Сопственикот на германскиот ланецот маркети ДМ го подари целото богатство

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Сопственикот на германскиот ланец маркети ДМ го подари целото богатството, сака да биде слободен
419 ViewsJanuary 03, 2015 светСилвана Жежова





Готз Вернер, сопственикот на ланецот маркети ДМ, се откажа од богатството и целокупниот удел и сопствеништво ги подари на една добротворна фондација.

Со тоа е потврдено она што многумина го знаат, а тоа е дека Вернер е неовообичаен човек, па не е ни чудно што неговата компанија е таква. Тоа и сам го потврдува со зборовите „не е срамно да станеш богат, срамно е да умреш богат.“

Неговиот имот се проценува на една милијарда евра и во случај на смрт, ќе го наследат неговите седум деца. Но, од тоа нема да имаат ништо. На децата им обезбеди квалитетно образование и им даде основа да постанат богати.

„Децата имаат право на добар старт во животот, но не и на тоа родителите да им осигураат доживотна благосостојба,“ изјави Вернер со што ја објасни неговата невообичаена одлука.

Најголем дел од богаташите во светот не се откажуваат од парите, што неодамна покажа и лошиот одзив на повикот на американските милијардери Бил Гејтс и Ворен Бафет. Имено, пред десетина дена тие упатија јавен повик до богаташите ширум светот да се откажат од половината од своето богатство во корист на добротворните организации.

Но, најголем дел го одбија овој повик, правдајќи се дека ионака често даруваат значајна сума на пари во добротворни цели. Но според стручњаците, причината е нешто друго. Глобалната рецесија ги исплаши и најбогатите.

ДМ е една од ретките компании на која приходите во рецесијата не и се намалија, туку и се зголемија.

Готз Вернер (66) е и професор по економија и коавтор на книгата „ 1000 евра за секој“. Тој се залага секој граѓанин да добива основен приход од 1000 евра, бидејќи таа сума на пари го ослободува човекот.
http://emagazin.mk/сопственикот-на-германскиот-ланец-ма/

Онаа што подолго време е во најава веројатно се реализирало и официјално. Секоја чест за човекот не верувам дека има многу луѓе во светот со толкаво богатство кои би се одлучиле на ваков чекор. Сепак ваките работи не се непознати кај Германците кои важат за една од хуманитарно најдарежливите нации во светот. Од друга страна повеќето се на став дека нивните децата треба својата иднина сама да си ја обезбедат па така уште мали ги учат сами да заработуват пари за свои потреби и подоцна за студирање така да кај нов не важи јужњачкиот принцип „ТАТО ИМА ПАРИ ЗАТОА ЈАС нема што да се замарам многу„.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Секоја чест за човеков. Пример за човек со големо срце. Вакви луѓето се повеќе да стануваат. :cuc:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Правилно постапил затоа неговите деца нема да бидат паразити.
Истото ќе го направам и јас
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Правилно постапил затоа неговите деца нема да бидат паразити.
Истото ќе го направам и јас
Браво, ме бендисува.
Само ако си ги вработиш во администрација, по дифолт ќе станат паразити.

Инаку секоја чест за човеков.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Апологет и пациент. Толку ресурси и средства оставени на доверба на некоја таму фондација, наместо да се обиде самиот да го направи светов подобро место за живеење. Не знам што јас не би дал, за да имам таква шанса да се обидам да го променам светов.

Впрочем сигурен сум дека децата ќе му бидат многу благодарни, што наместо паразити ги направил само уште едни од многуте безлични робови на денешниот актуелен светски модел на робовласништво. Карма можеби, или барем така најверојатно мислат армијата вработени -посебно тие на најниските места во ланецот маркети ДМ.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.425
Поени од реакции
3.679
И јас секојпат при крајот на месецот го подарувам целото богаство.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.244
Поени од реакции
8.316
Отстапување на средствата на фондација само по себе наведува на помислата дека големи се шансите тие пари да бидат злоупотребени. И најверојатно ќе бидат.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Да пошо германските фондации се како македонските/балканските, секој гледа да напраи далавера
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Да бил паметен и на секоа македонска фамилија која нема буџетар да и дал по 1000 евра во секој град споменик ќе добиеше и улица по негово име.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.425
Поени од реакции
3.679
Да бил паметен и на секоа македонска фамилија која нема буџетар да и дал по 1000 евра во секој град споменик ќе добиеше и улица по негово име.
Sto be spomenik?
Premier ke stanese ti garantiram, vo narednite 20god.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Aко се истераат на тебе во паметот, ништо друго и не им треба.
Исто како газда швабо работам 24/7 ги користат бенефитите од моите пари им овозможувам квалитетно образование да завршат па сами да се снаоѓаат во животот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom