Сообраќајни прекршоци и казни

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Е вака сега за ова со моториве значи ми е ЕПТЕН не логично. Мислам океј закон си е закон, ама дупките се големи ко главни канализациски цевки.
Што би се случило доколку купам Aprilia RS50, тој мотор спаѓа во целиот свет во mini race класа т.е. има 6 степен менувач? И значи за тој мотор тука во Македонијава немора да се полага т.е. се смета за велосипед со мотор. Ете таков има и 125ccm исто со 6 степен менувач, и добро за тој треба да се положи оној идиот тест со некои си 18 прашања.
Ова значи дека јас ќе возам мотор со мануелно менување на брзини, без никакви врагови за онака чист кејф уште од 15-16 години, а брзината на тие мотори е одприлика 120/30 ако не се лажам. Е сега како тоа тие што возат автоматик мотори од 150 ccm МОРААТ да ја имаат таа А категорија, која воедно се добива со возење на MZ од четрстурско со мануелен менувач. Што на врагов ќе ми е тоа на мене, само вртам на рачката:) А дечиштата што имаат М категорија која се добива на ливче возат мотори со мануелни менувачи
Јебем ли ти логика
Po pravilo velosiped so motor ne smee da postignuva brzina pogolema od 50 km/h. Ako ti bese toa poentata, znaci na tehnicki ce treba da padnes ako ti postignuva pogolema brzina
Greska e na uvoznicive a i na nasive sto gi vodat kako velosiped so motor. Ja edno vreme sakav da pokaznam malku od taa svera ama se smeniv so rabotno mesto i se spasija lugevo :pos2:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
малце офф топик...крајно ме иритира од страна на собраќајната полиција...кога пред нивни очи некој "фаци" од градов дивеат на едно без кацига ...а овие се прават дерка не ги гледаат ....
Toa e do rakovodstvoto, i jas sum protiv taa rabota. Na moite drugari im imam receno : " Ako te fatat za bez kaciga, ic da ne mi se javuvas".
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Вчера кога идеш од кај гратска накај собрание еден шизик вртеше лево на пуните две линии, тука за накај дом на АРМ. Дека многу нагло закочи, морав и јас да кочам нагло шо ме изнервира. Е сеа на пешачкото острово имаше двајца на мотор и пошо свирев и им се развикав ало гледате бе што се дешава и ме застанаа мене, иако тој шизикот беше уште со лев жмигавец и две предни тркала преку двете полни линии. Ме малтретираа за све могуче и на крај ме запишаа. Арно ама и јас им ги запишав нив регистрациите од моторите и им побарав бројеви на значка. Тогаш тргнаа да си одат и ги сликав. Сеа кај да ги пријавам?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Вчера кога идеш од кај гратска накај собрание еден шизик вртеше лево на пуните две линии, тука за накај дом на АРМ. Дека многу нагло закочи, морав и јас да кочам нагло шо ме изнервира. Е сеа на пешачкото острово имаше двајца на мотор и пошо свирев и им се развикав ало гледате бе што се дешава и ме застанаа мене, иако тој шизикот беше уште со лев жмигавец и две предни тркала преку двете полни линии. Ме малтретираа за све могуче и на крај ме запишаа. Арно ама и јас им ги запишав нив регистрациите од моторите и им побарав бројеви на значка. Тогаш тргнаа да си одат и ги сликав. Сеа кај да ги пријавам?
Ѕид со глава не се турка...
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Вчера кога идеш од кај гратска накај собрание еден шизик вртеше лево на пуните две линии, тука за накај дом на АРМ. Дека многу нагло закочи, морав и јас да кочам нагло шо ме изнервира. Е сеа на пешачкото острово имаше двајца на мотор и пошо свирев и им се развикав ало гледате бе што се дешава и ме застанаа мене, иако тој шизикот беше уште со лев жмигавец и две предни тркала преку двете полни линии. Ме малтретираа за све могуче и на крај ме запишаа. Арно ама и јас им ги запишав нив регистрациите од моторите и им побарав бројеви на значка. Тогаш тргнаа да си одат и ги сликав. Сеа кај да ги пријавам?
Toj sto napravil prekrsok, napravil, ti trebalo da svirnes nekolku pati so usul kolku da im obratis vnimanie i tolku. Mozda imale nekoja druga rabota pa ne mozele da odat da go kaznat, ili pak toj sto vrtel pretpostavuvam deka mozda bil i nekoj so drzavna kola, MVR ili slicno i zatoa ne go soprele, zosto tie tuka vrtat koga odat u sobranie, ako treba pobrzo da stignat. Ova pretpostavuvam

E sega, pak ne gi opravduvam policajcite, nego me interesira za sto te zapisaa, dali ti dadoa nesto, kazna ili nekoj zapisnik, uplatnica i sl. ? Sto ti rekoa deka ce imas kazna ili ? Ako sakaat da te kaznat, osven ako ne si se karal na lice mesto, mozat da te kaznat za nepotrebno svirenje. A za karanje ima drugi clenovi, zboram ako si gi navredil tamu ima po JRM, navreda na policaec.

Moj sovet za drug pat : Ako vidis nekoj pravi prekrsok, a u blizina ima policaec, kako u slucajov, svirni nekolku pati kolku da mu obratis vnimanie na policaecot da go vidi prekrsitelot. I posle ostaj mu nego da prevzeme ponatamu, a ako on ne saka da prevzeme merki ne se grizi, stalno moze da se najde nekoj pogolem od nego sto ce se najde na lice mesto i ce vidi deka ne prevzima merki pa ce si go dobie. Kako sto sum rekol i porano i jas sum protiv ovakvi raboti ( neprevzimanje merki ) ama i jas sum bil nekad u situacija da ne mozam da kaznam nekoj a da pravi prekrsok do mene. Ako stojam taka ne znaci deka ne rabotam nisto, mozda ceka policaecot nekoja delegacija i sl. i ne moze da se vpletkuva u takvi momenti so prekrsiteli zosto treba da obrati vnimanie na povazni raboti ( somnitelni lica, vozila itn )

Ako sakas da se zalis odi u Soobracajna, vidi kazi im brojkite od vozilata, pa vajlda se od kaj niv, ne znam, pa ce ti kazat sto ponatamu, dali si u pravo ili ne. Ova po ona ti sto go kaza, a ako si ti kriv bolje ne idi :) Moze ne ti pisale kazna, pa vaka uste sam ce se javis
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
ama sum se iznapisal a :)

A tek prijavite da mi gi vidite :pos2::pos2::pos2:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Самоволие и курназлак...
I am the law!!!!
Утре сабајле...
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Не, само ме застанаа и ме запишаа у тефтерче. Прво ме тераа сијалички, сајли, брза помош, трокут, па да го наместам трокутот ме тераа, па завоите да им ги покажам, ама не им ги покажав дека ми е затворена првата помош, никад не сум ја отворил. Све имав и ме шкртнаа тамо, ко не знам што да е. Не планирам да идам со глава во ѕид али ако недај боже ми стигне некоја казна сакам да имам нешто со што ќе се бранам. Ваљда неможе за безвезе казна да ми пишат? За нешто што не сум го направил или сл.

Иначе ако тоа било службено собраниско возило....голф 1 на велешки (гевгелиски) таблици....
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Кога те казнува полицаец за прекршок на некој од собраќајните закони и правила, задолжително ли мора да ти даде уплатница, да се потпишеш или немора ништо само он ќе си запише записник и толку ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Кога те казнува полицаец за прекршок на некој од собраќајните закони и правила, задолжително ли мора да ти даде уплатница, да се потпишеш или немора ништо само он ќе си запише записник и толку ?
Не мора да се потпишеш, записник МОРА да ти даде, а и уплатница.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Не мора да се потпишеш, записник МОРА да ти даде, а и уплатница.
Па кога ме казнија еднаш за после 23 часот (тај глупавиот закон), ништо не ми дадоа ? има ли некое значење.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Abe vidi sega, i ne mora da ti dadat nesto ako saka da te zaebe. Ce ja pusti prijava i ce kaze deka ti dal :toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Мене до сега ме имаат запишувано со моторот 4-5 пати, па никогаш не ми дале запинсик. А јас курназ, редовно не им ги потпишував записниците, и... Откако ке ме запишеше, име презиме се, му викав сега ти си на ред. Ајде име презиме, да си знам кој ме запишал... Па да видиш оп, како еуфоријата полека спласнува, и вика абе џабе ти е да ми праќаш “гласници“....

Па до сега не ми дошло за на суд ништо, а поминаа повеќе од 2 години-делото е застарено :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Abe vidi sega, i ne mora da ti dadat nesto ako saka da te zaebe. Ce ja pusti prijava i ce kaze deka ti dal :toe:
И заради тоа пријавите ви паѓаат на суд...од лешинарење и курназлак.
Сами сте си криви, реков јас...
Знаеш дека во некои понормални државни органи за недавање записник на странка се оди на дисциплинска?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom