Соседи, комшии и меѓусебниот однос

G e G o-junior

Killing Loneliness
Член од
30 јануари 2007
Мислења
305
Поени од реакции
4
Јас немам пролеми со моите соседи.



Но кога ќе пуштам музика до даске тогаш.
 
Член од
2 февруари 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
Do sega ne sum imala problemi so komsiite,no vo naseto maalo ima premnogu mali deca pa taka od niv ne mozes ni da ucis ni da spies...............
:vozbud::vozbud:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ухууу...овде има да се пишува до утре...

Во зградата кај што живеев се претежно пензионери, кој од кој поифрит. Дедо Јордан (или како што го викавме у маало - Џордан, ненормалниот од приземје, беше у филм дека просторот под терасата е негов и никој не смее да паркира таму. Еднаш на колата ми истури ѓубре (пошто сум се паркирал таму, нели), па морав да го опаметам некако. Му вратив на истиот начин, само кај него пред врата. Ќеифски беше да го слушаш како од бес се дере низ влез: "Ааааа, мајмуни низаедни, они мене ќе ми истураат зелка и лимоне (на незнам шо дијалект збори)".

Ова не го опамети доволно изгледа, па просторот пред терасата го загради ставајќи карпи (да, да, огромни камења дотркалал стариот скот), разни делови од машини за перење и слично. Му ставив една од карпите повторно на праг, најголемата. Од тогаш е мирен како бајче. Проклети старци. Ми текнува ко деца кога игравме жмурки, стариот гомнар ни истураше легени со врела вода.

Следново е најфешта - кровот на зградата е во заедничка сопственост на сите станари. Кога дојдоа да ми местат канопи, муфљузот што живее на спратот најгоре ги избркал, демек кровот бил негов. Ај што ги избркал, уште ставил и катанец. Збеснав еј, негов бил кровот. Да не пишувам у детали како го решивме проблемот со него, ама канопито беше без проблем монтирано потоа. :)
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Имам душкала комшики што ме оговараат на секој чекор ама не ми е ни гајле...секакви сумљиви фаци ми се шетаат по зграда и ако почнам да се замарам крај ќе нема...17 спрата се...некои посебни проблеми неам..само ме нервира бабетината над мене коа тресе килими и ми мава по ролетна у 8 саат сабајле:nerv:
 

ЅОНЕ

сакам скопско
Член од
25 јануари 2007
Мислења
588
Поени од реакции
31
BusHav напиша:
Немам никакви проблеми со комшиите иако во зграда живеам.Само еден се буни кога пуштам гласна музика после 10 саат иначе во глобала таман си се!
Kaj mene e najtragicno sto nikoj ne se buni od komsiite tuku koga ke pustam baba mi ili dedo mi ke se javat ili kacat do gore za da namalam i pocnuvaat so predavanje kako ubavinata vo muzikata e ....
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
У зграда кај мене неам проблеми со никој комшија освен со еден (цела зграда има проблем со него), а под мене живее, да пуштам гласна музика тропа по радијатор, ако тресам ронки преку тераса ќе искочи и ќе се дере, зашо ронките паѓале кај него на тераса, ако се движам по подот со поголеми и побучни чекори одма чука по радијатор, а инаку знае и да се јави по телефон или да дојде на врата ако не успеало чукањето по радијатор.

Интересна случка беше пред 2 години кога ставаа каблите за кабловска телевизија во нашиов влез и по неколку дена комшијава (лудакот) зема ги исече каблите во ходникот шо беа поставени, зашто му се мешал сигналот со сателитската антена шо ја има нашава зграда. :pos: :pos: Но овој проблем брзо се реши, дојдоа дечките од Телекабел го сменија кабелот и рекоа ако уште еднаш се случи вакво нешто ќе го тужат комшијата.

На куќен совет кога се договараат станарите за нешто, и сите ќе се сложат за таа работа, овој комшијава секогаш е против.
Тежок чоек е, нервите му се качуваат до даска. Јебига воен пензионер. :)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Кој ја затворил темава? Баш убаво си пишуваат членовите за комшиите.

Иначе, ако почнам да редам за комшиите, којзнае колкав пост ќе излезе. Кој со музики во ниедно време, кој со забегување на друг начин.
Ама најинтересен ми е синот на тој со музиката, цела улица ја станува сабајлечки за да се веселат со него. И тука имаш станување и сечење да ја намали музиката.
Малку подолу има една баба што живее со синот, живеат во скоро урната куќа без струја (сами побарале да им ја исклучат), немаат веце, смрди кога ќе поминеш (дојдоа луѓе бидејќи ги имаа пријавено, ама избегаа уште од врата), ужас! И се буни кога ќе има нешто пред врата фрлено, демек сака да и` е чисто. Проблем е што со затнат нос одам кога поминувам од кај нив, бидејќи нужда вршат најверојатно во ќошето надвор.

Другите во близина што ми се не прават проблеми, мирни се.
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Немам многу проблеми со комшиите освен со тој што живее над мене.Тешко наркоманче таков со долга црна коса и долга црна брада ептен ми е језив.Не живее за среќа тука често патува до Италија и незнам каде уште ( а и не ме интересира )...али кога ќе дое...незнам...Цел ходник мислам мириса на него и на неговите цигари.Се буни се и сешто, отвара, прави дупки на кров, увек коа ќе дое има некој свои идеи.Зашто го издава станот што му е ( никој не го зел зашто крпеници живи е али нема везе), он си живее во подрум.Увек кога е тука мислам тече вода од негде, па уште другите му се криви за тоа.Гласна музика тоа никако да слушнел, се кара со секој можен комшија за се и сешто.Кошмари ни е на цела улица кога ќе дое.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
koga ke me udrat budalite gi opteretuvam komsiiive so glasna muzika :) za sreka ili nesreka pa nikoj ne se zali
izlea uzivaat vo muzikava sto ja slusam :))
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Соседи... Ах, од каде ли да почнам...

Сосед бр.1: Манијакот од првата куќа во улицата, 3 куќи од мене. Стар ерген, инаку. Единствената жена што ја имал во животот ја бркаше пред десетина години со воздушна пушка по улица во напад на бес. Скандал во маалото, бруката сеуште запаметена. Кутрата женичка избега на време, за среќа. Типот живее во троспратна куќа, на која се простира широка тераса на најгорниот кат. Има обичај, во доцните ноќни часови, да си седне на столче и да посматра наоколу што се случува. Она што мене ме вади од памет, е тоа што, од неговата пространа тераса има одличен видик во прозорците од мојата соба. А јас немам ролетни. А он е маЊак. :nesvest:

Сосед бр.2: Кравата од десно. Вдовица, ќерка и` мажена, живее сама. Немам проблеми со неа сега, ама имам поради неа трауми од детство. Од за мене необјасниви причини, жената мрази деца. Кога бев копиљ, си игравме мирно и невино на уличка, секогаш излегуваше да не брка, ѕвонеше на нашите врати и влагаше во конфликти со нашите родители, не прскаше со канчиња вода од балкон додека игравме жмурка, во една прилика не гаѓаше со скапани патлиџани, ни се дереше, не вреѓаше, и не пропушташе прилика да не потсети сите нас, маалските деца, дека од нас нема да бидне човек. Скарана со цело маало. Одвратен, гаврански глас. До ден денес понекогаш се будам од сонот препотена и преплашена слушајќи и го одвратниот глас како одекнува во ушите.

Сосед бр.3: Гулабарот од позади. Типот е навидум фин, нормален, семеен автомеханичар. Арно ама, рекреативно одгледува гулаби. Проблемот е во тоа што остава низ маало по улица храна со отров за да ги убие мачките кои му ги јадат гулабите. Копиле бесчувствително :nerv: Едно маче ми умре отруено од неговата храна :( Секој ден по некое улично маче или куче има на улица умрено од храната што ја остава кретенот. Нека си најде друг начин да си ги брани гулабите бе. Јас него му ги трујам птиците? Не. Епа? Уфф, го мразам. :zid:

Доста се овие, најкритичните.:)
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
До вчера немав од од вчера... Замислете кучето ни е некое досадно ни лае претерано едноставо само се седи во кокушката во мојот двор и вчера накај 11h кучето се разлаја ненормално не сум го видел до денес такво и излегувам јас надвор кучето умопрно се тегле накај нешто а јас ништо не гледам тама како тоа да гледа нешто невидливо го смирив и влегов.Утре кога станав на ушилиште што да видам цел двор со виршли и по ив нешто бело некој е мавал од тераса или зад комбето (сигурно некоја женска особа)бидејки цел двор колбаси а до кучето за среќа ни една не дошла и ги собрав ги ставив вп улазот на зградата за да знаат дека знам дека е некој од нив, а и ке дознаам кој па ке се разбераме убаво ние.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Samo koga pustam muzika nekad mi svonat na vrata... Inace obicno nemam
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
807
Поени од реакции
7
Епа вака да кажам и ја збор два за моите соседи! Живеам во куќа на дхд-така ја викаме нашата улица, но улицата над мене дхд 59, е тоа е драма! На толку мала улица толку будали се немаат видено до сега! За сите има да се раскажува и тоа многу, но за Лазе има премногу!
Лаки, е хроничен пијаница кој од 2 пива се праи стуб, и тука почнува преставата! Искача во двор и првин самиот се преставува, (како на валандово фест) и после почнува да пее, песни од типот "црешна се од корен корнеше лазе се од мајка делеше" и сл. Одкога ќе заврши со тоа почнува да крши прозори флаши и се пред рука! Секоја вечер му викаат полиција ама он курназ џандариве почна на кафе да ги вика. Еднаш сум се ваљал од смеа, им вика на џандариве "абе влезете на кафе, ја ќе ги измијам филџаните":pos2:. Сега го научија во станица и више не праќаат комбе. Има уште многу случки со Лаки, ама да не замарам више!
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
:zlo:ja do sea problemi so sosedite sum nemala,ama ovie so se karsi mene imaat eden EBAN petel,koj cel den kukurika.koa da stanes on kukurika.ZASIPNA veke.eden den koa ke mu aknam edna cigla od glava ke se cudi
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Ednas imav problem mi gi kradea kokicinata i epten se raspravav:):):)

Se salam no u princip nemam problem skaam mirni odnosi osobeno so nekoi bliski luge sto se do mene :);)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom