Споредба на македонски интернет провајдери

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Јас после кражбата што ми ја правеа од ОНЕ и секој месец доплаќав плус 500 ден ма јок бре веќе никогаш нема да склучам договор со ниеден провајдер па ако сака и интернетот нека има брзина како на светлината.

Со нервози да чекам да поминат 24 месеци и онаа мочлата од шалтер да ми вика еј си потрошил е на што филм 2 години не бев симнувал и кога не бев пред лаптоп интернетот го исклучував од модемот.
Каков е таков е телекабел дневно трошам по 5 гб и доста е за домашни потреби. :icon_lol:
Е сега некои се жалат ама може е и до местото кај мене правеше проблеми и средија сега да не го урочам добар е. :cautious:
Од ОНЕ и Т-хоум мора да се има и фиксен за да имаш интерент кој е 300 ден и оние пакетите што ги измислија плус 200 ден.
Кој век сме па да не можеме нормално да ги следиме спортските канали па секој не може да дава 200 ден за спорт клуб кога за 350 би ги имал сите програми од друг провајдер.
Инаку ако ставаш оптички од т-хоум стави на неопределено (200 ден е поскапо) затоа што не се знае што може да измислат за 2 години.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Уште има луѓе кои обожаваат да бидат бричени од Т-хоум?
оние кои го препорачуваат сигурно одвај чекаат да им помине договор па ја тераат македонската да заебат уште некој ... или пак сметките им ги плаќаат мама и тато ...
Не можам да ти опишам колку им е добар оптичкиот интернет, а воедно и 3 Max Optic пакетите, како целина. Нема зошто да би сакал да заебам некој на таков начин. За ADSL-от не знам како е, го немам користено.
 
T

The Cryptkeeper

Гостин
Прашањево го поставувам од чисто корисна гледна точка, барем за мене.
На 01.10 ми истекува (конечно) договорот со ОНЕ и планирам да преселам на друг провајдер.
Колку можев прочитав од постовите за секој од нив (овде на Кајгана де), но по 300 страни за секој ... многу е богами.

Колку ја сфатив до сега, Телекабел од јуни навамо се очајни, Близо и Т-Хоум нудат добар интернет но се разликуваат во понуда на телевизии и нормално цени.

Оптика сега за сега не ми е во игра бидејки треба да пребушам пола стан, ќе оставам тоа за некоја година кога ќе кречам.

Јас сум начелно за 3Макс Старт со цена од 1500 денари и плус 200 денари за Макс Спорт +, што во превод би му дошло 1700 месечно за договор на 2 години.

Сепак би сакал и Ваши мислења да прочитам, сепак паталци си се паталци а не гаталци.
Абе каов макс старт, земи си тотал м од оне, истово за 999.
--- надополнето: 24 октомври 2012 во 01:49 ---
Уште има луѓе кои обожаваат да бидат бричени од Т-хоум?
оние кои го препорачуваат сигурно одвај чекаат да им помине договор па ја тераат македонската да заебат уште некој ... или пак сметките им ги плаќаат мама и тато ...
Очигледно второво. Се палат на каналите а мн. се глупи место да си симињаат филмови и со лаптопот у кревет...
 
P

Princ

Гостин
Уште има луѓе кои обожаваат да бидат бричени од Т-хоум?
оние кои го препорачуваат сигурно одвај чекаат да им помине договор па ја тераат македонската да заебат уште некој ... или пак сметките им ги плаќаат мама и тато ...
Речи што сакаш, и јас ги мразам и се, ама мрежата им е подобра од на било кој провајдер во земјава.
Толку е добра што иако примарно користам еден локален интернет провајдер (поради посебната понуда за брзина) ама секундарен интернет ми е од Т-Хоум. Онака, падне конекцијава (ништо чудно, се случува) се префрлам за кратко на Т-Хоум. Таму знам дека секогаш имам нет.
Не го користам (Вкупен остварен сообраќај 225,8 MB месецов) ама нека седи за недај Боже.
(Поради работа/бизнис не смеам ни да помислам на варијантата "немам интернет", едно време подесив и терцијална конекција од Т-Мобајл).
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Абе каов макс старт, земи си тотал м од оне, истово за 999.
--- надополнето: 24 октомври 2012 во 01:49 ---

Очигледно второво. Се палат на каналите а мн. се глупи место да си симињаат филмови и со лаптопот у кревет...
Те молам објасни ми го болдов.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Ако ти е поважен интернетот и телефонот зимај Близо, ако ти е поважна телевизијата тогаш зимај Т-хоум.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Земи тв од т-хоум па ќе мора да си доплатиш уште 200 ден за спортски канали кои арена спорт ја пуштаат само за лш и филмските не ти требаат денес се има на торенти и секако нема да седнеш и да чекаш да дадат некој филм на HBO.
ТВ дефинитивно од Телекабел
Интернет сеедно Близу/Телекабел и двете знаат да забегаат. Телфонот и кај двете забегува најстабилен е од т-мобајл.
И на крај кога да видеш сите 3 работи од различно место е најдобро. Секој има предност и недостаток ќе си ги избереш предностите од различни места.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Па зимаат од т-хоум ради филмотеките (бар другар мој зема ради тоа), ко да не можат да си ги симнат. Друго нешо да ти објаснам друже?
Фала на појаснувањето.
--- надополнето: 24 октомври 2012 во 16:55 ---
Ако ти е поважен интернетот и телефонот зимај Близо, ако ти е поважна телевизијата тогаш зимај Т-хоум.
Интернетот на Blizoo е одличен, да, ама грешиш ако го советуваш да одбере T-Home пред Blizoo, освен ако не се работи за старите 3 Max пакети, со бакарен кабел, за тие не знам, ама оптиката им е одлична.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Фала на појаснувањето.
--- надополнето: 24 октомври 2012 во 16:55 ---

Интернетот на Blizoo е одличен, да, ама грешиш ако го советуваш да одбере T-Home пред Blizoo, освен ако не се работи за старите 3 Max пакети, со бакарен кабел, за тие не знам, ама оптиката им е одлична.
Интернетот е одличен ама телевизијата е шит, а за телевизијата на Т хоум (новата) е лудница, какви канали за филмови имаш со мкд превод и какви канали за спорт тоа е чудо.
 
Член од
15 јули 2013
Мислења
8
Поени од реакции
1
Здраво,
Живеам во „Стопански Двор“ (Волково)...
https://maps.google.com/maps/ms?msid=201110125152532324783.0004d4ffb5802a6d46767&msa=0
(еве и точна локација)

Проблемот е што немам од каде да ставам нормален неограничен интернет. Т-Хоме и Оне немаат техничка поддршка (од премногу корисници), На Близоо очигледно не им се исплати да пуштат уште 100 метри кабел на мојава улица, Телекабел нема, а wireless операториве знаеме сите какви услови нудат. Некој предлог околу тоа каде да се обратам? или па предлог оператор што можеби го пропуштам?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Темава е изменета и префрлена во новиот дел за провајдери, воедно ова е добро место за компарација на сите провајдери и нивните услуги за да не се преоптеретува со ваква дискусија во засебните теми за сите провајдери.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
760
Поени од реакции
361
Да не отварам нова тема ќе пишам овде.
Сте го виделе ова?

Ова е некоја словенечка фирма што почнала да работи во Македонија.
Ова го пишува на сајтот:

Оптиспин го развивме во 2017 година како платформа која овозможува нарачување и примање понуди од провајдерите за интернет, ТВ и мобилни телефони. Тргнавме од фактот дека многу луѓе ќе продолжат да користат пакет кој не им треба и ќе платат повеќе отколку што можат - едноставно затоа што немаат соодветни информации, не знаат како да ги најдат или немаат време. Затоа ги засукавме ракавите и, како бура ја размрдавме сцената.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom