.

Оптика сега за сега не ми е во игра бидејки треба да пребушам пола стан, ќе оставам тоа за некоја година кога ќе кречам.

Јас сум начелно за 3Макс Старт со цена од 1500 денари и плус 200 денари за Макс Спорт +, што во превод би му дошло 1700 месечно за договор на 2 години.

Сепак би сакал и Ваши мислења да прочитам, сепак паталци си се паталци а не гаталци.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Т-Хоум земи си. Јас имам и многу сум задоволен. Како прво нема проблеми со отварањето на страни. Второ најбрзи се во поправање. Ме ебеше нетот ова лето губеше на секои 5 минути им звонив и веднаш утредента дојдоа. Би ти го препорачал.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Телекабел затоа што се без обврзувачки договор :свиркам: мирна глава и мислење еј тогаш ми истекува морам да чекам за да го сменам и без доплата за спорт клуб.
24/7 корисничка подршка и веднаш доаѓаат да ми поправат ако нешто не е во ред.
Плаќам 970 ден телефонoт е бесплатно кон сите на телекабел, интернет 100гб и телевизија. Некогаш забегува интернетот но јавам се и средат за кратко време.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Телекабел - незнам.

Близоо - немој да се заебеш.Единствено добро им е интернетот со 12 брзина - кога го има секако.Често ќе имаш дефекти,од кои повеќето ќе бидат и без телефон,па ќе вртиш од мобилен на техничката служба која све е само не техничка.Каналите на ТВ им се така - така,но мора да кажам дека квалитетот на сликата е далеку послаб од БООМ ил МАХ тв.Двајца мои блиски пред да стават Близоо пробав да ги предомислам,не успеав,а сега и двајцата кукаат.

Т-Хоум - Добра брзина на нет,доста ТВ канали,добри опции и добар квалитет на слика.Е сега имаат мал проблем пошто и дигиталната тв им оди преку рутер знае да заебава.Поточно кај еден другар (кој инаку работи во Телеком) кога ќе ги пушти двата ТВ ресивери и воедно да користи нет,почнува да му сецка телевизијата,а нетот и те како му се успорува.Другаров пошто тоа работи,проба све.Менуваше кабел од бандера,неку таму ПАРИЦИ (така ги викаат - нез ни што се) и пак исто.Наводно кај нас овде имало слаба мрежа и то е то.Е сега ако се решиш за Т - хоум не чекај да дознаеш дали и кај тебе е слаба мрежата откако ќе потпишеш на 2 години :D.Друга работа што ме натера мене да ги сменам овие пред 4 години е тоа што они се увек најскапи.Сеуште неможат да сватат дека не се веќе монопол и дека ако некој не е задоволен од нив ќе се префрли кај друг провајдер.Ај може полека ќе сватат откако ги изгубија пола мобилни пост-пеј предплатници.

ОНЕ - Иако на почетокот ги пцуев секој ден,сега сум многу задоволен.Проблемот бил кај мене.Десет парчиња кабел врзуван,крпен со изолир и нетот паѓаше на секој 15 мин.После го сменив цел од свич до главниот кабел и от тогаш е топ.Вака сега нетот им е стабилен,со наевтиниот пакет брзината е 6 и најверојатно е неограничен или 400 гига беше незнам пошто ни пола не го трошам.Боом-от е одлична направа,независна од рутерот,па немора да влечеш кабли од рутер до телевизорите.Башка што пола МК ги "изнајмува" по цена од 200-300 ден па така ти доаѓа да плаќаш сметка од 500 - 600 денари месечно за цел пакет од Телефон,Боом и НЕТ.Техничката поддршка е ОК,уствари се истите момци од Т-Хоум така да ако има дефект навреме го отстрануваат.Уствари што ти кажувам си бил нивни корисник.

Сума - сумару според мене ОНЕ е најбољи опција.

Ако се мислиш помеѓу Т-хоум и ОНЕ.Спореди ги сам основните пакети.

Телефон - кој веќе користи фиксен (така да небитно)
НЕТ - на ОНЕ имаш 400 гига (мислам) со 6 брзина .Т- хоме 30 гига со 4 брзина
ТВ - мах тв за нијанса е подобра иако не ми се свиѓа што влече од нетот кој и не е многу брз.Квалитетот на сликата е добар и на двата.
Цена - И на крај можеби за повеќето во МК предсудна е цената.Оне е 800 денари,а Т-хоум 1200.

Е сега ако ти се здосадило од ОНЕ па сакаш да смениш,тоа е друго но не секогаш промената е на подобро :D

Позз.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Телекабел. Дефинитивно дали 5 пати во годината сум имал проблем. Остај што :гомце: дека не чини. Само 2 пати сум се јавил во техника оваа година, а го користам 24 часа. Нормално не за торенти туку за работа.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Секој со свој искуства.
Сум бил корисник на ONE, T-home и моментално сум на Близу.
За мене најдобри се Близу, поради цената, неограничен интернет, кој ниеден друг провајдер не го нуди, брзината на download/upload, и во мојот случај стабилноста, при година дена користење на Близу сум немал никакви проблеми од типот 5 минути има, 5 минути нема... како што се жалат некој корисници, може е дека сум во ЛАН зона и сум на оптичка мрежа, во секој случај мој избор Близу.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.658
Поени од реакции
14.519
Гласам за Телекабел, секако и работам таму :)
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Прашањево го поставувам од чисто корисна гледна точка, барем за мене.
На 01.10 ми истекува (конечно) договорот со ОНЕ и планирам да преселам на друг провајдер.
Колку можев прочитав од постовите за секој од нив (овде на Кајгана де), но по 300 страни за секој ... многу е богами.

Колку ја сфатив до сега, Телекабел од јуни навамо се очајни, Близо и Т-Хоум нудат добар интернет но се разликуваат во понуда на телевизии и нормално цени.

Оптика сега за сега не ми е во игра бидејки треба да пребушам пола стан, ќе оставам тоа за некоја година кога ќе кречам.

Јас сум начелно за 3Макс Старт со цена од 1500 денари и плус 200 денари за Макс Спорт +, што во превод би му дошло 1700 месечно за договор на 2 години.

Сепак би сакал и Ваши мислења да прочитам, сепак паталци си се паталци а не гаталци.
немој да ме јебеш, пакетов види го бе ? 8 мегабити интернет 300 гига ?
На Близу 1600 ден месечно 50 мегабити неограничен трансфер и плус дигитална телевизија и телефонија, поинаку кажано, најјакиот нивен пакет, па ти ако сакаш стави т-хоме, да те бричат, за 8 мегабити, добро со кој памет мислам, па добро телевизијата какв асака нека им биде и предобра нека им биде, со 50 мегабити има фул ха де филмови дирекно од торент да ги стримувам, шо за преводот ли шо го има на програмите ? Не се занесуј со т-хоме стави си близу да видиш шо е шо, а не овие т-хоме само цени налупале.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Прашањево го поставувам од чисто корисна гледна точка, барем за мене.
На 01.10 ми истекува (конечно) договорот со ОНЕ и планирам да преселам на друг провајдер.
Колку можев прочитав од постовите за секој од нив (овде на Кајгана де), но по 300 страни за секој ... многу е богами.

Колку ја сфатив до сега, Телекабел од јуни навамо се очајни, Близо и Т-Хоум нудат добар интернет но се разликуваат во понуда на телевизии и нормално цени.

Оптика сега за сега не ми е во игра бидејки треба да пребушам пола стан, ќе оставам тоа за некоја година кога ќе кречам.

Јас сум начелно за 3Макс Старт со цена од 1500 денари и плус 200 денари за Макс Спорт +, што во превод би му дошло 1700 месечно за договор на 2 години.

Сепак би сакал и Ваши мислења да прочитам, сепак паталци си се паталци а не гаталци.
Стај си оптика од T-Home, нема ништо посебно да бушат, над вратата само ќе избушат за да го пикнат влакното, и евентуално на некои места кај што ќе има поголемо кршење од некој критичен агол, ама сепак, не е ништо страшно, за да е причина да го одложиш ставањето на оптика за некоја година. Се е одлично, не можам да ти опишам колку е добар интернетот. Брзината си е константна, нема варирање во бендвитот (колку Mbit/s download и upload имаш), пингот е одличен, 5ms цело време, страните ми ги отвара ко да отварам некој folder у компјутер :). Така да, стај си, ќе видиш колку е добро, и неставање оптика од причина што ќе бушеле е глупост, единствено ако станот ти е ко лавиринт.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Т-хоум малце поскапи од другите ама знаеш дека никогаш нема да бидеш заебан :) :) А да и користат најдобра опрема за разлика од другиве :) :)
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.571
Поени од реакции
729
Имав 4-5 години нет од Он нет односно Оне, имав дуо ехтрим со 10 мб неограничен нет и телефон до февруари месец беше ехтра ама од тогаш постојано пагаше немав нет телефон и сл. и ги откачив од август месец се префрлив на Т-хоме оптика до сега се супер никаков проблем Тв ехтра не сецка како што знаеше да сецка на Боом Тв .За нет и телефон плакав 1800 денари за 10 мб и плус 1150 денари за Боом ТВ со 45 канали а сега 3 мах оптик 1800 денари со брзина 50 мб и 80 канали Тв канали
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Уште има луѓе кои обожаваат да бидат бричени од Т-хоум?
оние кои го препорачуваат сигурно одвај чекаат да им помине договор па ја тераат македонската да заебат уште некој ... или пак сметките им ги плаќаат мама и тато ...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: J +

Kajgana Shop

На врв Bottom