Споредба на македонски интернет провајдери

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Јас не би ти го препорачал АДСЛ. Јас го имам три години и не сум задоволен ама ич. Најдолгата конекција што ја има издржано е 4 часа. А во нормално време ми паѓа на секои 2 саата. Дали е тоа така оти живеам на повисоко место незнам. Трипати беше екипата на Адсл кај мене дома, ми дадоа и нова опрема, купив и нов компјутер и ништо, нема стабилна конекција. На крај ми рекоа дека незнаат што е проблемот и си заминаа. Не ми го решија проблемот а и не ми дозволија да го раскинам догворот. Играм игри и некои други работи на нет и ми паѓа и ништо за џабе сум трошел време. Најмногу се нервирам кога играм покер онлајн и ке ми падне нетот.

Јас искрено не би ти ги препорачал.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
194
Поени од реакции
101
Е сега уште едно многу важно прашање.
Колку време е потребно да дојдат наведените оператори до мене дома и да приклучат(сосе телефонот да го приклучам од телеком),исто така кои документи ми се потребни?Живеам во Чаир,Скопје.

--- надополнето ---

Од ОнНет се пребацив јас на Телеком и катастрофа ми беше нетот плус беа многу неуслужливи. Сега сум на Кејблтел 8/150 и супер ми е, еднаш на шест месеци дали ќе снема нет и трае 15-20 мин, после си се средува.
Ги имам прашано Кејблтел викаат нема да дојдат овдека каде што живеам јас.Така да нив можам да ги отпишам ,иако слушнав дека се многу добри.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Модератори, нели имаше неколку теми за споредба на интернет пакети?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Клај си оптички интернет од Т-хоум... и вози без мака.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Немој госпо да ве лажел да земате интернет од Т-хоум. Јас за едни посрани 15 гига сообраќај да плаќам 700, 1200 или 1800 денари зависи дали имаш MaxADSL, call and surf или 3Max. За истиве цени кај други провајдери се добиваат 80,100 гига па и неограничено. Ееј 15 гига, џоа 1995 сме.
Ако сакаш повеќе, дупло се цените.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
137
Поени од реакции
15
http://www.speedtest.net/result/1036095431.png
ADSL од T-Home е многу добар, досега не сум имал никаков проблем, но мора да биде преку телефон. за 1800 добиваш 25 Gb ефтини телефонски разговори и 500 минути бесплатно кон фоксната мрежа на Македонски Телекомуникации.
слушам сега и CabelTel многу ги фалат, имале некој добри понуди, 80 Gb + телефон + дигитална телевизија за 1200 (али не сум нешто многу сигурен колку им е добра конекцијата, распрашај се поубаво да не те излажам)
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Bev na telekabel dolgo vreme i se izmaciv. Sega se prefrliv na T-home, i kako gejmer mozam da kazam deka e odlicen ovie mesec-dva kolku go koristam. Isto taka i brzinata e zadovolitelna (800 kb/s).
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
CableTel.
80 гига, 8 мега бити во секунда + дигитална телевизија и телефон = 1300 ден.
Можеш и без телефон, испаѓа негде 900 денари.
 
A

apidrone

Гостин
Ја изглеа сум единствен кој не се жали од One. 1300 ден. Интернет и телефон (1300 + тоа шо го зборам на тел.), 500 гб нет, брзината, па ни конекцијата не се сеќавам кога последен пат паднале...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Од ОнНет се пребацив јас на Телеком и катастрофа ми беше нетот плус беа многу неуслужливи. Сега сум на Кејблтел 8/150 и супер ми е, еднаш на шест месеци дали ќе снема нет и трае 15-20 мин, после си се средува.
CableTel rulz !
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.141
Поени од реакции
800
T-Home call&surf јас имам ваков и сум презадоволен

Ееее деца,уште колку време ќе не дупи t-home и останатата "интернет провајдери-БАГРА" можете да се уверите ако ги споредите цените,брзината,неограничениот download лимит,стабилноста итн. со нашиот источен сосед Бугарија и ќе ви се разјаснат бааги работи.Впрочем погледнете и сами,прашав и пријатели кои живеат таму,ми рекоа дека тоа се средни брзини и цени сега актуелно им било оптичкиот со 80 мегабита во секунда :) Доказот>>>http://alturl.com/kvm9z

п.с. 20 лева=10 евра,600 ден.со бесплатен модем,стабилна конекција,неограничен сообраќај,20 Mbps брзина кај нас сеуште е научна фантастика
 
Член од
10 јули 2008
Мислења
24
Поени од реакции
0
Ја изглеа сум единствен кој не се жали од One. 1300 ден. Интернет и телефон (1300 + тоа шо го зборам на тел.), 500 гб нет, брзината, па ни конекцијата не се сеќавам кога последен пат паднале...
Уште да постоесе тој пакет сеа топ ке бесе:D
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Значи имам Оннет сега и многу ме нервира,дури сум и бесен поради фактот што неможам да имам стабилна конекција.

Кога ке им се јавам во централа,ај што чекам пола час некој да се јави туку и се некопмактибилни да ги решат проблемите.Изговор им е секогаш еден ист,дека е или до мојот компјутер или антената не фаќа до базната на водно.И никогаш не го средуваат проблемот.На крај секогаш доаѓаат дечките од сервис ми се качуваат на кров и ја поправаат таа антена која работи 1-2 месеца и се расипува.
Овие денови е полоша конекцијата од обично и одлучив да ги променам.
Е сега има ли некој да ми предложи некој добар провидер со цена за нет до 1200 денари , добра брзина,над 2 мб/с и 15-20 гига трансфер?Ако може и телефонски број до нив и нивната web страна.
Однапред благодарам.
Абе стајси телекабел 50 Gb 500 денари брзината до 10+ Mb/s на торенти шо ке плаќаш на телеком срање се невидено глеаш шо се збора на а1 за нив а и цените им се високи овие од телекабел ми праеле проблеми порано ама сега ок се немом да се пожалам али сепак за цената и кизне колку да ти ја намалат брзината еве јас со потрошен лимит 26kb/s ми е брзината па страниците ми ги отвора и ич не ми треба поарен исто и за играње не ми коче на игрите
 
Член од
19 јуни 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
ако може да добијам информации на кои интернет провајдери можам да се приклучам на интенет кој е подобар бидејки од рекламите на ТВ знам само за ADSL а сакам да видам и какви се другите понуди. благодарам однапред:)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
ONE
T-Home
Blizoo

Ова се 3-те најголеми провајдери, има доста задоволни корисници од сите нив, и имаш сообраќај од 300/400GB нет и брзини 6/8Mbps за ефтини пари. Е сега за најдобар не би можел да кажам, јас на пример користам нет од T-Home веќе 4 години и сум доста задоволен, многу е стабилен и ретко се случува да падне. Едина маана е тоа што со новиве пакети треба да чекаш некогаш и по 1-2 недели за да ти го активираат, и ако имаш проблеми со опремата, бога моли да дојдат за 3-4 дена, инаку се случува и по недела и пол да чекаш.
За другиве провајвери нема да коментирам бидејќи никогаш не сум користел друг освен T-Home, така да сигурно ќе ти пише некој корисник на ONE/Blizoo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom