Со албанската химна започна академската година во ДУТ

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Ако македонецот вели дека не се откажува од својот идентитет и дека ќе продолжи и понатаму да опствојува храбро на овој дел од Европа , спремен за нови борби за екзистенција .... тогаш подобро е оваа химна да се промени , пошто не се само Гоце и Питу дел од историјата на Mакедонците .... во иднина можат да се појават нови револуционери , поголеми од овие четворица.
Amin.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.271
Поени од реакции
21.679
Една од карактеристите на држава е да има контрола над својата територија, да има целосен монопол на сила и во секоје чоше на државата да ги спроведува законите и уставот. Ако во 2001ва државата немала контрола во Танушевци, Липково, Арачиново и Шара, после десет години односно сега, ги нема во Тетово, Гостивар, Струга, Чаир, ... ништо чудно за некој месец да се прогласат и слободни територии и со тоа
процесот на крајот на државата да се почне. Ја секојпат сум ги мразел споредбите со Косово, но паралелите се очигледни. Ако во 90тите имавме акции како во Тетово и Гостивар, после во 2000те во Бродец, сега ништо немаме. Државата, односно владата (Македонскиот дел) целосно крена раце од државата, не можам иначе да си објаснам што е проблемот. Државата сo добро темпо се движи кон клучниот момент, жал ми е но тоа е вистината ако погледнеме реално.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Не ми е јасно како уште се нема појавена Македонска Националистичка Партија, составена од луѓе што до Коска ја сакаат Македонија , Македонската кауза, и што освен Македонија не ги боли за ништо друго. Да се појави на следните парламентарни избори таква партија минимум 15 пратенички места како од шала ќе освои, зошто и СДСМ(ептен мекуши) и ВМРО(меки) , треба тврда македонска партија да има па после ќе видиш како ќе омекнат рамковните партии, овие рамковните партии бараат уште повеќе права и уништувања на Македонија, Македонската Националистичка партија ќе бара укинување на рамковните договор, поништување на териториијалната поделба каде што вештачки се правеа општините да имаа повеќе албанци, ќе бараат укинување на 100 000 државјанста што Бранко им ги даде, ќе бараат рушење на сите дивоизградени џамии а такви се над 90% итн итн. Со вакви меки Македонски партии ништо не правиме види ги Дуи и Дпа без разлика дали се во позиција или опозиција националистички се настроени,а нашиве како на авто пазар да се наоѓаат продаваат национални интереси за фотеља повеќе.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.180
Поени од реакции
16.622
Не ми е јасно како уште се нема појавена Македонска Националистичка Партија, составена од луѓе што до Коска ја сакаат Македонија , Македонската кауза, и што освен Македонија не ги боли за ништо друго. Да се појави на следните парламентарни избори таква партија минимум 15 пратенички места како од шала ќе освои, зошто и СДСМ(ептен мекуши) и ВМРО(меки) , треба тврда македонска партија да има па после ќе видиш како ќе омекнат рамковните партии, овие рамковните партии бараат уште повеќе права и уништувања на Македонија, Македонската Националистичка партија ќе бара укинување на рамковните договор, поништување на териториијалната поделба каде што вештачки се правеа општините да имаа повеќе албанци, ќе бараат укинување на 100 000 државјанста што Бранко им ги даде, ќе бараат рушење на сите дивоизградени џамии а такви се над 90% итн итн. Со вакви меки Македонски партии ништо не правиме види ги Дуи и Дпа без разлика дали се во позиција или опозиција националистички се настроени,а нашиве како на авто пазар да се наоѓаат продаваат национални интереси за фотеља повеќе.
И да се створи таква партија никогаш нема да дојди на власт ни да освои толку места и кога би освоила оние кои ја свират музиката по која играме ке направат со сета своја сила да се растури. Сами си ја створивме нашата судбина со потпишувањето на мировниот договор не дека сум против Албанци и нешто слично мојот најверен другар е Албанец ама можеше мн работи да се избегнат. Македонија беше и е експеримент кој требаше да прерасне во мултиетничко општество без проблем а патем несвесно направија нова Босна и Херцеговина иако се сега подобри и функционира добро познавајќи доволен број на луге oд таму но која беше цената за тоа? КРВ и тоа многу крв а јас сум строго против тоа иако некогаш е неизбежно.

НИЕ сме криви без разлика на национална и верска основа сами дозволуваме да не водат политички партии притоа вработувајќи ги голем број на млади само за глас а притоа губејќи го својот и своете најголемо право.

Молдавија (мислам беше) совршен модел проек на тоа што е потребно. НЕ ИЗЛЕГВАЈТЕ НА ИЗБОРИ , јас не излегувам кога 2 пати ке пропаднат како таму ЕУ става влада и оп држава во 4 години ја направија ама тоа е .,... Не е едноставно и не е лесно но мора да се почни од негде иако ке се осеќа како почеток од 0 но зарем не сме таму? Тапкаме во место.

Мн сме фокусирани на НАТО, ЕУ на работи кои не ни требаат во овој момент според мене ЕУ никогаш нема да ни треба.

Ние треба да си ги средиме сите заедно проблемите натре НИЕ МЛАДИНАТА па зошто да не и постарите да го крениме гласот сите заедно. Па потоа ке гледаме за надвор.

позз со ова не мислев да навредам некој само да го потенцирам моето мислење

фала на времето
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.739
Поени од реакции
18.307
Не ми е јасно како уште се нема појавена Македонска Националистичка Партија, составена од луѓе што до Коска ја сакаат Македонија , Македонската кауза, и што освен Македонија не ги боли за ништо друго. Да се појави на следните парламентарни избори таква партија минимум 15 пратенички места како од шала ќе освои, зошто и СДСМ(ептен мекуши) и ВМРО(меки) , треба тврда македонска партија да има па после ќе видиш како ќе омекнат рамковните партии, овие рамковните партии бараат уште повеќе права и уништувања на Македонија, Македонската Националистичка партија ќе бара укинување на рамковните договор, поништување на териториијалната поделба каде што вештачки се правеа општините да имаа повеќе албанци, ќе бараат укинување на 100 000 државјанста што Бранко им ги даде, ќе бараат рушење на сите дивоизградени џамии а такви се над 90% итн итн. Со вакви меки Македонски партии ништо не правиме види ги Дуи и Дпа без разлика дали се во позиција или опозиција националистички се настроени,а нашиве како на авто пазар да се наоѓаат продаваат национални интереси за фотеља повеќе.
Тоа би било тешка глупост. Кого ќе води таа партија? Стадо овци чија главна цел е иселување од државата.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.424
Поени од реакции
28.620
Ко дарди да ви е најголем проблем.
За мене најголем проблем се оние нашите кои доброволно покрај давање територија би си ја отсекле раката во име на мирот и спокојот. Тие се баш ракот од кој патиме денес. Оти ги има сегде. Дури и на власт.
Не очекувајте нобелова награда за "решението".
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Ко дарди да ви е најголем проблем.
За мене најголем проблем се оние нашите кои доброволно покрај давање територија би си ја отсекле раката во име на мирот и спокојот. Тие се баш ракот од кој патиме денес. Оти ги има сегде. Дури и на власт.
Не очекувајте нобелова награда за "решението".
Da gi e*** tie takvitee ke se razmnozat najubavo da ispocrkaat do eden bas tie takvi domasni spiuni i labilni licnosti koi se pussi u dusata ,glavnata vina ja nosat bas tiee ni sosonjite ni nikoj nenie kriv
 
Член од
3 јуни 2011
Мислења
56
Поени од реакции
7
зарем вие не сте од оние македонци кои седат во првите клупи и студират на ДТУ?
 

Плавиот^

London is blue!
Член од
3 октомври 2011
Мислења
930
Поени од реакции
1.462
Не ми е јасно како уште се нема појавена Македонска Националистичка Партија, составена од луѓе што до Коска ја сакаат Македонија , Македонската кауза, и што освен Македонија не ги боли за ништо друго. Да се појави на следните парламентарни избори таква партија минимум 15 пратенички места како од шала ќе освои, зошто и СДСМ(ептен мекуши) и ВМРО(меки) , треба тврда македонска партија да има па после ќе видиш како ќе омекнат рамковните партии, овие рамковните партии бараат уште повеќе права и уништувања на Македонија, Македонската Националистичка партија ќе бара укинување на рамковните договор, поништување на териториијалната поделба каде што вештачки се правеа општините да имаа повеќе албанци, ќе бараат укинување на 100 000 државјанста што Бранко им ги даде, ќе бараат рушење на сите дивоизградени џамии а такви се над 90% итн итн. Со вакви меки Македонски партии ништо не правиме види ги Дуи и Дпа без разлика дали се во позиција или опозиција националистички се настроени,а нашиве како на авто пазар да се наоѓаат продаваат национални интереси за фотеља повеќе.
Аха и мислиш ЕУ и УСА ќе дозволат такво нешто :pos:
Инаку да, фали екстремна десница во МК...
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Ако македонецот вели дека не се откажува од својот идентитет и дека ќе продолжи и понатаму да опствојува храбро на овој дел од Европа , спремен за нови борби за екзистенција .... тогаш подобро е оваа химна да се промени , пошто не се само Гоце и Питу дел од историјата на Mакедонците .... во иднина можат да се појават нови револуционери , поголеми од овие четворица.
Да не сакаш адем јашари да го стаиме измеѓу делчев и питу а?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.246
Поени од реакции
5.209
Немакедонски заедници поготово албански кои бројат повеќе од 20%.... епа добро бе дардан ако броите повеќе од 20% зашто бојкотирате попис? нели сте и повеќе од 20% што не дозволивте да се напраи попис - и онака ке одеше во ваша корист така? е арно ама неможе некој да се попишува у македонија преку сакајп шо е моментално у швајцарија или германија или каде и да е..
Зарем секогаш кога ќе спомнам Устав ти ќе ми збориш за попис ? Пописот беше запрен од други , албанците не го бојкотираа.


викаш у химната ги нема сите македонјски револуционери... ај да ги наброиме сите - на што ке личи тоа на химна? или на листа со македонски заслужни личности? ај ке почнеме од пердика па се навака ке изнапишеме у химната и аце ке го стаиме и филип и ченто ко шо викаш ако сакаш ке почнеме и политичари да набројуваме и реформатори и ред други работи.... ако одиме по оваа логика секоја држава треба минимум по 100тина личности да наброи во својата ДРЖАВНА химна.
Токму поради неможноста да се набројат сите , треба да се избегне набројување на револуционери , политичари и олипмијци.

Зошто мислиш дека Питу Гули е позаслужен од Тарчуловски ? Зошто мислиш дека Делчев е позаслужен од Ченто , Киро или Борис ?

Заради оваа химна денеска соседите те зафркаваат , ти велат , од кај сега овие со Александар и Филип , кога во нивната химна најголеми личности се Гоце , Питу , Сандански , Груев.

Па за сафркавање си , пошто личноста која е во химната (Питу Гули) нема споменик , а Тодор Александров има.

Гоце кој е на химна, има 10 пати помал споменик од Александар и Филип.

Гледај ги химните на сите држави , ниедна во својата химна не ги набројала своите личности од историјата , пошто не можеш така да ги одвоиш , химната не е навивачка песна.

Химната е на РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА - што мајка бара некој странец да се опејува во туѓа химна? според која логика е тоа те молам објасни ми?
А кој побара да се пее за некој странец. Јас велам да не се пее за личности , пошто е невозможно да се пее за сите.


друга работа - ние не сме нација која викаме дека има вековно минато - тоа светот го кажува и тоа е факт а пред фактите и боговите молчат нели?
Ако светот го кажува , тогаш зошто ти се себеограничуваш на 4 личности ? Зошто тие 4 се поважни од оние кои дејствувале пред нив , како и од нив кои се појавиле после нив ?

викаш да се смени државно знаме... треба некој да прашаме за тоа дали да го смениме државното знаме? вас да ве прашаме пошто сте „20%“ да ве убациме и вас у игра демек? и шо ако утре циганите станат 20% ? па ке менуваме химна грб знаме и слично? се знае бе другар ова е македонија тука се работи за македонски народ. ти биди што сакаш и кој сакаш ама пред се си македонец затоа што тука живееш и тука опстојуваш - работиш и плаќаш даноци за оваа држава - користиш привилегии од оваа држава. можете вие тоа да го сватите или толку многу е тешко за сваќање?
Македонија од секогаш била мулти етничка , не е работата некој да станал 20% преку ноќ , и химната кога е донесена рапортот меѓу македонците и останатите бил сличен како денешниот.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Абе Дарди ти и текстописец да не стана па почна химната да ни ја разгледуваш стручно?
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.815
Поени од реакции
2.677
Зарем секогаш кога ќе спомнам Устав ти ќе ми збориш за попис ? Пописот беше запрен од други , албанците не го бојкотираа.




Токму поради неможноста да се набројат сите , треба да се избегне набројување на револуционери , политичари и олипмијци.

Зошто мислиш дека Питу Гули е позаслужен од Тарчуловски ? Зошто мислиш дека Делчев е позаслужен од Ченто , Киро или Борис ?

Заради оваа химна денеска соседите те зафркаваат , ти велат , од кај сега овие со Александар и Филип , кога во нивната химна најголеми личности се Гоце , Питу , Сандански , Груев.

Па за сафркавање си , пошто личноста која е во химната (Питу Гули) нема споменик , а Тодор Александров има.

Гоце кој е на химна, има 10 пати помал споменик од Александар и Филип.

Гледај ги химните на сите држави , ниедна во својата химна не ги набројала своите личности од историјата , пошто не можеш така да ги одвоиш , химната не е навивачка песна.



А кој побара да се пее за некој странец. Јас велам да не се пее за личности , пошто е невозможно да се пее за сите.




Ако светот го кажува , тогаш зошто ти се себеограничуваш на 4 личности ? Зошто тие 4 се поважни од оние кои дејствувале пред нив , како и од нив кои се појавиле после нив ?



Македонија од секогаш била мулти етничка , не е работата некој да станал 20% преку ноќ , и химната кога е донесена рапортот меѓу македонците и останатите бил сличен како денешниот.
Не тропај глупости, Питу Гули си има свој споменик на Мечкин Камен,и на мостот Гоце Делчев во Скопје.
А не ме интересира дали НЕ зафркваат соседиве за химната,јас сум горд на неа,како и секој Македонец,затоа и сме поразличен народ од другите народи во секој поглед.Сите влијателни и познати личности си имаат споменик,за да се величи нивното дело.За разлика од вас,ние величиме луѓе со големи амбции кои крв дале за Македонија.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Зарем секогаш кога ќе спомнам Устав ти ќе ми збориш за попис ? Пописот беше запрен од други , албанците не го бојкотираа.




Токму поради неможноста да се набројат сите , треба да се избегне набројување на револуционери , политичари и олипмијци.

Зошто мислиш дека Питу Гули е позаслужен од Тарчуловски ? Зошто мислиш дека Делчев е позаслужен од Ченто , Киро или Борис ?

Заради оваа химна денеска соседите те зафркаваат , ти велат , од кај сега овие со Александар и Филип , кога во нивната химна најголеми личности се Гоце , Питу , Сандански , Груев.

Па за сафркавање си , пошто личноста која е во химната (Питу Гули) нема споменик , а Тодор Александров има.

Гоце кој е на химна, има 10 пати помал споменик од Александар и Филип.

Гледај ги химните на сите држави , ниедна во својата химна не ги набројала своите личности од историјата , пошто не можеш така да ги одвоиш , химната не е навивачка песна.



А кој побара да се пее за некој странец. Јас велам да не се пее за личности , пошто е невозможно да се пее за сите.




Ако светот го кажува , тогаш зошто ти се себеограничуваш на 4 личности ? Зошто тие 4 се поважни од оние кои дејствувале пред нив , како и од нив кои се појавиле после нив ?



Македонија од секогаш била мулти етничка , не е работата некој да станал 20% преку ноќ , и химната кога е донесена рапортот меѓу македонците и останатите бил сличен како денешниот.

Дечко жими еден крст,ако си некаде од Скопје,ќе те начекам во темна уличка или на сред улица преку ден и ќе те истепам толку многу што нема да знаеш како се викаш.
Значи премногу трескаш зелени,премногу јадеш гомна и кажуваш невистини.

Ај по ред.Пописот беше запрен од вас,секој го знае тоа,дури и малине деца од 4 месеци.А зошто беше запрен,и ова многу добро го знаеш,не се прави сега ааа јас не сам од туј у подрум сум бил.

После,химната е направена уште ти кога си бил у на татко ти јајцата и дај немој да кажуваш тука гачки зошто го нема овој,зошто го нема оној.
Химната е таа и нема менување,личностите во химната помогнале многу во борбата за слободна Македонија.

И не,Македонија никогаш не била мултиетничка,но стана мултиетничка кога проклтетиите од политичари ви ги отворија границите и ве спасија од етничко чистење од страна на Србите во Косово.Место да бидете благодарни што дишете воздух што не заслужувате да го дишете,вие земавте пушка во рака “незадоволни“ од правата што ги уживавте тука,а патем не се работеше за никакви права.


и за крај,арно пиша еден член некоја страна поназад,фали и тука една Златна зора што матер ќе им ебава на сите,ама проблемот е во тоа што има тука многу испрани мозоци,многу луѓе со розови очила на кој се им е полно и рамно,а всушност им е страв да го кренат својот глас бидејќи ќе го изгубат партиско добиеното работно место.
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Не ми е јасно како уште се нема појавена Македонска Националистичка Партија, составена од луѓе што до Коска ја сакаат Македонија , Македонската кауза, и што освен Македонија не ги боли за ништо друго. Да се појави на следните парламентарни избори таква партија минимум 15 пратенички места како од шала ќе освои, зошто и СДСМ(ептен мекуши) и ВМРО(меки) , треба тврда македонска партија да има па после ќе видиш како ќе омекнат рамковните партии, овие рамковните партии бараат уште повеќе права и уништувања на Македонија, Македонската Националистичка партија ќе бара укинување на рамковните договор, поништување на териториијалната поделба каде што вештачки се правеа општините да имаа повеќе албанци, ќе бараат укинување на 100 000 државјанста што Бранко им ги даде, ќе бараат рушење на сите дивоизградени џамии а такви се над 90% итн итн. Со вакви меки Македонски партии ништо не правиме види ги Дуи и Дпа без разлика дали се во позиција или опозиција националистички се настроени,а нашиве како на авто пазар да се наоѓаат продаваат национални интереси за фотеља повеќе.
Ova treba da se napravi sto pobrzo, inace niso ne biduva od nas.
A vidi gi uck-ive kako se organizirani, trojca mislam dojdoa, site trojca odat offtopic, edniot vika bugarite ni se smeele, drugiot vika "pa da ne imas ti fizicka bolka zatoa sto negde se pustila dr muzika.." tretiot vika "himnata ne cini, ke ja menjame zaedno"
Ova go pravat na site temi, idat offtopik, za da ne moze da se diskutira kao sto treba, ke se pojavi eden ke im vrati, pa drug, tret i celta na temata otide.. a ovie moderatori sto praat , da gi prasa covek?
Eee utepani edni, ova sve treba da se banira odma. Ako ste tolku ludi da mislite deka slucajno 100% od uck-ite sto se pojavija na temava IST plan imaat, nema lek, dzabe diskutirame.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom